49.den - prechod poiso - faja dos cardos

Portugal's flag
Europe » Portugal » Madeira
April 29th 2020
Published: April 30th 2020

Budicek 630, hodeny do seba jogurt, zbalenie pinguin batoha a hor sa odchytit bus c.103 smer poiso.

Na tury uz chodim s normalny batohom, maly latkovy som odpisal, odtrhli sa mi snorky, je to provizorne zaviazane ale nic moc.

Odchytavam bus na hlavnej ceste, odovzdavam listok a hajde cca pol hodinu do kopca.

Tuto trasu idem uz 4x ale az cul som si vsimol, ze vykosene kopce kde bol niekedy les neni vyrubany kvoli tazbe dreva ale kvoli poziaru. Dost obhorenych skeletov ci pnov stromov.

Stlacinam tlacitko, bus zastavuje, vyskakujem pri restike.

Na hlave satka, na sebe bunda, predsa len tu hore je skoro rano (800) dost chladno.

Uz bez fotenia si to zeniem po asfaltke k pico arieiro.

Na jednej strane krasne biele more oblakov, nizka oblacnost tak paradicka. Inak pekne slnecno, neskor sa nizka oblacnost uplne rozpada.

Na travnatom odpocivadle kde su aj dva kamenne grily si prave rozbaluje par romanticke ranajky, zrejme boli na vychode slnka.

Obieha ma prve auto, bohuzial som v zakrute, tak stop neuspesny.

Opat dalsie auto, cul nakladak, kedze sa ide do mierneho kopca opat nic.

Asi v polke cesty sa na mna usmeje stastie.

Nabera ma veduci robotnik co tu ma pod palcom cistenie jarkov a cesty aby voda mohla z kopca nerusene prudit do udolia.

Nakoniec ma vyvaza az na konecnu, teda k radaru a k pico arieiro.

Na pamiatku mu davam swg.

Mal zaujimave meno, dominges, teda nedela. Uz som ozaj teda ako robinson, mam ostrov a cul aj svojho piatka teda svoju nedelu v muzskom prevedeni.

Chlapik mi usetril inak asi hodinu slapania, takze cul si mozem v pohodicke vychutnat celu moju dnesnu turu.

Vybieham na vrchol, ktory je v tieny, rychla fotka a hor sa na najvyssi vrch pico ruivo (1862m).

Zacina klesanie po schodoch, oproti mne idu dvaja domaci turisti aj s celovkami na hlave, dalsi pozorovatelia vychodu slnka.

Mensie stupanie a uz som pri odbocke na vyhliadku ninho da mantha. Tu vsak nenavstevujem, bol som minule.

Stupanie a schody neprestavaju ale to trva iba chvilku, nasleduje klesanie, bohuzial opat schody.

Ono skoro cela trasa je robena pre sviatocnych turistov, chodnik vyukladany kamenmi, schody, zabradlie.

Vyhlady nenormalne.

Krizovatka za tunelom gato, kde sa trasa deli na vychodnu a zapadnu trasu.

Vychodna je vsak uzavreta (zosuvy skal, prepadnute chodniky) nuz idem teda po zapadnej.

Neviem preco ale zatial stale klesam, stupanie minimalne.

Zapadna trasa ide skoro rano v tieny, nahadzujem nazad na seba bundu.

Vyhlady opat nadherne.

Na tejto trase je dost tunelov vysekanych v skalach, v jednom som musel pouzit baterku na mobile.

Vo vyske vidim dalsi ludi. Nuz cul ma caka stupanie po zeleznych strmych schodoch. Ale pohodicka.

V sedle si davam desiatovu pauzicku. Paprika, klobasa a eps chleba.

Dole tricko a opalovanie moze zacat.

Zo sedla super vyhlad. Proste trasa je genialna.

Tricko uz nazad nedavam a hore bez zahajujem zostup, opat po schodoch.

Konecne idem po slnecnej strane. Chodnik zarezany v skale, okolo same biele vysusene stromy. Nadhera.

Zistene, ze mam viac casu ako som povodne predpoklad, dalsie zvolnenie tempa a castejsie prestavky.

Uz som kusok od mojho vrcholoveho ciela. Vo vzduchu pocujem odporny zvuk dronu.

Na vrchole dvaja typci co sa hraju s tymto vynalezom.

Pod vrcholom je aj chata. Chalan co pilil drevo mi oznamuje, closed a ukazuje kde mam masku, nieze by ju on mal.

Pokrcim ramenami a pokracujem dalej. To closed mozno myslel na cely trial, bo vsetky su na madeire oficialne zavrete.

Vystup na vrchol bez problemov, tam tri vyhliadky a bzuciaci dron.

Akoze dost velke sklamanie z vrcholu, uplny mestsky hnus ale vyhlad fajn.

Inak nechcel by som sem ist ked neriadi korona, to tu musi byt prepchate ludmi. Na turu uplne stacia botasky, resp sandale, aziatom aj slapky.

Nuz kludu som si tu neuzil, odlovil som aspon druhu kesku na ceste. Ta sklamanie, krabicka velka ale dnu bordel. Do tejto swg nedavam,bo som si nabalil len dva kusy.

Schadzam dole a pokracujem po trase smer encumeada.

Opat uz len zvacsa klesanie, obcasne stupanie ale zato vyhlady genialne.

Tato trasa uz neni taka vydlazdena ale v pohodicke sa to da. Klasicky tur. Chodnik.

Cestou kopa zastavok na jedlo, slnenie.

Obieha ma mlady tur.par. to su aj posledny ludia co som stretol, suma sumarum, len 10ludi na celej trase.

Jedna dost dlha zastavka na fajn vrchole, nazov neviem.

Tu sa davam do treniek a pochrapkavanie na teplom kameni.

Odbocka do faja dos cardos , verada do urzal.

Uz citim unavu v nohach, hlavne prave koleno zacina dost boliet. Samozrejme aj priskvareny chrbat sa ozyva. Nasadzujem tricko a zacina dost strme klesanie cez bukovy (?) Les.

Idem ozaj velmi pomalicky, koleno dost boli, do toho vsetkeho este dvaja psi ale neskodni.

Neskor sa jeden ku mne pridava az do dediny.

Mensie zle odbocenie ked som miesto do udolia kde su rozne policka, zacal sledovat levadu, ale po par metroch som sa zbadal.

Na polickach pestuju klasicku zeleninu ako u nas.

V poliach mali roznych srandovnych strasiakov.

Idem popri hrachu, hned sklbem jeden, no este neni dozrety .

Ludkovia na mna s udivom pozeraju kde sa beriem v ich prti dedinke. Tu veru vela turistov nezavita.

Do odchodu busu (1745-55) mam este 20min.

Uz len sedenie na betone pri zastavke.

Dnes cca 28km (vratane auta to asi 3km) za 9.5hod. ziadne nahananie a kopa pauz.

Avsak isto by som tuto trasu nesiel naopak, to sa clovek nastupa az az.

Jebli sofer mi skoro nezastavil.

Uz i v portugalsku sa musia nosit povinne ruska v buse, obchodoch. Zacalo to platit tento tyzden. Bus sa este trocha naplnil (5ks), vsetci mali ruska, ja nie. No keby bol problem, dam na tvar polokuklu, z ktorej mam cul spravenu capicu.

Povodne som rozmyslal, ze vyskocim pri mcdonalde a dam si tam veceru (zjem to pri pristave katamaranov), no rozmyslel som si to.

Ko prichadzam na ubytko.

Robim si spagety so shrimami, to zaliate kecupovou omackou co ostala po korejcoch.

Miesto vody do seba lejem mlieko. Vychlontal som cely liter.

Dobra sprava z ukrajiny, yusia dostala pohladnicu z viedne posielanu 13.3. do indonezie to doslo o tyzden skorej.

W6 furt nezrusil let z larnaky do lutonu, odlieta sa uz o dva dni.

Dalsie letenky uz nekupujem, i ked to bts by asi vyslo.

Hou hou, dnes predavam moje akcie spwr. Nakupil som za 6.32usd a predal za 7.63 usd. Po chvile rozmyslania nakupujem tentoraz akcie coty, dnes klesli o 6perc tak hadam uz zacnu aj stupat v dohladnej dobe.

V piatok musim ist na svoj posledny nakup. Jedlo mi uz dochadza.

Nepotesil amazon. Som bol v tom, ze ked mi vyprsi clenstvo, stiahnute filmy budem moct pozerat. Omyl, nejdu.

Foto

Madiera

Tot: 0.088s; Tpl: 0.01s; cc: 8; qc: 25; dbt: 0.0716s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb