Nemecko - november 2022

Europe » Germany
November 30th 2022
Published: December 11th 2022

bremy

V novembri sa toho moc nestalo, kedze som bol dost casu v robote (jeden dobrovolny a jeden nuteny nadcas)

Boli sme pozvany na oslavu narodenin rozmaznaneho spratka (6rokov) od tatiany.

Tak sme dosli do susednej dediny, vyfasoval som dres a isiel sa hrat futbal na male detske ihrisko.

Na oslave boli len rodicia a 2xbabka a 2xdedko a my.

Sopliak chytal na futbale riadne nervi ked nebolo po jeho.

Po futbale, jedlo, neaka ta torta a islo sa domov

Vonovia suhlasila so znizenim najmu na 803€ (vyrubili nam o 100€ viac), no lenze dlho sme sa netesili, bo koncom mesiaca prisiel list vsetkym 3 bytom, ze od januara sa zvysuje najom kvoli drahemu plynu o 40€.

Uplny ojebavaci teda, buduci rok, ked julia najde zamestnanie budeme hladat nieco ine, co prenajimaju normalny ludia a nie megamolanske realitne firmy. Pozicka na novy byt nehrozi u nas.

To ono nam este maju najom zvysit o dalsich 40€, bo tu bude neaka rekonstrukcia plynu, ta mala byt dokoncena uz v novembri ale presunuli to na januar.

S kurenim mame problem v byte, kurvy neako uskrtili kurenie, co mame liatinove radiatory v kuchyni, spalni, detskej nefunguju naplno ani ked otvorime ventil naplno. Ide to max po 3-4 rebro. Skusal som to odvzdusnit ale nepomohlo. Plechace v spalni, sprche a obyvacke slapu normalne. Ako moc to nevadi, bo v spalni mame plechac a kuchynu a detsku moc nevykurujeme i tak.

Zvonka domu sme mali dost rozbitu rymsu, zrejme majitelia atelieru poziadali o opravu. Chlapci dosli opravili, natreli stenu na bielo. Na tom by nebolo nic zvlastne, len keby ti kokoti natreli celu stenu a ne len neakych 75perc, cul to vyzraja fakt uzasne. Nova malovka a stara malovka.

Majitelia atelieru su stale divny a vystraseny z covidu. Vzdy ked pocuju, ze sme na chodbe zalezu a pockaju kym opustime chodbu a az potom sa presuvaju po chodbe. Proste minimalny kontakt s okolitym svetom maju.

Rozblehli sme konecne aj ziadost o svatbu.

Julia najskor poslala vsetky doklady mailom, odpoved prisla dost nemila. Moj pas neuznali (omylom som poslal ten co mi konci v decembri), no to nevadi, bo mam dalsi. Dalej nas nepotesili ohladne poplatku, ten vypocitaju podla mojho zarobku, zadna pevna sadzba tu neni, poplatok sa odvija od penez co clovek ma. Fakt nemecka debilita. Zlaty klinec do rakvi bol termin. Prvy urad ma na rozhodnutie 4-6tyzdnov, a druhy (kedze som auslander) dalsich 8 tyzdnov po rozhodnuti prveho uradu.

Nuz hned po obdrzani mailu (odpoved dosla nastastie za den) sme zhromazdili originali a odniesli ich na miestny urad. Bola streda, tak reku dlhy den ako u nas. Ale kdeze, v nemecku su v stredu neni uradne hodiny, zato vsak v piatok robia dlhsie.

Hadzeme dokumenty do schranky, cca po 2hod, nam prichadza mail aj s terminom kedy nas prijmu a prediskutuju rozne nalezitosti.

Ten sme dostali ku koncu mesiaca. Na vratnici sa bolo treba ohlasit, dostali sme casenku (boli sme objednany na 9/00 tak nechapem naco dalsiu). Prisli sme na 3poschodie, vosli do prekurenej kancelarie (save energy, v kancloch ma byt max 20c, tu bolo dobrych 24c)

Tetula za plexisklom, nasadeny ffp2, my sme nemali, uz su neni povinne ale na vstupnych dverach do budovy bola nalepka, ze by boli radi keby ich ludia nosili. Julia si ho hned nasadila, tak som ju hned uviedol do reality a nahubky sa nekonali.

Nuz tetula zacala volaco vypravat, tak som len suhlasne hovoril ja. Na podpis nam dala asi 6 papierov, nas termin 3.3.23 bol obsadeny, tak sme zvolili 2.3.23 okolo 11/00.

Obrad bude v miestnosti kde moze byt len 8ludi (mimo oddavajucich a novomanzelov a infantov), bo poziarne predpisy.

Nakoniec nam dala plastovu karticku, kde bola nahrana suma 175€ za tento obrad (tak vypocitali z mojho platu).

Rozlucili sme sa a sli s kartickou do automatu na recepcii, kde sa karticka vlozila do stroja a uhradil sa kesom poplatok. Dalo sa platit aj kartou u tetuli hore ale ziadna debetka ci kreditka ale specialna ec nemecka karta, tu nemam, julia ma ale rozhodli sme sa pre kes.

Nuz datum mame ale este nemusi byt, bo tento urad (spolkovy) poslal ziadost dalsiemu uradu (republikovy) a ten ma 8 tyzdnov na rozhodnutie ci suhlasi alebo nie, samozrejme toto tiez nebude zadarmo, poplatok sa opat vypocita z mojho platu.

Zacali tu vianocne trhy ale je to rovnake ako minuly rok akurat tu nechodi gestapo a nekontroluje ludi ci maju masky a certifikaty. Par masochistov stale nosi fffp2 aj vonku, zvacsa generacia co absolvovala vycvik v hitlerjugend.

Save energy sa aplikuje aj tu. Vsetko je nadherne rozsvietene vo dne v noci, tak asi tolko k reklamovanemu save energy.

Julia zacala chodit na cvicenie po tehotenstve (este minuly mesiac). Vsetko by to bolo fajn, len keby tam nevyberali pokutu za to, ze sa nezucastni uz zaplatenej hodiny. Uplne toto nechapem ako to moze niekto akceptovat, vraj je to v nemecku normalne.

Pan D, opat zacal chodit na hodinu do tkz skolky, kde sa stretne 5mamiciek a jedna cvicitelka, oproti minulajsku je toto omnoho lepsie, bo cvicitelka sa detom aj venuje.

Od buduce roka ma zacat chodit na babyjogu. To som fakt zvedavy co to bude zac.

Dalsia jeho aktivita je stretnutie mamiciek s babami v neakom obchodnom centre.

Cez cestu u nas otvorili ukrajinsku restiku dneper. Maju otvorene len piatok a v sobotu vecer.

Co sme kukali menu na nete, tak riadne predrazena, za borsc chcu cca 16€ a medzi tradicnymi ukrajinskym jedlom nechybaju rebra. Proste bulshit. Raz v nedelu (nechapeme preco mali otvorene), mali vonku cedulu, zakusok za 4€ + 2,5€ kava, tak reku ked sa maly zobudi pojdeme. No akcia trvala len hodinu, tak nic.

Na konci mesiaca sme spravili vianocny stromcek, rovnaky ako minuly rok. Vianoce tiez ako minuly rok stravime u rodicov ( aj ked som chcel len cisto nasa rodina doma,no julia nesuhlasila), dufam, ze sa zas nebude hrat ta trapna hra /hadaj na ake cislo myslim a ked uhadnes mozes ist vybrat darcek/, ono prve dve kola je to este zabavne ale po 10 kole to cloveka fakt uz prestava bavit.

Potesil klesajuci benzin, jeden den sa dal kupit za 1.609€, no ale hovno z toho ked ma clovek vtedy prave plnu nadrz a pri dotankovani by som usetril megalomanskych 0,2€.

Poziadali sme o prispevok na byvanie, kde bolo treba prilozit dobrych 75stran priloh, no nestacilo to, zamietli nam ho. Ale mozno od buduceho roka nam ho daju, sa maju neako upravovat podmienky bo energeticka kriza.

Taktiez sme poziadali o dalsie pridavky na dieta, rozhodnutie este nemame.

Vlada zadotovala kurenie na cely december, si to musime postrazit vo vyucotvani od podvodnikov z vonovie ci nam tu polozku odpocitaju.

49€ listok na dopravu po nemecku nakoniec bude platit mozno az od 1.4 ale na sto pro od 1.5. Hlavne, ze slubili od 1.1. Niezeby sa ma to neako zatial tykalo.

Jebnutost nemcov tusim nema konca kraja. Po novom zacali davat na potraviny oznacenia klima neutral a na niektorych dokonca klima pozitiv. Zrejme cim viac pasikov, tym lepsi adidas.

Rus co som ho stopol v gruzinsku, je uz prec z ruska a momentalne caka na obcianstvo v armensku, to by nemal byt problem, vraj neake 3mesiace a dostane ho, bo jeho zena je armenka. Odtial ma v plane skusit bud eu alebo kanadu.

robota

V robote nam prezentovali premie za peak. Za kazdy tyzden v peaku dostanem 40€ (160€ dokopy) a koncorocnu premiu 400€. Ta nam bude vyplatena v novembrovej vyplate. Skoda, ze sumy su v brutto.

V polke novembra ma poslali na trening na poziciu problem solve. V prvy den som tam balil baliky, v druhy den som zbieral problem polozky zo stanic a triedil do regalov, treti den som zas balil (zabalil som asi 50balikov za celu smenu, bo neni robota).

Stvrty a piaty den ma poslali na oddelenie damage. Tu clovek rozhodoval o tom ci to ide do predaja alebo smer donation (podla instruktora som tam mal posielat vsetko jedlo a drogeriu aj ked tam nebola ziadna chyba) alebo do smetiaka. Kvanta dost dobrych veci sa tam hadzali do smeti, stacil, ze chybal ciarovy kod a uz to islo do smeti, totalne plytvanie.

Siesty den opat damage oddelenie, podla tim lidra som mal mat uz pristup na tuto pracu, pred tym som nerobil pod svojim menom. Po hodine skusania sa prihlasit, zistene, ze kokoti mi stale neudelili povolenie. Jedna polka mi hovori, nech to idem riesit, bo toto robia ludom, nedaju povolenie, ti robia pod inym clovekom a potom povedia len papa a clovek ma odrobene ale v systeme neni vidiet nic.

Tak idem za tim lidrom, ze hovoril 1-2 dna a furt nic, zacal sa vytacat, tak som dobrovolne skoncil na tejto pozicii. Nebudem robit na druhych ludi a nahanat im odrobene hodiny do praxe.

O den neskor sa po mesiaci prisla s nami rozlucit nasa manazerka, ktora je cul manazerkou na problem solve. Ze co som skoncil a nech idem nazad. No to som odmietol. Za prve kvoli kokotskemu tim lidrovy, za druhe, zacinaju robit 5.min pred oficialnym casom a za tretie koncia minutu pred zaverecnou a ztoho poslednych 45.min sa nahanaju jak keby im horelo za patami. Keby dali neaky bonus nemam problem, ale takto si svoje odrobim na svojej pozicii a hotovo. Pravda, je ze na problem solve clovek robi viac s pc a riesi problemy ale nestoji mi to za ten stres.

Moj jebli tim lider kim, ma fakt poriadne nasral a nielen mna. To, ze je chaos na oddeleni a nikto nevi co ma robit , som si uz zvykol ale nato aby kokot 10.min po zaciatku smeny ma poslal zo singel pack do stow (na tretie poschodie bez vytahu) a po 2,5hodine zas nazad a po dalsich 10.min na balenie mini obalok kde som bol tez neakych 2,5hod a zas na 15.min na singel pack a nazad na obalky ma riadne nasralo. Keby sa to stalo prvy krat ale toto je na dennom poriadku taketo sachovanie s ludmi. Nuz som poziadal manazera o zmenu sichty. Ten nenamietal. Tak dufam, ze od buduceho roka koncim s poobednu a naskakujem na normalnu dennu smenu.

Tam je manazerom, moj byvali tim lider tobias, ten bol topka zatial.

Teda ak ma manazer zapisal na listinu, bo niektory su tu vyjebanci aj ked clovekovi do oci povedia, ze neni problem, cloveka nenahlasia. Koncom roka to pojdem preverit na hr.

Andrew co si robi vodicak uz investoval cca 4k € a furt neni pripusteny k skuskam, jeho znamy sa dostal k skuskam az po zaplateny 6k €, fakt nechapem tento system v nemecku.

V nemecku sa konali v roznych amazonoch strajky na black friday, co organizovala verdi. Den pred strajkom chodil generalny manazer po pracovisku a prosil ludi aby nesli do strajku.

Strajk trval 24hod, hned po skonceni zmeny (23/45) vonku asi 50ludi, vykrikujucich amazon pay, rozdavajucich letaky. Samozrejme sa to nemohlo zaobist bez socialistickej komunistickej strany, ktora prisla na podporu a urcite tu boli aj neaky ti duhovi ludia.

Pred mojou poobednou sichtou som cakal, ze sak den, tak sa ani do amazonu nedostanem, no nic take nehrozil, vonku postavalo asi 10ludi.

Pocitam, ze priamo z amazonu sa na strajku nezucastnil nikto. Na moje prekvapenie ani starsi cernoch co ho vozim a je clenom verdi, dokonca chodi aj na ich zasadania v robote ked sa jedna s amazonom (nevim vsak o com). Kopu reci ma ale inac skutek utek. Tak ako osadenstvo v aute, co boli cely nadceny zo strajku ale aby sa pridali to veru nie. Ja som sa toho nezucastnil, bo ani nevim za co strajkovali. Momentalne 14,75€ brutto je ok pre mna, kedze nemecky nevim a podmienky prace mi boli jasne povedane pred zmluvou, tak nechapem co su ludi nespokojny, sak ked sa im to nelubi nech tam nerobia.

Jedina nevyhoda pre mna, mimo amaterov vo vedeni, je, ze neni pauza kazde dve hodiny ale iba jedna po 3-4hodinach.

Ludom v aute sa nelubi, ze

si nemozu ist na zachod kedy chcu (nepravda, mozu ale v norme, ne kazdych 10.min a ostat tam sedet 20min.).

nemaju zmluvu na dobu neurcitu (hlavne, ze podpisovali na dobu urcitu, tak nevim co pyskuju),

ziadna poriadna organizacia vo vedeni (keby robili na svk v amazone, tak by sa z tej organizacie posrali, tu je to vsetko super volne, zadne kontroli atd),

obcas nutia tim lidri ludi robit rychlejsie (pravda ale len pre zadrbavacov co nic nerobia, norma je 120, v pohode to clovek po mesiaci roboty da,prinajhorsom 100 ked robi pomaly ale ked niekto robi okolo 80, furt chodi na wc, vykecava sa vsade, nemoze sa cudovat, ze na nho tlacia aby robil rychlejsie),

plat (samozrejme vzdy je lepsie viac ale 14,75€ clovek bez nemciny a bez neakych skusenosti napriamo nedostane, a hlavne v robote kde sa moc fyzicky nenarobi, mozno cez agenturu ale to je taka robota, ze raz ta zavolaju, raz nie, nastupnych 13€ je fakt malo, ale zas clovek vie do coho ide a ked sa mu nelubi nech ide inde a nepyskuje tu)

vsetci chcu ist na super nocnu smenu kde clovek robi menej (8hod vs 6,5hod) a ma viac penez (vraj netto okolo 2,1k €) (ale ziadost si nedal nikto, len velke reci, inak fakt si nevim predstavit robit nocne v kuse viac ako mesiac).

Buduci mesiac bude zabijacky, robim 2x 6 dni v tyzdni, no roboty neni vela oproti minulemu roku. No ale ani ludi neni vela, strasne vela je ich na pn-ke. Hlavne taky co dostali v oktobri zmluvu na neurcito a cul sa dali vypisat.

Potesilo, ze 31.12 co som mal robit 4hod (velky "ustretovy" krok vedenia robit v sobotu na silvestra od 11/00-15/00 miesto 11/00-18/45), bolo mozne si zobrat hodiny z nadcasu, takze do roboty nejdem. Dost ludi bola z toho v soku, bo im nikto o takej moznosti nepovedal, hlavne, ze to bolo vypisane na velkej obrazovke pri vstupe do haly a na stoloch v jedalni. Tak ludi nasrany chodili k hr, ze aj oni chcu volno, no nic sa s tym nedalo robit, pravidla boli jasne dane. Clovek mal tyzden nato aby sa nahlasil, podla toho si na hr spravili rozvrh a hotovo.

bremy

Tot: 0.068s; Tpl: 0.01s; cc: 7; qc: 23; dbt: 0.0401s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb