2.den - Prechadzka Vatikanom a Rimom

Italy's flag
Europe » Italy » Lazio » Rome
February 13th 2015
Published: February 16th 2015

Noc bola v pohode, teda az na ten hluk z chladnicky. Hluky z ulice som skoro ani nevnimal.

Po odovzdani klucov na recepcii sme sa vybrali na talianske ranajky.

Skoncili sme hned v prvej kaviarni/restike , ktoru sme zbadali (akcia zuzana). Samozrejme zuzana si chcela posediet pri kavicke, t.j. kava sa predrazila a to o dost. V rime treba pit kavu na stojaka pri pultiku,vtedy si restika,bar neuctuje dalsie poplatky (tringelt a pod).

Ja som si dal capucino a zuzana si dala klasicku nasu kavu,po taliansky povedane cafe americano, k tomu sme si vybrali velike croasanty plnene cokoladou. Casnicka nam to pekne priniesla,len mne dala cafe americano a zuzane capucino. Hned sme si to vymenila,casnicka sa pousmiala. Zrejme tu chlapi capucino nepiju. To nepijem ani ja,resp kavu nepijem vobec, davam si to uz len v taliansku resp zacal som to praktizovat minuly rok pri vylete na sardinii.

Po talianskych ranajkach smer metro a vatikan.

Vonku zacalo trochu poprchat,akurat bol po ruke cernoch s daznikmy. Zuzana si chcela jeden kupit. How much? ten euro. Ti sibe, totalna urazka,ani som nerozmyslal o zjednavany. Obdalec stojaci starsi talian si zamrmlal due euro.

Na stanici metra Vitorio emanuele , kupujeme dva listky na metro. 100min listok stoji 1,5€. Mensi problem s automatom. Prvy krat nam to peniaze nezobralo,len to prebehlo cez automat. Na druhy krat sa uz podarilo, automat vytlacil listky a mohlo sa ist vyskusat rimske metro.

Vedlajsi automat na listky mal tiez neaku poruchu, obsluha(clovek co to ma na starosti,nie kupujuci) do nho buchala,kopala,triasla az pokym z neho nevypadli peniaze. Tie obsluha dala kupujucim.

Rimske metro nic moc. Pri vstupe treba zasunut listok do citacky, otvoria sa dvierka,listok sa vypluje,ten si treba zobrat, pri vystupe sa listok uz ale nikde nepchal.

Mensi problem s orientaciou v metre,nikde som nevidel na ktory smer mam nastupit. Pytam sa teda prveho cloveka co som mal pri sebe ci smer termini,ok. V metre kopa ludi. Boli sme namackany ako sardinky. IQ talianov pri vystupe a vstupe na bode mrazu. Vsetci sa tlacili dnu ,nie aby nechali vyjst ludi z vozna.

Vo vozni hlasili nazvy zastavok iba cez rozhlas, ziadne digitalne tabule. Som cakal,ze v rime to bude samozrejmost.

Postupne sa vozen vyprazdnil.

Vystupili sme na stanici Ottaviano kusok od vatikanu.

Na prvu supu sme vysli spravnym vychodom, proste sme len sledovali turistov.

Vonku uz cakali nadhanaci na rozne tour (vatikanske,rimske...) ale neboli dotieravy.

Stankou so suvenirmi malicko, dokonca aj turistou bolo akosi malo. O zebrakoch ani nehovorim, nikde nic. Proste cakal som to tu viacej turisticke.

Prve na co som sa zameral boli magnetky, mensi prieskum trhu. Pri metre stali 3ks/5€ ako sme sa priblizovali k vatikanu,cena samozrejme stupala (1ks/3€).

Pri vstupe na namestie sv.petra zacal na nas rozpravat nadhanac,ignoracia. Namestie ma moc neocarilo, zaujimave boli vsak stlpy ,ktore ho obkolesovali.

Prakticky cely polkruh namestia lemovala rada ludi co cakali na vstup do baziliky sv.petra (free). Nam sa tam veru cakat nechcelo.

Po namesti sa pohybovala aj policajna hliadka v mini elektromobile, svajciarska garda strazila vychod z vatikanu,tu tiez mensie sklamanie,som cakal krajsie uniformy. V rohu namestia bola umiestnena aj pojazdna vatikanska posta, pohladnicu sme domov neposlali, to si nechame nabuduce ked vstupime priamo do vatikanu a nie len ho okostujeme z namestia.

Pri obelikse sa zgrupili neaky fanatici a zacali spievat pobozne piesne . Dobre sa to pocuvalo.

Pokukali sme teda vatikan len z namestia,povinne fotky a sup ho dalej.

Prvy krat tu testujem pitnu vodu z fontanky. Studena,lahodna chut,ved bodaj by aj nebola,sak je z vatikanu,mozno je aj svatena 😊 Zuzana vodu z fontanky pit odmieta ale dava sa pri nej fotit akoze ju ide pit.

Anjelsky hrad nas uchvatil uz z dialky. Fakt paradna stavba.

Este ale pred samotnym vstupom ,nakup suvenirov a maly oddych v prilahlom parku adriano.

Jeden chlapik tu cvicil zrejme jogu, zuzana si najskor myslela,ze za stromom vykonava malu potrebu 😊 V parku je aj mini detske ihrisko.

Po oddychu a zjedeni mily v parku ,obchadzame hrad a rutime sa dnu.

Pred hradom uz dost turistov, dvaja gladiatory, s ktorymi sa dalo vyfotit za neake tie eurace.

Vstupne bolo na moje prekvapenie vyssie nez bolo pisane na nete (8,5€ vs 10,5€), no ale povedali sme si ,ze jednu platenu vec dame.

Co povedat o hrade, obrovsky 6 podlazny komplex, miestami chaoticke znacenie,clovek nevie kam ma ist skor, paradne vyhlady tak ako smerom na vatikan ,tak aj smerom na rim. Expozicia na mna slaba,par vystavenych zbrani a potom same obrazy (tie ma nezaujimaju). Za tie peniaze to podla mna nestoji.

Vyuzivame tu wc, pri vychode vo fontanke doplnam opat vodu, na pocudovanie anjelska chuti tak isto ako svatena 😊

Prechod anjelskeho mosta a smer siky miky spanielske schody.

Na moste bola kopa predavacov selfii a objavuje sa aj prvy zobrak. Most je tiez zaujimavy,kazdych par metrov je jedna velmi dobre spracovana socha anjela. Nemozu tu ani chybat klasicke zamky lasky.

Rieka Tiber mala dost nizku hladinu ale i tak tu bol jeden veslar. Spinava bola ako Vah.

Za mostom som objavil magnetky za 1€, tak mierne na seba nasraty.

Roznymi ulickami sme sa nakonec dostali k spanielskym schodom, pred tym ale este mensia zastavka na jedlo. ja som si dal skvele panini a zuzana uz nie tak moc dobry kusok pizze. Obe veci nam zapiekli v zapekacke.

Pri spanielskych schodoch a v okoli uz strasne vela ludi, nechybali policajti,dokonca tu boli aj vojaci so samopalami.

Na schody krasne svietilo slnko, to sme vyuzili a zregenerovali trochu nase sily.

Ludia tu len tak posedavali, jedli a relaxovali. Tento klud obcas prerusili predavaci selfii a inych debilin.

Co sme tak pozorovali,velmi vela ludi kupovalo tie teleskopy selfii. Cenu som nezistoval,pre mna je to nepouzitelna blbost. ked chcem tak sa dam volakomu odfotit resp si nastavim samospust na fotaku.

Podla mapy z LP co som si vytlacil aj s trasou top pamiatok sme sa mali dostat k velmi znamej fontane di trevi. No jaksi sme sa tam nedostali na prvy pokus. Sme sa len nechali unasat davom a mapu sme ani nesledovali.

Zuzana poskuloval po predajcovy satiek ale nemala sa k cinu tak nic nekupila.

Ako si tak ideme zrazu sme sa vynorili pri pamatniku marcusa aurelia, velmi zaujimavy pamatnik,len skoda,ze sa k nemu nedalo dostat blizsie. Vsade zatarasy a policajti s vojakmi. Pamatnik mi pripominal babylonsku vezu.

Hned za pamatnikom ma zuzana strhla dolava, medzi stanky. Obhliadala si obal na telefon (5€),som jej povedal,ze to je vela,tak ho nekupila a potom mi cely pobyt vyhadzovala na oci ,ze jej zakazujem kupovat veci. No hruza s tyma zenami 😊

Ale dobre spravila,ze sme odbocili medzi stanky,bo cesta viedal k prave spominanej fontane di trevi.

Pri fontane obrovske sklamanie, je v rekonstrukcii. Ziadna voda, len plastovy plot, lesenie, pracujuci robotnici a mensi mostik,ktorym sa dalo dostat az k fontane. Sme sa teda presli po mostiku, dopravu tu riadili policajti, nemalo sa moc dlho zastavovat na mostiku aby nevznikali zapchy. Ale pohodicka.

Po obzreti teda top sightu sme sli smer panteon. Majster sveta sa nekukol do mapy a tak sme v domneni,ze sme v panteone skoncili pri pamatniku vittoria emmanuela.

Pamatnik je majestatny. Je tu vecny ohen a dvaja vojaci co drzia cestnu straz. Na schodoch kontroluje premavku policajt, zakaz sadania si,pokladania veci, jedenia ,pitia na schodoch. Ak to niekto porusi hned po nom piska s pistalkou. Fakt odporny zvuk.

Z pamatnika je fajn vyhlad na vecne mesto.

Hned za pamatnikom je bazilka panny marie na oltari. Ozaj neviem kto vymyslel takyto nazov baziliky. Da sa sem dostat bud z pamatnika alebo zvlast po schodoch z druhej strany ulice ako sa vchadza do pamatnika.

Vnutro je prekrasne vyzdobene avsak nevyhoda je dost nerovna podlaha,hlavne v blizkosti oltaru. Su tu v zemi vytesane rozne postavy,mozno su to hroby,ktovie. Tu sa jedna babka posmykla, zuzana jej pomahala na nohy.

Po opusteny baziliky mensi relax na schodoch, na ktore svietilo slnko.

Rozmyslali sme aj nad zmrzlinou ale nakoniec nic z toho nebolo.

Po oddychu smer koloseum a opat tratoria Luzzi.

Na kapitole este docapovavam vodu, tentoraz pri soche vlcice a romula a rema. Vodicka je dobra aj od vlcice.

Zuzana tejto vode vobec neveri a tak si kupuje 0,5l za 2€ v stanku. Nuz komu neni rady tomu neni pomoci.

V rime som si vsimol specialne auta, ktore zbieraju papier. Take mini smetiarske auto cisto robene len na zber kartonovych krabic resp ineho papiera.

Forum romanum za svetla vyzeralo este majestatnejsie ako za tmy. Strasne vela vykopavok, starych stlpov, zrucanin, parada. Ak este pojdem do rima ,tak zrejme dalsi plateny vstup bude sem (12€).

Pri koloseu sme sa este chvilu pristavili pri striekacovy obrazov. Pozreli sme ako vytvoril jeden obraz kolosea. Na koloseo mal sablonu, ostatne efekty uz urobil svojou zrucnostou, zaujalo ma susenie farby . Zapalil sprej a ohnom vysusal farbu.

Pocas dna tu bolo omnoho viac ludi ako vcera vecer. A samozrejme kazdy stvrty drzal v rukach selfii. Fakt dobry biznis.

Koloseum tiez z jednej strany rekonstruuju, som zvedavy kedy to dokoncia.

Kedze nam uz skvrkalo v bruchu chceli sme ist do vcerajsej tratorie luzzi, no bolo este malo hodin, nieco pred 17/00.

Zuzana vybrala nahodne trasu po via claudia. Sli sme popri starodavnom mure, prisli sme az k odbocke k bazilike Santi Giovanni e Paolo. Oproti odbocke bolo detske ihrisko,na lavicke spali bezdaci.

Ako si tak ideme k bazilike (to,ze tam je sme ani nevedeli) zrazu ma zuzana upozornuje na pomarance nad nami. Pozrieme lepsie a tam zeleny papagaji. Pekne sa krmili pomarancami. Ani vo sne by ma nenapadlo,ze v rime uvidim vo volnej prirode papagajov. Bohuzial nedali sa dobre odfotit, protisvetlo a najhorsie je,ze mi skapal fotak. Bez nabitia vydrzal cca 350 fotiek. Fotak mam ten co som mal na mojej ceste po azii, chlapik z novych zamkov mi ho dokazal opravit.

Oproti baziliky je fajnovy park na relax, tam sme chvilu pobudli a hor sa na pizzu.

Opat bolo u luzziho plno. Sadama si za sefkuchara, bohuzial ten sa este len rozklada,takze pizza na dreve nebude. Objednavam si 4 formagi,zuzana si objednava samozrejme chutnejsiu pizzu. Tentoraz som neodolal a dal som si aj male pivo peronni. Zhyckani plznou a budvarom hodnotim toto pivo ako priemerne.

Casnici opat nestihali, jednych hosti dokonca presadili od stola k mensiemu stolu, to sa im nepacilo a tak odisli. Po dlhsom cakani nam priniesli pizze. Boli opat skvele ale vcerajsia bola este lepsia. Zrejme nieco na tom bude ked sa jedna robi na dreve a druha nie. Okolo nas kopa hlucnych talianov a tichych turistov. Problem bol pri plateny,strasne dlho sme cakali na ucet. Medzi tym som sledoval sefkuchara ako si chysta suroviny na pizze,rozkuruje pec.

Ucet nam tentoraz priniesla casnicka, nedala si tam ziadne sprepitne. Zrejme ako odskodne za dlhe cakanie na ucet,resp mozno si sprepitne dava len mlady casnik co tu pobehuje,tazko povedat.

Napratany (opat sa mi usli aj neake tie kusky zuzaninej pizze) sme dorazili na hotel, kde totalne unaveny padame do postele.

Pred prichodom do hotela sa ale este zastavujeme v Conade. Nakupujeme ranajky, pivko a samozrejme kinder perniky. Stoja tu o polovicu menej ako u nas. Igelitka je tu vsak dost draha 0,15€.

Na hoteli izba upratana, doplnene mini mydielka. Uteraky sme si menit nedavali.

Sprcha na hoteli nas trocha prebrala, zuzana pokracuje v citani knihy Rukopis z Akkry. Ja tu mam tiez jednu ale akosi nemam naladu. Tak len tak surfujem na nete. Narazil som na zaujimave recenziie filmu 50 odtienov sedej. Film musi byt fakt trhak. Miriam spominala ,ze u nas stoja ludia na listky dokonca na ulici,dokonca pridali jedno predstavenie navyse. Chudaci nevedia na aku sracku idu. Marketing tohoto film zabral naplno.

Nakolko ma zuzana rozcitanu aj tuto knihu ,zacinam si z nej utahovat 😊

Radiator mame naplno, v noci vypinaju kurenie ale i tak na izbe neni zima.

brancacio cafe - 8€*
- capuccino + velky kroasant - 4€
- cafe americano + velky kroasant - 4€
2x metro - 3€ (100min listok/1,5 €)
3x magnetky - 5€
- platkovy syr leerdammer - 1,45€
- prosuto conad - 2,20€

17th February 2015

postihali
ste teda toho dost aspon sudiac podla clanku ten opravar elektroniky z NZ nema nahodou inicialy TD? kedze to robi aj moj dobry kamos obal za 5eur nevyzera ako nejaky extra vyhodny deal oproti cinskym eshopom s free postovnym ako dx.com a inym
17th February 2015

hlavne veci sa daju za den v pohode stihnut (ak sa ovsem clovek netrepe do kazdeho kostola,muzea co je po ceste) opravar z nz je jan matunak http://www.matunak.sk/

Tot: 0.093s; Tpl: 0.013s; cc: 6; qc: 27; dbt: 0.0558s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb