nemecko - december 2022

Europe » Germany
December 31st 2022
Published: January 15th 2023

bremy

Tento mesiac sa niesol v znameni oslav narodenin na juliinej strane. Meniny sa tu neoslavuju.

Nuz vsetci ale oslavovali cez tyzden, takze bez mojej ucasti. Inak nepochopim preco trebars bratove deti nespravili jednu spolocnu oslavu cez vikend, detto mama s tatom,, kdezto kazdy fagan oslavoval zvlast cez tyzden. Uplne zbytocne cesty julii s malym, este, ze ich tam a nazad zobrali rodicia.

Z narodneho uradu (presny nazov neviem ale urcite nieco zacinajuce bundes) nam prisiel pozitivny list ohladom nasej svadby. Nenamietaju, za tento posudok nicoho si fakturovali 75€ (opat suma vypocitana podla zarobku). Suma sumarum, cele vybavovanie na uradoch nas stalo 250€, prakticky za nic.

Vyriesili sme aj obrucky, teda julia vyriesila. Objednala ich online. Najskor prisiel merac prstov, tak som si omeral, nasledne julia poslala pre istotu tri velkosti. Obratom nam prisli tri plastove prstene (boli ich treba vratit, narozdiel od meraca prstov). Tak som ich postupne vyskusal rano, na obed a vecer a vybral velkost. To nahlasene do obchodu aj s konecnou objednavkou. Prstene dorazili expresne, takze dalsi bod svadby za nami.

Konecne som po dlhom case dorazil knihu dan brown - povod. Ono som to mal tusim rozcitane uz od leta ale proste nebolo casu na citanie. Musim prehlasit, ze toto je najslabsia kniha od tohto autora resp sa mozno stavam moc narocnym. Co ma zaujalo bolo akurat pekne opisane muzeum umenia v bilbau, uzaj teda putuje na moj list co navstivit.

V jedno odpoludnenie sme isli na nakup do aldi pri stanici (nemam rad tento obchod, kopa bezdakov v okoli). Ako tak nakupujeme, zrazu zacnu takmer vsetkym ludom, vratane julii, vyzvanat mobili. Moj mozno zvonil tiez ale nechal som ho doma. Vyzeralo to ako v neakom apokalyptickom filme. Takto tu v nemecku zacali varovat ludi pred hrozbou (pocasie, vojna....). U nas sa pouzivaju sireny, tu teda mobili. Nastastie to bola len skuska a nic realne nehrozilo.

Mimochodom uz moc ani nefotim, vsetko mi tu pride rovnake.

Este ma napadla jedna prihoda z minuleho mesiaca. Ideme si s malym von, otvorim vstupne vchodove dvere do cinziaku a tam si traja narkomani varili na lyzicke drogy. Tak toto som veru nezazil ani v seredi. Fakt uroven tohto celeho nemecka.

Narkomani tu maju v bremach vyhradene jedno miesto, kde im davaju zdarma neake tie davky a priamo si ich pod holym nebom aplikuju.

Na nasej ulici neaky ti hogofogo ludia si dali pred okno nafukovacieho santa klausa. Ono aby bol stale nafuknuty, do nho furt prudi vzduch (24/7). Save energy alebo do ma love, temu je vsetko sumafuk.

Vianocne a povianocne trhy sme navstivili mimo centra brem, v casti findorf. Prakticky nic tu nebolo len zradlo a pijatika. Varene vino totalny humus. Vdaka nemu som aj ochorel, choroba ma drzi dodnes.

Povianocne zasa v restike (pred nou take male mestecko) ema v burgerparku. Tam to je fajne, ludia pohodaci, jedlo a vinko dobre.

Julia chcela neaky advent kalendar, z recesie sme kupili salami kalendar. Totalna vyhodene peniaze, dnu asi 1g male salamiky, vsetko jeden druh a tvar.

Obcas julia kupi neake to jedlo tesne pred koncom zaruky cez toogoodtogo . Zvacsa z pekarnicky ci hotela. Za 3-4€ dostanes balicek, no nevies co vnom je. Zvacsa sa to oplati. Raz skusila aj supermarket edeka, no ten moc nepresvedcil, v balicku bola dost ko zeleniny a ovocie, asi 5 velkych jogurtov a 5 pecnov chleba. Pre velku rodinu dobry kauf ale pre nas teda nie, nastastie sme na druhy den isli na navstevu do delmenhorstu a odviezli tam chleby, bo fakt s 5 kusmi co im konci zaruka za 2 dni, neviem co by sme si pocali. Zelenina a ovocie de facto nepozivatelne.

Vianoce tak ako minuly rok opat u rodicov za ucasti brata a sestri s rodinami. Tak ako minule zadne tradicie, uplne do placu toto.

Avsak pozitivna zmena, pri odbalovani darcekov sme uz nehrali hru hadaj na ake cislo myslim ale sestra priniesla kocky. Vzdy ked niekomu padli dve rovnake cisla, mohol ist k stromceku a zobrat jeden darcek a ten odovzdat stastnemu cloviecikovy. Bolo to o dost rychlejsie a pani fortuna mi priala, vacsinu som chodil furt ja pod stromcek spolu s jednou z bratovych dcer. Tato hra ma jednu nevyhodu, s ktorou asi kreativna sestra nepocitala. Jedna z bratovych dcer (3r?) mala rovnake cisla, cela natesena, ze moze nabehnut pod stromcek a zobrat si darcek. Idem tam, berie darcek a v tom prichadza vytriezvenie, zobrala nespravny, je pre niekoho ineho a nie pre nu. Nuz smola dietatko, odovzdaj darcek majitelovy a hrame dalej. Fakt smutny pohlad na totalne sklamane male dietatko, ktoremu zobery z ruky pekne zabalene prekvapenie.

Neskor mi julia povedala preco sa uz nehrala hra hadaj na ake cislo myslim ale preslo sa na kocky. Nuz jednoduche to je. Covid uz nezabija ludi po milionoch, tak uz nevadi, ze sa budeme dotykat kociek.

25.12 sme si u nas doma spravili nase klasicke vianoce aj s par tradiciami. Pripitok, prihovor, sosovicova polievka, zemiakovy salat, ryba, oplatky. orechy, med, nabeh pod stromcek kam dedo mraz, jezisko, santa klaus, weinachtmann priniesol darceky.

Aj silvester sme travili tak ako minuly rok, u sestry.

Sestrina dcera bola s frajerom na tripe do viedne a odskocili si aj do bratislavy. Bola dost sklamana z viedne, vraj kazdy na nu automaticky v restikach a kaviarnach (pocitam, ze v neakych super turistickych) po anglicky a nie po nemecky. Ako nechapem co sa cuduje ked vyzera ako ruska a jej frajer je cisty filipinec. Fakt krasna rakuska kombinacia. Bratislavu komentoval slovickom komisch. Ako suvenir si z nej priniesla bratislavske oplatky so symbolom slovenska a napisom bratislava. To som videl prvy krat v zivote, nieco na sposob kupelnych oplatok len asi tretinova velkost. Tak neviem kto je komisch, ked niekto kupi takuto totalnu turisticku picovinu.

Nemecka vlada tento rok povolila sukromne ohnostroje, tak ako poslusny obcan, sestrin manzel nakupil neake tie rachejtle.

Oproti minulemu roku sme nekukali prihovor velkeho geroja vlada a neoslavovali prichod noveho roka na dva krat (rusky a nas). Ostalo len pri nasom. Pri stole totalna nuda, posledne 4hod sa uz vsetci modlili nech je uz konecne polnoc. ja do toho este furt chori, tak len na cajiku.

10min pred polnocou sa budi pan D. Si predsa nemoze nechat ujst svoju prvu oslavu noveho roku a svoj prvy ohnostroj. Ten rozny susedia spravili velmi pekny.

0/20 a my uz lezime v posteli. Jednoznacne moj najnudnejsi novy rok v zivote.

bremerhaven

Nuz a tak ako minuly rok, vybrali sme sa do bremerhaven. No nie prioritne kvoli trhom ale kvoli zoo.

Trhy rovnake ako minuly rok, totalne presne rozmiestnenie stankov a vyzdoby. Zmena bola len v tom, ze ludi nebuzerovali s covid certifikatmi.

Preco v zime do zoo? Blizi sa koniec roka a dominik mal na svoje frei karte(bremy dali kazdemu dietatu 60€ kredit) este kopu penez, ktore bolo treba spotrebovat. Hacik bol v tom, ze to platilo len v kraji bremy, kam spada aj bremer haven, i ked ho oddeluje kraj dolne sasko. Taky ostrovny stat teda to je, trebars ako rusko a cast kalingrad.

Nuz ideme teda do zoo. Tetule davame kartu, ze dva dospele vstupy. dominik je free, bo furt babo. No tetka nesuhlasila, moze dat len jeden vstup na kartu, dalsi treba zaplatit. Keby to je v bremach, vyserem sa im na celu zoo ale takto sme to zobrali.

V zoo prakticky len zimne zvierata, ladovy medvedi, tucniaci, tulene, z exotiky opice ale tie boli zazimovane niekde. Potesilo pekne spravene akvatisticka cast z ryb zo severneho mora. Inak co ja viem, nic moc zoo.

Na karte vsak este stale kopa penez, tak sme ju rychlo vyplienili v obchode so suvenirmi ( zaujimave to im nevadilo ale pustit na kartu dvoch ludi uz ano, hlavne, ze tie peniaze dostanu tak ci tak). Kupili sme jednu knihu a drevenneho tahacieho tucniaka.

Nasrala nas info cca o tri dni, ked mocipani bremsky, rozhodli o predlzeny kreditu do konca buduceho roka (+ dalsi rok nabehne opat 60€).

robota

V robote zacal v polke decembra peak, t.j. ocakavala sa nakupna horucka, ktora sa nekonala. Oproti roku pred tym prakticky ziadna robota. de facto asi 60perc ludi co balilo baliky posielany smer stow (tam sa posielaju ludia ked neni robota). Riadna robota mozno bola tak tri dni, inak fakt nic.

V obdobi peaku su v amazone rozne sprijemnenia pre zamestnancov (v bre4 je to fakt totalna tragedia). Trebars obed zadarmo (o ktorom ludom radsej nepovieme, len to oznamime cez monitor pri vstupe, ktory nikto necita), tricko (kde si povies L, ale kokoti objednali vela XL, tak ti daju to, bo ine nemaju), zdarma snacky (ked pred celu smenu daju do placu asi 50ks vs mozno 500ludi)

Spustil sa tu aj swag program (ked mas neaku vykonnost, ci hras neake hry, dostanes body a tie si vymenis za neake suveniry, oblecenie s logom amazonu). No ten na smiech, nikde si nemozes overit kolko mas bodov, ak aj vies kolko mas bodov a nieco chces, musis vsetko vyplnit na papiery a hodit do schranky, artikel odovdzavaja raz za mesiac ale nevies kedy, kde a ani kto ti to da. (na svk vsetko fungovalo cez pc, vedel si kde, kedy, kto).

A samotne bodovanie (na svk clovek ked vsetko splnil ziskal za peak asi tak 30-40bodov (daznik, tricko), tu tak max 6bodov, za co nedostanes ani pojebanu magnetku) uplne komisch aby som pouzil toto nemecke popularen slovo co zosmiesnuje veci. Kazdy tyzden sme mali jednu sutaz.

Prvy tyzden, safety, chalan mal v pici a kazdeho uznal ako vyhercu, mimo bodov, clovek dostal skrabku na auto ci reflexny pas na ruku.

Druhy tyzden, enviro, dosol si k namyslenemu kokotovy, ten dal pred teba krabicu so smetiami a ty si mal povedat co je papier, plast a ostatne. No jebal som na nho, ukazal som na papier a ostatne,ze smeti. sa mu tam nebudem hrabat v odpadkoch (samozrejme to bolo ciste) a kokoti sa na tom budu zabavat. Dostal som mimo bodov, pero, ak by som riadne roztriedil smeti, dostal by som aj diar na rok 2023. Nieco co by mali zamestnanci dostat automaticky (hlavne ked to objednaju, pocitam pre kazdeho zamestnanca) ale sak pojebte sa s tym

Treti tyzden, healhy. Tu boli ludia z neakej zdravotnej poistovne. Clovek sutazil v stlacani tlacitok podla toho kde sa rozsvietilo svetlo na velkej dotykovej obrazovke. Top sutaz, ktora bolo ozaj spestrenim. No moj super bol lepsi ale chlapci mali u prdele, tak, ze obaja sme vyhrali. On si vybral flasu a ja tasticku s first aid.

Cez peak prebiehala aj loteria, o ktorej nikto nevedel a ani nikto nevedel kto vyhral ( jedna moja spolucestovatelka vyhral poukazku 40€)

Na mikulasa sme dostali cokoladoveho mikulasa pred vchodom od generalneho riaditela.

V jeden pondelok bola tiez neaka sutaz, clovek si vylosoval papier a na nom bola cena. Ja som vyhral poukazku na 40€ (rozne online shopy), moj spolucestovatel nemal stastie a vyhral cokoladoveho mikulasa (to im ostalo zo zaciatku decembra), dalsi ludia vyhrali termobatohy (to im ostalo z letnych volieb), niektory priesvitne batohy (tie sa davaju pri nastupe do roboty) ci plastovy hrncek (to im ostalo tiez z leta)

Proste cele toto je tu totalne komisch.

Sou pokracuje.

Zacali sa davat nove zmluvy, par ludi dostalo zmluvu na dobu neurcitu, par na rok, par na 8mesiacov, par na polroka a kopa ziadnu. No este pred tymto rozdavanim zmluv kazdy dostal papier na dovolenku, nech si naplanuje rok 2023. Ako dobre svinstvo toto davat ludom, o ktorych vedeli, ze ich na konci roka vydrbu.

Moj tim lider kim, vdaka, ktoremu som poziadal o zmenu smeny, dostal zmluvu na 8mesiacov, hned po podpise sa hodil na marodku a clovek o nom uz viac nepocul

Z mojich ludi v aute, najstarsi clen dostal na neurcito, chalan a baba, ziadnu, bo maju do konca aprila 23, tak im daju asi vtedy a uplny gol bola lemra lina co ma s kazdy problem a kam veter tam plast. Vraj si ju manazerka zavolala bokom, isli do miestnosti kde cakal generalny, velice sa jej ospravedlnovali, ze nedostala na neurcito ale len na rok, vraj je uplne super pracovnicka a nechcu o nu prist a v marci dostane zmluvu na neurcito. Toto ako nikto v aute asi nerozdychal, bo fakt to difca nic nerobi, len vysedava na zachode a pcha sa do riti nadriadenim.

22.12 prisiel za mnu manazer, ze moja ziadost o prehodenie smeny bola akceptovna a nastupujem na dennu od 27.12. Cakal som, ze od buduceho roka.

Poobednu smenu opusta zhruba 20ludi, de facto vsetci idu na nocnu, bo vacse penaze za menej roboty.

Nuz a tu nastali problemy, povodne som nemal robit 30 a 31.12 (tu som ziadal o vyuzitie nadcasu). Ale kedze menim smenu, meni sa moj hramonogram a v tie dni robim, nastastie moj novy manazer vybavil 31.12, ktory som mal povodne schvaleny, ze nemusim ist do roboty. Cela moja naplanovana dovolenka na buduci rok je v keli a musim vsetko preplanovat ( nie vsetko sa da).

Nevyhoda tejto smeny je, ze robim kazdu druhu sobotu a vychadza to aj na sibacku (doma budem stvrtok,piatok, sobota robim, nedela, pondelok doma).

Dalsia nevyhoda, no mozno aj vyhoda, bo nebudem muset ocuvat jeble reci, v aute nebudem mat nikoho, tak sa zvysia naklady za dopravu a novych ludi ani zhanat nebudem, teda aspon prvy mesiac, neskor uvidim. Ono od aprila/maja (zalezi kedy sa zavedie 49€listok) mozno zacnem jazdit vlakom, co sa pri dennej v pohode da (mimo pondelka, ked zaciname robit uz o 5/30-14/45, inak 6/15-15/00)

Nuz 27.12 som teda nabehol na novu smenu, tu ludia uplny pohodaci, nikto sa nebije o robotu, menej agresie, viac respektu akurat v stow su jeble tim liderky bez stipku respektu z oboch stran. Moj novy manazer je tobias, co bol na jar mojim tim lidrom, fakt skvely clovek.

bremerhaven
bremy

Tot: 0.066s; Tpl: 0.011s; cc: 7; qc: 23; dbt: 0.0366s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb