61.den - presun rakusko

Portugal's flag
Europe » Portugal » Lisboa
May 11th 2020
Published: May 12th 2020

Dnes zrejme moj posledny den v portugalsku.

Hore som uz od 630, mozno skor.

Po ranajkach len lehnenie v posteli, ci rozpravanie sa s cerstvou mamickou zo svk.

Na recepcii najmladsi clen ubytka, portugalcanka ci skor brazilcanka.

Ta sa stazovala na svoju nudnu pracu nemcovy. Musi tu sedet na riti 8hod, nik si ju nevsima, nikto od nej nic nechce. Akurat co robi je otvaranie dveri.

Obaja este ohovarali gestapaka aky je to vystresovany kokot, co si mysli, ze sefuje vaznici.

Na obed vybehnute do supermarketu, kupene kura s ryzu a neake sladkosti na cestu.

To premierovo zjedene v kuchyni, bo tu pobehovala upratovacka.

V pracovni/jedalni zrejme v noci prespava neake osadenstvo z ubytka, bo vzdy je ta miestnost rano zamknuta ale zvuky odtial pocujem.

Zas len polihovanie v posteli.

Pred odletom som si chcel dat pizzu ale restika pod ubytkom ju nerobila, blizky pizza hut bol zavrety a dalsie pizzerie uz boli daleko, tak nakonec koncim na kebab tanieri s malym pivom.

To kupene vo fastfoode pod ubytkom.

Jedlo zobranie do parku na piknikovy stol a natlacenie to do seba.

Presun na slnecnu lavicku a tam zrelaxovanie.

V parku opat bezci ci prechadzajuci sa ludia.

V lisabone si vsimam, ze je dost bukvicakov.

Pri ubytku pribudolo este 8.5. nove grafity, velebiace sovietsky zvaz za porazku nacistov pred 75rokmi.

Portugalsko, teda lisabon sa mi zda dost laviciarsko socialisticky orientovane. Clovek to vidi aj na obliekani sa vysokoskolskej generacie.

Na ubytku, zbalenie, rozlucka a smer o 1600 metro a letisko s jednym prestupom.

Metro uz ma normalny pocet suprav, nie len tri.

No co ma irittuje je cakacka na tieto supravy, vcera som cakal 13minut, dnes 5min.

Cirna pica vo vagone pustenu muziku na plne gule, keby to este bola pocuvatelne muzika nist nepovim. Lude na nu len zahlidali ale asi i tu je tato farba pleti chranena az nezdravo, tak jej nik nic nepovedal.

Na konecnej sme vystupili 5ludia.

Vstup do terminalu 1 zavrety, sbs nas naviedla na terminal 2.

Pred nim robia nove parkoviska.

Pri vstupe kontrola letenky.

3 afrofrancuzov nepustili do terminalu, bo maju zruseny let. Tak to nevim naco sa drbali na letisko.

Letisko uplne vyludnene, otvorene len minimum veci.

Je tu aj postovy kiosk, tak som si kupil znamku. Chlapik velmi ochotny. Hladal ju dobrych 10min. Tomu sa vravi pro klientsky pristup.

Smer security.

Automaticka brana, za nou uz klasicka security prehliadka.

Opat ukazanie letenky v mobile, dole opasok, vytiahnut tekutiny, prejst cez pipac. Za pipacom stery ale random vyber na mna neukazal, tak nic mi nebrali.

I tu sa da kupit voda v automatoch sa 1€, ja si ju vsak docapovavam na zachode do mojej prazdnej pollitrovky.

Napojenie sa na free wifi, nabijanie telefonu. Odbehnutie na zachod, vsetko okrem penazenky klasicky nechane na sedackach, vratane nabijaneho mobilu.

Ludia maju na sebe masky ale nie vsetci.

Boarding zacina nacas. Cca 50ludi.

Ulicka za pipanim leteniek je mala, si to neviem predstavit ked je full lietadlo, tu musi byt ina tlacenica.

Sedim pri okne sam v trojke.

Vsetci masky az na jedneho cloveka, ten je stale napominany od peknych letusiek.

Predemnu madarska rodina s malymi faganmi. Len to pistalo a robilo bordel.

Let v pohodicke.

W6 nema problem s predavanim jedla ci suvenirov narozdiel od tap, kde som mal v cene aj zakusok a dostal som prt makovy.

Cca 3hod ubehli velmi rychlo.

Pristavame o 15min skor.

Pred pristatim nam letusky este rozdali vstupne/tranzitne tlacivo pre rakuske organy. Ja som mal uz toto tlacivo nachystane este z lisabonu. Keby viem tak to ani neriesim.

Cakacka kym sa zmobilizuje rakuska policia a uz sa ide vystupovat, lenze nas pustaju z lietadla po skupinkach. Ja som hned prvy v druhej vlne.

Letusky su uz nervozne, dlha cakacka.

Sup a uz sa valim k prvemu stoliku, odovzdavam obcanku a vyplnene tlacivo, kde som zaskrtol len tranzit. Chlapik sa ma pyta na destinaciu, kittse, slovakia. Nechava si tlacivo a ja uz idem na pasovku, tu len tetula mava rukou nech sa nezastavujem.

Cela sranda s tlacivom zabrala asi 1min. Uplna zbytocnost na sposob azijskych krajin, kde sa vypisuju vstupne/vystupne formulare, ktore ma kazdy u prdele.

Tak a som v rakusku a bez negativneho povinneho testu na covid19.

Este meranie teploty dialkovym teplomerom a hotovo.

Pri vychode zo security miestnosti, vo verejnej hale sipky na firmu co robi testy priamo na letisku (190€). Test je teda uplne zbytocny, vstupit sa do rakuska da aj bez neho cez letisko. No ale ktovie ako je to pre non eu ludi. V letadle boli aj dvaja ukrajinci.

Nahlim sa na vlak, dost nezvyk ist vlakom z viedenskeho letiska.

Stiham ho len tak tak. Naskakujem, vravim cvakacovy listkov, ze nemam listom. No problem, len nastup.

Sup a uz som v prvej triede a vlak sa pohyna.

Presun cez prave sa zatvaraci restauracny vozen do druhej triedy.

Za cestu som usetril cca 4€.

Po necelych 20min bez jedinej zastavky sme na hauptbahnhof.

Do vlaku smer kittse mam este cca 20min.

V automate kupujem listok, skoro mi oci vyskocilo, 14€ za necelu hodinu jazdy. Skusam to este raz natukat, no cena rovnaka.

Na stanici par bezdakov, no ziadny automat na vodu.

Sadam do vozna, na vozni napisana cielova stanica bratislava-petrzalka, skoda, ze to neni pravda.

I v rakusku treba mat vo verejnej doprave rusky. No vo vozni nik neni, tak satku mam dole. Tu som mal obcas dole aj v lietadle.

Vo vlaku free rychla wifi.

Cesta aj vdaka jungefrauline aus slowakei ubehla velmi rychlo.

No ale uz je dalsi den, tak zapisok spravim neskor.

Zatial ide vsetko az moc dobre.

Foto

Lisabon

Tot: 0.059s; Tpl: 0.01s; cc: 8; qc: 23; dbt: 0.0417s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb