Nemecko vylety I. (jan - jun 23)

Germany's flag
Europe » Germany
May 31st 2023
Published: June 10th 2023

Mesacne prispevky uz dlhsie nepisem, bo prakticky nic specialne sa nedeje. Tak teda budem aspon davat maly suhrn vyletov co podnikame po Nemecku.

Bremy

Na jar sme navstivili krasne rozkvitnuty Rhododendron-Park Bremen , ktory bol plny klasickych nemeckych turistov (rozumej samy dochodca).

Inak zvacsa chodime stale na rovnake miesta, centrum mesta, burger park, prechadzky po promenade pri rieke weser. Raz sme zobrali ferry (jazda asi 3min aj s nalodenim) a kukli piesocnu plaz kde je restika cafe sand . Na jedlo ponukaju len polotovary.

Boli sme kuknut detske futbalove zapasy v casti blumenthaler. Hral tam syn juliinej kamosky. Sli sme vlakom, kedze mi amazon preplaca 49€ ticket (clovek moze jazdit neobmedzene po nemecku regionalnymi vlakmi, mhd, bohuzial na ice vlaky sa to nestahuje)

V juni sme boli pozvany na oslavy narodenin juliinej kamosky. Robila to v beach clube Lankenauer Höft . Bez auta prakticky nemozne sa sem dostat resp mozne ale fakt sa mi nechcelo sedet v mhd hodinu (cca 9km od nasho bydliska). Nuz tak som tam bol na sucho, napad je to fajn, vsade piesok ako keby bol clovek na plazi, slnecniky, palmy, uz len to more a pekne vyhlady chybaju. Rieka a pohlad na pristav to nezachranuju. Co ma vsak dostalo, museli sme si sami zaplatit pijatiku (dali sme kazdy po dve coly, sak stred tyzdna). Fakt tito nemci vzdy cloveka prekvapia, pozvu ho na oslavu na predrazene miesto a clovek si to este musi zaplatit. Na oslave cca inak dokopy 5dospelakov a 4deti, tak fakt mega zatazenie na penazenku pre imigrantsku oslavenkynu s nemeckym manzelom.

Dalsia oslava uz bola v juliinej rodine, oslava 50-tky za tonov ruskych vypalovakov. Tak ma vyzerat oslava, clovek dojde, zablahozela, da dari a uz sa o nic nestara.

Inak ozaj neni co spomenut, akurat, ze prispevok na byvanie nam este stale nepriznali, ziadost podana v novembri 22, na urgenciu nam prisla odpoved, ze este len vybavuju ziadosti z augusta 22, holt nemecka byrokracia.

foto feb

foto mar

foto apr

foto maj

Wuppertal

V tomto mestecku ma julia kamosku, co si za muza zobrala brazilcana. Sobas mali v Gruzinsku (menej byrokracie a lacnejsie). Spolu cakaju babo. On vyzera na neakych 27, ona na neakych 45. Ale vraj ma len 36. Holt nemecke krasavice. Ale inak skvely ludi, nie ako tie jej kamosky z okolia brem.

K mestecku, boli sme len v centre a zviezli sme sa hlavnou turistickou atrakciou schwebebahn, Inak povedane jednokolajovy zavesny vlak. Fajn spestrenie a myslim, ze jedina vec preco ist do tohto mesta. To inak uplne onicom ( v okoli sme vsak neboli)

Kolin/Rynom

Sem isla julia na babyparty. V meste sme mali bufetove ranajky s dalsimi jej kamoskami resp exkoleginami z banky. Opat fajn ludia. Zeby ozaj na severe boli len samy trubirohovia?

K mestu, nic moc, ani na druhy krat ma moc neoslnilo. Kopa turistov, bezdakov a inych existencii. Ulicky totalne prepchate ludmi ci autami. Mensia oaza bola vo parku flora .

Kiel

Nasa zakladna pre mensiu dovolenku co sme si spravili.

Mesto nic moc, vratane promenady pri mori.

Prekvapilo kopa bordelov pri pristave ale zas ani moc nie, kedze odtialto chodia trajekty smer skandinavia, tak vikingovia sa mozu prist hned po zakotveni obrych vyletnych lodi zohriat do malych cervenych izbiciek.

Laboe

Sem sme (teda hlavne ja) sli hlavne kvoli ponorke. V kiele sme nastupili na mhd lod (bohuzial 49€ neplati) a plavili sme sa na daleky sever.

Mestecko uplne prtave, par restik, promenada, piesocne plaze a tot vse. Ak chcel ist clovek v meste na piesocnu plaz, musel si zakupit parkovaci listok. Fakt pri vstupoch na plaz, stali automaty ako na parking. V tomto svete uz zachvilu nic nebude zadarmo ani prechadzka popri mori.

U-995 zvnutra dost mala ale zaujalo to, moja prva navsteva ponorky v zivote. Presiel som ju za cca 10min. Oproti ponorke este spoplatneny namorny pamatnik. To som si odpustil, ponorka stacila.

Obed sme vybavili v rybej restike Fischküche Laboe . Tu vrelo odporucam, jedlo super aj prostredie.

Ako sme cakali na lod nazad do kielu, julia hovori, ze nieco tu nesedi. Zabudli sme batoh na lavicke vzdialenej asi 500m v malom parku. Tak frisko sprinty, batoh tam nastastie bol. Pobavila akcna nemecka dochodkyna ked som batoh bral, vraj ci je moj a ze sa jej mam preukazat. No to vis pica esesacka.

Lodny vylet odporucam, pri ponorke je free pieskova plaz ale nakupanie to asi nevidim ani v lete resp len fakt pre velkych otuzilcov.

Co sa tyka ponorky, bolo to fajn ale ak uz niekto v neakej bol tak asi ani ne. Je fakt malicka.

Plon

Dalsi vylet z kielu, ked uz mam ten 49€ ticket.

Mestecko este mensie ako laboe. Prijemne male centrum a z neho fajn oddychova prechadzka na princov ostrov (od pevniny ho oddeluje asi meter siroky potok).

Okolo celeho mestecka je velke jazero, da sa tu clnkovat, zobrat vyletnu lod a mozno aj kupat. My sme ostali len pri prechadzke, no nebyt pana D, mozno by sme skusili kajak.

Fajn oddychove mestecko

Sylt

Tento super popularny ostrov v nemecku bol v plane uz minuly rok ale nevidalo. Tak sme to dali teraz. Sylt je ostrov pre bohatych co som sa docital.

Autom sme sa doviezli do Niebull, tu parkujeme v plne automaticke garazi, kde sa da zaplatit parkovne online az po navrate domov (zaplatil som to ale radej v automate na mieste). Tu bereme vlak. Na ostrov prichadza juliina kamoska co byva vo flensburgu. Raz u nas prespala dve noci, tak vtedy som jej spominal, ze chceme ist na sylt, som cakal, ze nas pozve k nej domov resp aspon povi, dojdite do flensburgu a niekam vas zoberem. Nuz ale nic sa z toho nestalo. Fakt juzanske kamosky ma julia lepsie.

Vonku nic moc pocasie, zamracene a veterno. Na sylte cakame teda kamosku. Ja sa odpojujem, berem mhd a smer najsevernejsie miesto nemecka.

Bus plny dochodcov (tak ako cely ostrov) nahodenych jak keby isli na mt.everest.

Vyskakujem na konecnej v mestecku (nic tu neni) List auf Sylt a ideme pesi po hradzi k mojmu cielu. Fukalo nenormalne.

Okolie mensie pieskove duny pokryte porastom, pastviny pre ovce ci kravy, z druhej strany more a dansko.

Obieham budku kde sa vybera vstup pre auto k najsevernejsiemu bodu. Cca 30min pesi od budky po skoro panelovej ceste.

Okolie pekne, duny pokryte travou. Prichadzam k moru a hned na mna nenormalne siroka piesocna plaz prakticky ludoprazdna. No na kupanie to tu nevidim ani v lete, super veterno a predpokladam, ze voda i v lete mega ladova. Spravena fotka a po plazi pochodujem az k plazi Weststrand .

Uplne super, dunenie mora, vietor a piesok okolo. Paradicka.

Bus nemeska a uz si to valim nazad na zel.stanicu. Nastastie bus uz nebol natrieskany, tak aby ludia musel az stat.

Priroda (piesocne duny pokryte travou) je fajn pokial sa nenapojime na hlavny tah. Tu uz len dedinky a male domceky.

Inak povodne som si chcel pozicat bicykel, cyklo trasy su tu fajn a vedu aj cez duny, nuz ale nahovno pocasie.

V meste stretko s druhou castou grupy, rychly prieskum hlavneho mestecka, ktore fakt total turisticke. Plaze i tu spoplatnene.

Rezult syltu, stacilo raz. Toto neni ostrov pre normalnych ludi. Je to tu samy nemecky dochodca, spoplatnene plaze, nenormalne tu fuka, ubytka mega drahe, more studene. A priroda, nuz duny na severe najde clovek aj v lacnejsom polsku.

Fakt nechapem co sem ludi taha. Mozno byt len in.

Hamburg

Konecne sem idem kuknut aj mesto a nie len na futbal. Vlak do a z totalny narvany jebnutym nemeckym narodom. Kde kokot vidi, ze sa s bicyklom uz do vagona nevejde ale just sa tam bude jebat, ne aby isol do druheho vozna. Ono prakticky hadam kazdy druhy je cyklo vagon. Nemecka arogancia, tak ako na dialniciach, kde kokot idem 95, predbieha kamion co ide 90, samozrejme kokot sa jebne do rychleho pruhu kde idu auta 120 a vac, no kokot nezrychli, ide si svoje, tym padom sa zacne robit kolona. Fak totalna aroganica nemcov, keby si ho nahodu zacal vyblikovat, kokot je schopny na teba este zavolat policajtov co som ocul.

Nuz nazad k hamburgu. Prave sa tu konal festival, vyrocie pristavu, tak kopa stankov a kopa lodi v pristave. Pokukali sme, najedlo sa, dali pivo a isli nazad.

Hamburg moc neocaril svojim centrom, bolo pekne ale nieco, ze wau, to teda nie.

este nieco, ak by chcel niekto navstivit toto mesto autom. nerobit to, nenormalne kolony, vsade neake obmedzenie. To sme zazili ked sme sli do kielu cez hamburg, isli sme cez neho skoro hodinu.

Oldenburg

Opat 49€ ticket, tak to treba vyzuzit ako sa da. Vlak pohodicka, mesto vsak slabota, centrum prakticky len kostol, zachranil to akurat park Schlossgarten Oldenburg

Ten velmi pekne upraveny, jazero, moznost clnkovania.

Este sme mali stastie na neaky festival co sa tu konal, tak neaka ta hudbicka a vystupenie tanecnikov.

Toto mesto neodporucam.

Usti nad Labem

Uz asi klasicka zastavka na ceste na svk (je to presne v polke cesty).

V nedelu problem najst otvorenu cesku restiku, tak parkujeme v predrazenej Srdcovka Ústí .Cena vsak kvalite nezodpovedala.

Ubytko mame v casti Olsinky, majitelka nas posiela k stadionu kde je Zmrzlina z Garáže . Vela kriku pre nic, tocena zmrzlina normalnej kvality. Pobavil napis, platby kartou hlaste vopred, tak to oznamujem a tetula na mna nepricetne kuka, ze sak platba kartou normalne vpohode. Inak vdaka bohu za platbu kartou, v hotovosti som male len 100kc, aj to neskor zistene,ze bankovka je uz neplatna (1997). Cast olsinky fajn, hlavne o vikendu ked sa tu hra futbal resp americky futbal, na stadione klasicka dedina, senk, pivo, klobasy a uvolnene atmosfera nie ako v sterilnom nemecku.

Dalsi den navstevujem zoo, kde sa ocitam hadam po 35rokoch. Zoo v kopci ale da sa to zvladnut aj ked vonku pecie. Sklamali vsak zvierata, uplne minimum a hlavna atrakcia, slony, chybali. Nuz ale za tie peniaze, co by clovek chcel.

Hrad jestrabi

Mensia zastavka na tejto zrucanine, kam sa da dostat vezou po super strmych schodoch. Vyhlad pekny, stalo to za zastavku. No nepotesilo, ze v dedine ani jedna otvorena restika v pondelok.

Mnichovo Hradiste

Vdaka drblemu googlu co ma navadzal cez rozne horske cesty dorazame do nasho docasneho bydliska trosku vystresovany. este ked do toho tesne pred cielom vypadne gps a clovek nevi najst ubytko.

Jo a este mensia poznamka k jeblim ceskym dedinam, skoro v kazdej cez ktoru sme isli bol pri vstupe namontovany radar, vyzeralo, to, ze ozaj oficialny. Tak som zvedavy kolko mi dojde pokut.

K samotnej dedinke, nic zaujimave tu ozaj neni, plaz pri rieke, co je len proste trava, tak jak keby clovek isol v seredi do kempingu, neaky ten kastiel, ktory clovek vybavi jednou fotkou, potom volaky kostol a tot vse.

Ozaj to tu vyuzit len na vstup do ceskeho raja.

Problem najst cesku restiku. Mali sme stastie na U Karlových Varů . kde stihame denne menu. Porcia riadna za dobry peniaz, splachnuta fajn pivkom.

Chceli sme skusit aj zahradnu pivaren ale brali len kes a majitel nevyzeral moc nadceny z cudzokrajnikov. Ono sme skusili vybrat aj kes s par atm ale csob, moneta, ceska sporitelna chceli za vyber 150-200kc co sa fakt kvoli par pivam neoplatilo. Skusal som len revolut banku, julia zas neaku nemecku. Bohuzial fio kartu som nechal doma (mozno by ju bralo ako cesku kartu a bol by vyber gratis, ci len symbolicka suma)

Ubytko Apartmán Skalka , bolo v dobrej lokalite, super majitel avsak podkrovny apartman, takze v lete total peklo

Drabske Svetnicky

Pocasie nam neprialo, pod mrakom, tak redukujem turisticke plany a autom sa vyvazame az k restike Restaurace Na krásné vyhlídce (samozrejme predrazena).

Po prichode sa samozrejme spusta dazd, tak cakacka v aute asi pol hodinu.

Pan D ide do nosica a vyrazame smer drabske svetnicky. Prijemna prechadzka k zrucanine hradu, cez studeny pruchod (strbina v skalach), na ktory je zakaz liezt. Nuz nevadi, ideme kuknut este zrucaninu klamorna. Kde je prakticky len studna ale fajn vyhlad na okolie. Blizko sa nachadza aj picuv statek, no pocasie sa zhorsuje, tak kukame len vstupnu branu a rychlo nazad do restiky.

Cela tura cca 5km za cca 2hod aj s prestavkami bola nenarocna, hlavne ked clovek ide bez nosica pre dieta, s nim trosku narocnejsia pri splhani sa po schodoch za drabskymi svetnickami smerom k zrucanine klamorna a podliezanim krikov na luke.

Ako cielene by som sem uz neisiel, ziadny wau efekt to vo mne nezanechalo, no ak to ma niekto blizko, tak ok na day trip, no inak nie.

Praha

tu neni co hodnotit, ubytka mega predrazene, nakonec spime v A&O Prague Rhea asi pol hodinku elektrickou od centra.

Ubytko mega velke s kvanotou ludi. Vyhoda, free parking cez vikend. Zasli sme od uzbeckej restiky Restaurace Samarkand . Neodporucam, male porcie, pivo mi donisli zliate z dvoch zrejme. Uplne nepitelne.

V centre nenormalne vela turistov, orloj sice odbil ale panakov sme nevideli pohybovat sa. Ukrajinsky osial este stale drzi prahu (aspon v centre), neake tie modrozlte picoviny v stankoch na podporu momentalne najslavnejsieho herca na svete.

Julia ma zobrala do obecneho domu . Vraj uplna bomba kaviaren. Interier fakt pekny, ziva hudba, nasrane vyzerajuca obsluha a uplne bombove ceny. Tak ako toto som vedel davno predtym a aj som povedal, nech si to zaplati sama, ucet teda za dva zakusky a dve capucina 500kc.

Odtial presun na strelecky ostrov, kde davam pivko. Biznis plan uplne super, plzen za 65kc + 100kc zaloha za pohar. Na obsluhu hovorim slovensky, ona mi odpoveda anglicky. Kam sme sa to uz dostali toto.

Vecera vybavena v Restaurace U Sudu . Jedlo mnam, pivo tiez, obsluha tiez.

Praha je fajn ale nabuduce, uz nie mega turisticke centrum. To zas o neakych takych 5rokov.

Sered a okolie

V tomto meste sa nezmenilo skoro nic, akurat uzavreli most cez kolaje (komplet), takze cul je cela doprava odklonena cez dolnu stredu. Novy most by mal byt hotovy za 3roky (rozumej za 6rokov, sak sme na svk). Hlavne, ze uz sa o jeho havarijnom stave vedelo 5 rokov a bola zakazana cez neho nakladna doprava. A co robilo mesto za tu dobu? Vyberalo pokutu od nakladiakov co si nevsimli chabe znacenie o zakaze pre tazke vozidla. Inak most je zavrety uz 2tyzdne a na odbocke z dialnice neni ani zmienka o jeho neprejazdnosti, takze neznali pomerov, dojde k mostu a ostanu mu oci pre plac.

V dolnej strede na zelenke vznikla dalsia lavka, avsak uz neni pomenovana po akcnom hrdinovy (chuck, bruce,arnold, steven) ale po hud skladatelovy.

V pate vyrastal obria lavicka, no vyhlad nic moc ale aspon neaka atrakcia.

MDD sme oslavili na podnet dusika v kasarnach, kde som volakedy sluzil. Kopa atrakcii pre deti, vratane strielania zo vzduchovky. No vonku na zdochnutie a iniciatora po vystupeny z auta zacalo bolet brucho, bo zbadal kumpanov zo skolky.

Pozitivum bolo, ze v case nasej navstevy bola v sintavane ochutnavka vin, tak dedinska kultura, no a samozrejme v tt sa oslovalo
">100rokov spartaku trnava .

Nasrali ma v autoprofite v galante, kde mi kokoti odrbali jeden srob z kolesa, keby nemenim na druhy den zimne gumy za letne ani si to nevsimnem. Samozrejme, ked som to reklamoval, nic sa take nemohlo stat.

Tot: 0.791s; Tpl: 0.013s; cc: 9; qc: 40; dbt: 0.4186s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb