Luxembursko

Luxembourg's flag
Europe » Luxembourg
September 1st 2023
Published: October 8th 2023

Necakane sa mi naskytla prilezitost spravit si solo vylet na dve noci do luxemburska resp zostat v nemecku (taku som dostal povolenku, bo 2/3 rodiny slo na dovolenku do slnkom zaliateho slovenska).

Nuz berem prvu moznost a prakticky celodenny vlakovy presun. Vdaka 49€ listku co mi preplaca amazon a free verejnej doprave v lux ma presun vide 0€.

Bookujem uplne mega drahy Youth Hostel Luxembourg City , ked ma jedna noc vysla cca 42€ (vratane ranajok), dalo sa to zrazit o 7€/noc ale potom nebola k dispozicia moznost free zrusenia, ono som cakal ako sa vyvinie pocasie, ak by prsalo, co prsalo furt v tomto obdobi, tak by som nesiel. Na bookingu som pouzil 10perc kod, takze sa cena defacto zrazila na cenu bez free cancel.

Piatok vyrazam super skoro rano na zel.stanicu bremy, caka ma 9,5hod cesty do ciela (vratane prestupov). Prvy vlak smer osnabruck skoro uplne prazdny (sak kto by isiel o 4/30) akurat tu bola jedna handrova hlava bez listka ale sprievodcom stacilo dokola hovorit kein deutsch, ich nach hause a nechali ju napokoji.

V osnabrucku troska casu, tak lovim blizku kesku a nazad na stanicu smer munster.

Tu uz kopa ludi na perone, na dispeji vypisane dva vlaky s rovnakym cislo ale inou destinaciou. Moj meska okolo pol hodiny, prichadza prvy vlak s rovnakym cislom ako moj, par ludi chaosne donho naskakuje. Ozaj nepochopim ako mozu poslat na rovnaku kolaj vlaky s rovnakym cislom a inou destinaciou.

Vlak riadne narvany ale sedim, cestou chytame dalsie meskanie, bo pustame ic a ec vlaky.

Do kolina/messe prichadzame so sekerou 45min, na prestup som mal 37min, nastastie aj pripoj meska. Na nastupistiach podivny ludia, zrejme i tu sa kona neaky pride festival ako v bremach.

Naskakujem do dalsieho osobaka, mierne zaplneneho a smer koblenz, kde planujem pauzu hodinku. Vdaka meskaniu nakoniec pauza len 50min.

Z koblenzu odchadza smer lux suprava zlozena z dvoch kusov. V jednom mestecku sa oddeluje a druha pokracuje na iny smer.

Sprievodcicka sa pre istotu v super vyklimanovom dvojposchodaku pyta ludi na destinuciu kam idu. Nasla len 4 ludi co zle sedeli, tak v dalsej stanici presli do druhej supravy.

Cesta uplne genialna (treba si sadnut hore a dolava). Rieka, udolie, vinice, hrady, male dedinky. Sem by stalo ist na mensiu dovolenku.

V mestecku trier hbf naskakuju lux prievodcovia. Normalne kontrolovali listky a predavali ludom, bo v trier je este jedna zastavka. V lux, uz nechodili, ved aj naco, ked je tu doprava zdarma.

Na spiatocnej ceste kontrolovali listky uz na lux uzemi. Nazad vlaky totalne preplnene v munsteri mi pripoj odfrcal doslova pred nosom, na prestup som mal 45min, prisli sme so 47min meskani a ten kokot nepockal 2min. Ak si dobre pamatam na svk vlaky na seba pri malom meskani cakaju.

V munsteri som sa teda pobral do mesta ale daleko som nedosiel, bo mega leja. odlovil som tu kesku, pogrcal sa z duhovych vlajok co vialy na kazdom kroku, dal rychle jedlo na stanici u cinana pod drobnohladom policajtov v brneni (neaky futbal sa hral niekde) a totalne zniceni som prisiel domov.

Minuly rok som spravil debilny vylet do litvy na jednu noc a som si povedal uz nikdy vice takuto debilinu. Cul si mozem povedat, ze uz nikdy debilny vlakovy vylet, ked clovek ide skoro 10hod do ciela, kvoli dvom nociam. Uvidime co prinesie rok 2024.

koblenz

Tu som si spravil mensiu pauzu po tolkom sedeni vo vlaku. Cakal som pekne mestecko pri rieke, no nic ma take veru necakalo.

Na rieke kotvilo kopa velkych vyletnych lodi s dochodcami co nemaju co robit a vozia sa po riekach medzi krajinami.

Nabrezie slabucke, akurat fajn vyhlad na pevnost na druhu stranu, kam samozrejme cez rieku viedla lanovka.

Historicke centrum prakticky ziadne, kopa spatnych novodobych budov.

Fakt toto mesto neodporucam, skor sa treba zamerat na dediny odtialto smerom na luxumbursko popri rieke, to je uz ina liga, v nich by som si vedel predstavit predlzeny vikend. Hlavne ked v okoli su vinice.

Inak popri rieke kopa kempov plnych kempovacich aut.

luxemburg

Neviem preco ale pri pomysleny na tuto krajinu sa mi v hlave zjavila len nezaujimava rovinata krajina.

To ma hned ale vyviedlo z mieri ako som vystupil v hlavnom meste na stanici.

Stanica v rekonstrukcii a aj okolie. Samozrejme i tu neaky ten fetak ci bezdak.

Po ubytku prehliadka centra, ono de facto dost som uz toho dost videl cestou sem.

Hlavne centrum ma vobec moc nenadchlo. Kopa ludi, kaviarnicky, restiky, rozne puby, stare budovy, sem tam zebrak.

Na veceru som skusil burger king, obsluha tragicka (pocitam, ze dochadzajuci ludia z francuzska), jedlo jak by dal.

Ceny v restikach ziadny velky cenovy sok, kedze prichadam z nemecka, keby idem zo svk, tak to vidim inak. Jedlo zacinalo na 20€, pivo od 6€

Fajn boli vyhlady z hradieb na udolie, kde sa nachadza aj moje ubytko.Kasamety som zvnutra nenavstivil, nebolo casu.

Skusil som vytah Panoramic Elevator of the Pfaffenthal (neskor som stale vyuzival aby som nemusel slapat do kopca z udolia do mesta). Prva jazda bola wow ale neskor mi to uz bolo fuk. Inak velmi fajn skratka do mesta.

Presiel som sa mostom Pont Grande-Duchesse Charlotte na druhu stranu, kde som skusil Funiculaire Pfaffenthal-Kirchberg . Ok jazda.

Nohy som si vymocil v ladovom bazeniku D'Wäschburen . Ono som cakal neaky teply termal ale i tak pohodicka.

Dobre miesto na relax je pri Wasserfall Pfaffenthal .

Oproti nemecku ma potesila absencia arogantnych agresivnych cyklistov, i ked ich tu par jazdilo, boli v pohode.

Podla mna na hlavne mesto uplne cloveku staci pol dna, netreba sa tu zdrziavat na noc. I ked mozno v noci je mesto pekne nasvietene ale to neviem, to som uz davno zarezaval v posteli.

Moje ubytko bol obrovsky komplex, kde byvali dlhodobo mlady, ci neake rodinky s detmi. Na to, ze noc vysla nieco okolo 40€, som si musel v 4dorme navliect navlecky sam. Pozitivom bolo, ze prvu noc som tam bol uplne sam (kupelna aj wc na izbe), druhu noc to tiez vyzeralo, ze budem sam ale okolo 1rano dosiel host, co mi zamkol popruh z batohu v jeho skrinke, som ho teda musel rano zobudit.

Bufetove ranajky dobre ale kazdy den to iste. Druhy den som tu skusil veceru za 15€ (obsluha mi dala zlava tak za 12€, to je cena pre clenov youth hostelov). To sa jednoznacne oplatilo, odporucam sa ist sem stravovat i ked tu clovek nebyva. V cene bol salat (clovek si nabral kolko chcel), polievka, hlavne jedlo a dezert. To zapite miestnym pivom, chutilo.

tura

Hlavny ciel mojej navstevy tohto mini statiku bola mensia turistika. Vybral som si mullerthal trail 2. Google maps mali pravdu s cestovnymi poriadkami, tak odchytavam bus zo zastavky Limpertsberg, Theater a smer hranicne mestecko echternach.

V buse len zdravim a usadzam sa. Doprava je free. Som tu jediny pasazier ale to sa meni o tri zastavky, kde pristupuju dalsi 3 ludia. Neskor sa bus zaplnil asi do polovice. Po vyse hodiny cesty vyskakujem na konecnej a idem si rychlo omrknut centrum mestecka echternach.

Mestecko uplne super, pekne ulicky, stare upravene budovy, dokonca sa tu akurat zacinal trh. Navstevujem info centrum, reku poslem pohladnice, tetula vravi, ze ma aj znamky, vyberem pohladnice a tetula prekvapena, ze znamky nema, kolegina vcera minula posledne a nedokupila nove. Tak nic. Este tetula mi davala pohladnice zdarma ako odskodne ale to som nechcel.

Tu som sa bavil po nemecky, v hlavnom meste som anglicky, bo v tomto state je to taky mix ale myslim, ze fra prevlada v hlavnom meste resp lux.

Napajam sa na znacenu cestu (hned 5znacenych ciest na jednej trase) s podporou mapy.cz a ide sa do lesa.

Cesticka pekne vyslapana, obcas dokonca dlazdice, ziadne krute stupanie, zvacsa rovinka. V lese rozne skaliste utvary, kopa hribov.

Gorges du Loup paradne prekvapil, takuto paradu som tu veru necakal. Postupne sa to tu trosku zahustuje ludmi ale vacsina mi ide oproti.

Grotte Piteschkummer dalsia paradicka, pekna jaskyna a za nou prirodny amfiteater v skale .

dalej nudna cesta lesom a polom cez dedinku berdorf. Tu ma zaujala aleja so solarnymi lampami.

Odpajam sa zo znacenej cesty a smer raiberhiel , kde je pekny vyhlad na okolie. Odtialto zacina klesanie nazad na znacenu trasu uplne genialnymi skalnymi cestickami, niekde uplne totalne uzke prechody medzi skalami.

Dalej v pohode cesta lesom az k Predigtstuhl , kde cesticka medzi skalami len 30cm (samozrejem sa dala vybrat aj sirsia). Tu sa to uz zacina zosikmievat, inak som zatial stretaval zvacsa bud nemeckych dochodcov alebo mohamedanov.

Prichadzam do dedinky mullerthal, tu uz totalny turististicky masaker a do toho to vyzera, ze sa spusti dazd (nastastie sa nespustil), oddych pri top sighte Schiessentümpel Cascade . co neni nic speci, kamenny oblukovy most nad mini rieckou a mensi nezaujimavy vodopad. Ale ludia sa tu fotili o sto sest

Posledny usek mojej trasy som bol uz dost k.o. ale uplne ma nastartoval najskor Déiwepëtz , kde oproti isli turisti ale proste sme sa v uzkej skare nezmestili, tak som musel trosku ustupit do vyklenku, neskor som musel pouzit aj svetlo na mobile, taka velka tma, zlaty kliniec Kuelscheier , tu jednosmerna jaskyna, samozrejme idem to protismeru, bo vchod bol z druhej strany skaly a obchadzat sa mi to nechcelo. Zapinam svetlo a ide sa do utrob, nastastie oproti idu len poliaci a dalo sa im vyhnut, vychadzam na svetlo bozie, pri vstupe mohamedanci vahajuci ci ist dnu alebo nie. Nakoniec nie, kopa ludi sa otacal pri vstupe.

Odtialto uz len v uspornom rezime smer bus zastavka pri dedinke altrier. este som odlovil kesku a uz len cakal na riadne plny spoj ale sedel som.

Tura uplna bomba, jednoznacne odporucam, paradne skalne strbiny, vyhlady sice ziadne ale zas obcas jaskyna, skalne utvary a ziadne velke prevysenia.

Sem by som sa isto vratil a dal aj dalsie traily v okoli, super to tu je. Len s tym, ze nabuduce by som uz nebyval v hlavnom meste ale niekde v dedinkach, pri rodine by cena vychadzala na osobu tak ako v mega drahom hosteli.

Celkovy cas cca 7hod a cca 22km, mozno o par km viac bo mi strajkovalo gps, ne a ne chytit signal a tento problem uz zacinam mavat ja v mestach ci po dialniciach, je nacase vymenit mobil.

trasa

Tot: 0.068s; Tpl: 0.01s; cc: 9; qc: 23; dbt: 0.0367s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb