Veliko Tarnovo -Bulgária két arca

Published: August 1st 2004

Veliko TarnovoVeliko TarnovoVeliko Tarnovo

Látszik a cári palota és a patriarchák komplexuma
Tegnap délutan 3 óra körül érkeztünk Veliko Tarnovoba, egy gyönyörű fekvésű városba, mely a Második Bolgár Birodalom fővárosa volt. A Jantra folyó kettős U kanyart vet, így számtalan dombra tagolja a várost, a város felett pedig a citadella őrzi a cárok emlékét.

Ám még le sem szálltunk a buszról, 4 ember már közre is fogott minket, fényképeket dugva az orrunk elé, kiadó szobáikat reklámozva. Kb. 2 percbe telt, mire végre megtudtuk, hogy egyáltalán Veliko Tarnovoban vagyunk és végre ki is tudtuk szedni a csomagjainkat a buszból. Ám a szobatulajokat nem olyan egyszerű lerázni... egymást túllicitálva már 10 levára nyomták le az árakat, amit én már örömmel elfogadtam volna, de Ali -érthetően- annyira fel volt háborodva tolakodó magatartásukon, hogy futólépésben távozott, magával ragadva engem is. Persze a tulajok utánunk, fényképeiket lobogtatva. 😊

Szerencsére 3-4 kanyar után kifáradtak és végre mi is körbe tudtunk nézni. Közben azért néha-néha egyikük-másikuk újabb próbat tett, de Ali eltökélte, hogy addig nem megy sehova, amíg a magát hostelnek hirdető helyet meg nem nézte. Persze hotel volt... és végül annál a fickónál kötöttünk ki, aki (nagyon kitartó lévén) már a hotel előtt várt minket, amikor kijöttünk.

Ilyen kezdet után nem volt meglepő, amit kesőbb tapasztaltam.
A vár Veliko Tarnovo-banA vár Veliko Tarnovo-banA vár Veliko Tarnovo-ban

rengeteg lakóépület és templom romja megmaradt
Tarnovo a középkori Bulgária legfelségesebb erődjét, a cári palotát, a püspöki palotát és számtalan templomot a 12-14. századból mondhat a magáénak. Az utcákon járva érződik az egykori nagyság és hatalom. Bár néha a hangsúly az egykorira tevődik át, amikor a városközpontban, a főutcán egymás után sorakoznak az omladozó, elhagyatott házak. Hoteleket bontanak el, az utcákon hatalmas gödrök, szemét a várromok között, az újjáépített palota csak félig újjáépítve áll, a betonba süllyesztett drótok az ég, vagy a látogató arca felé merdeznek.

Nesebar, Burgas, Varna után hasonló mennyiségű túristára számítva üresnek tűnik a város, mintha a valaha túristákban fürdő helyről egy gonosz erő elszippantotta volna őket, és most a felbukkanókra tizesével vetik magukat a túristákból élők. Az arányok valahogy eltolódtak... Vajon mi ennek az oka? Talán tavasszal és ősszel virágzik Tarnovo, mert nyáron a tengerparton vannak az emberek?

Tehát, aki Tarnovoba jön és spórolósan utazik, ne lepődjön meg, ha a megszokott árak helyett mást lát. Aki eddig nem tapasztalta meg a kettős árlistát, az itt kipróbálhatja.
( A kettős árlista azt jelenti, hogy létezik egy árlista az adott ország nyelvén a helyieknek és angolra, németre, stb. lefordított változat a külföldieknek, mely magasabb árakat tartalmaz.)

Az éttermekben még eléggé
ÁsatásÁsatásÁsatás

12-13.sz.-i temetőt tártak fel a folyó mellett a völgyben, jól látszanak a csontvázak
könnyű kijátszani ezt a rendszert, mert elég egy jól irányzott "dobri den"-t megereszteni és a pincér léprefut, már jön is a bolgár étlappal, bolgár árakkal. Ekkor kell kérni az angolnyelvű étlapot és a 2 menüt használva rendelni. (Eddig nem örültek nekünk.)

A múzeumoknál már nehezebb a dolog, mert a nyomtatott beléptidíj listát az ablak mögött cserélgetik, nem lehet kézbe fogni. Ezen kívül Tarnovoban a diákkedvezményt sem ismerik. (Szóval ha 2 leva helyett 4 leva a múzeumi belépti, ha a Zagorka nevű sör 1 leva helyett 2 leva, akkor valószínűleg Veliko Tarnovo van írva az útjelző táblára.) Persze ezek az árak még mindig olcsók az európai átlaghoz képest.

Az első nap, amikor a vár bejáratához közel vettünk egy térképet, az eladó elárulta nekünk, hogy a Grand Hotelben lévő túristák befizették az esti hang és fényshowra a pénzt, ezért ha gondoljuk, este 10-re menjünk vissza a jegyváltó bódéhoz a kis térre, ahol padok vannak, mert tényleg nagyon szép, ahogy a várat kivilágítják. Vissza is mentünk és vagy 100 ember ott gyülekezett már. Ennek nagyon megörültünk, hiszen ez elég biztos jel volt arra, hogy lesz itt valami. És az emberek egyre csak jöttek, egyre újabb és újabb kocsik bukkantak fel, majd jó 20 perces késéssel kigyulladtak a fények. ...Majd nem történt semmi. ... Ali elment esti fotókat csinálni a várról. ... Pár ember elindult haza. ... Ali visszajött. ... Továbbra sem történt semmi ... 11-kor hazamentünk. ... Máig sem értjük, hogy pontosan mi történhetett.

Másnap délelőtt elindultunk, hogy a vár lábánál, lent a Jantra folyó mellett lévő régi városrészt megnézzük, de előbb pár mondat Veliko Tarnovo történetéről, mely eléggé hasonló a többi bolgár városéhoz: Kr.e. 5500-4500 újkőkori emberek éltek itt, majd Kr.e. 2000 körül trákok telepedtek le. A rómaiak építették meg először az erődöt, majd az 5.sz.-ban a bizánci Jusztiniánusz császár emeltetett citadellát. Később Tarnovgrad lett a bizánci uralkodók elleni lázadások középpontja, itt alakult meg a Második Bolgár Birodalom és lett Tarnovgrad Konstaninápoly után, a régió második legfontosabb városa, kereskedelmi és kultúrális központ a következő kétszáz évben.

Ebben az időben fent a várban a nemesek és a bírák laktak, a völgyben a kézművesek és a kereskedők. A völgyben fekvő negyedben egyik középkori templom a másikat éri, de csak úgy lehet őket meglátogatni, ha a Szent Péter és Pál temploma mellett lévő irodában a néninek leperkálja az ember a beléptiket. Egyébként nem nagy az érdeklődés, ez abból is látszik, hogy a néni előző nap este már leszólított minket az utcán, hogy aztán menjünk ám megnézni a templomokat... Ha jól emlékszem 4-5 Lv-t kellett fizetnünk (ami jutányos). Úgyhogy fogta a kulcscsomóját és elindultunk templomnézőbe, közben bolgárok is csatlakoztak, (akiknek persze egy fityinget sem kellett fizetniük).

Nem részletezem, hogy melyik templomban milyen régi freskók voltak, de az utolsó templom (amit a néni persze el akart sumákolni, mert egy kis darabon felfelé kellett menni) Szent Dimitar temploma, különösen nagy jelentőségű, mert itt jelentették be a felkelést a bizánci uralom ellen, ami a Második Bolgár Birodalom megalakulásához vezetett.
A templom amúgy jellegzetes Tarnovo-stílusban épült, az összes közül ezt tartom a legérdemesebbnek meglátogatni.
Érdekes még, hogy pont ásatások voltak és az egyik templom mellett 12-13.sz-i temetőt tártak fel, íme róla egy fénykép.

Délután felmentünk a várba, ahol találkoztunk a lakótársainkkal, egy amerikai és egy ausztrál sráccal. Szegények (főleg az amerikai) nagyon kivoltak Bulgáriától, hogy micsoda egy barátságtalan ország, (állítólag előző este majdnem meg is verték őket)... Pechükre pont Tarnovot választották Bulgáriában ...
Szóval a vár fantasztikus, gyönyörű a kilátás, nagyon sok rom van, de sajnos kiábrándító a rengeteg kosz és az elég igénytelen módon végzett restaurálás. Arról nem
A középkori város magjaA középkori város magjaA középkori város magja

Látszik Szent Dimitar temploma is (a nagy sárga)
is beszélve, hogy külföldiek négyszeres árat fizetnek.

Tarnovoról összességében azt mondanám, hogy érdemes ellátogatni ide, de nem érdemes egy napnál többet maradni. Legjobb reggel idejönni és kora délután elutazni, de a várat semmiképp nem szabad kihagyni egy bulgáriai utazás során.

Más, Bulgáriáról szóló blogjaim:
Trajavna (Tryavna) a 19. sz.-i bolgár falu
Nesebar és Sunny Beach...
Várna
A Római Termálfürdő, Várna
Az emberiség legrégebbi aranya, Régészeti Múzeum, Várna
Az Aladzha Kolostor
Pobiti Kamani, a Kőerdő
Séta a Vitoshán, búcsú Bulgáriától

Egy tarnovoi utcácskaEgy tarnovoi utcácska
Egy tarnovoi utcácska

Ebben az étteremben esett meg a duplaáras kalandunk

20th September 2008

Nem ilyen egyszerq :)
Múlt évben sikerült egy hónapot Veliko Tarnovóban töltenem. Az én tapasztalatom az, ha élelmes az ember, akkor nehezebb átverni. A kettQs étlappal sajnos én is találkoztam, de az emberekkel sok problémám szerencsére nem volt. Egyáltalán nem találkoztam olyannal, aki nekem akart volna esni. A duplaáraknál (mint múzeumok) vigyázni kell, és az elsQ árat sosem szabad elfogadni, mindig mindenhol alkudni kell, mert ha elsQre belemegy az ember, legombolnak róla mindent. Sajnos ez van, nade azért nem a pokol. :)

Tot: 0.28s; Tpl: 0.016s; cc: 13; qc: 80; dbt: 0.1972s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb