Suhrn - Zhodnotenie, naklady (bosna a hercegovina)

Bosnia and Herzegovina's flag
Europe » Bosnia & Herzegovina
August 9th 2021
Published: September 12th 2021

Tuto krajinu sme prebehli strasne rychlo, isto by si zasluzila viac dni, no uz sme boli poznaceny baby terminom, tak sme si to tak velmi neuzivali.

Ludia tu boli uplne pohodaci, mimo mostaru a sarajeva prakticky ziadny turisti.

Priroda je tu velmi krasna, vsade same ciste rieky.

Este je tu stale kopa neopravenych budov so stopami vojny ale dost sa ich aj rekonstruuje. No na dedinach ozaj neni problem najst dom od guliek.

Jedlo proste balkan, cevapi a cevapi a cevapi. Cenova hladina nizka, i ked v suhrne sa to tak nezda

Isto sa sem este niekedy vratim a preskumam ine casti.

Doprava trochu problematicka ak chcel ist clovek z jednej federacie do druhej, bud ziadny spoj abo spoj siel z uplne ineho bus terminalu.

trebinje

Hned prve mesto a hned uplna bomba. Malicke ale velmi sympaticke centrum. Cez mesto tecie rieka, tak hned dalsie plus. Zaujalo aj kupalisko vybudovane na rieke ale voda pre nas ladova. Odporucam tu ostat min 2 noci, my sme tu zostali bohuzial iba jednu.

ubytko

Hostel Guest Centar - dve singel postele, share kuchynka, share zachod, private kupelka, ac. Ani toto ubytko nebolo podla lokacie na svojom mieste ale nasli sme to. Trochu dalej od centra ale pohoda. Uplne jednoduche ubytko ale cena bola super. Budova vyzerala ako neaka exnemocnica ci co. Odporucam

Mostar

Bol som tu tusim neake 4 roky dozadu, vtedy toto mesto bolo este ako tak pozeratelne ale teraz totalny turisticky humus. Prakticky vsetko sa toci okolo mosta, no takychto mostov clovek najde na balkane kopu (samozrejme nie s takou historiou). Moslimska cast mesta bud samy turisticky obchod, restika ( v okoli mostu) alebo rozbite domy. Chorvatska cast bola viac civilizovana ale nic extra sme tam neobjavili. Toto mesto maximalne na jednu noc, resp lepsie spravit si tu len pauzu.

ubytko

Hostel Dada - 6dorm, share kupelka, ranajky. Majitelka bola taka chladna, ranajky kazdy den rovnake. V izbe sice bola ac ale nebolo mozne ju pustit. Inak ciste ubytko. Ludia sa tu moc nesocializovali. Myslim, ze sa da najst za rovnaku cenu ine ubytko

Blagaj

Daytrip z mostaru. Ale tak isto ako mostar, vela kriku pre nic. Jeden dom pri jaskyni odkial tecie rieka. Ta je obkolesena restikmi. Pevnost nad mestom je vsak fajn. Velmi zachovale mury a pekny vyhlad na okolie.

Sarajevo

Tu som bol uz tiez pred casom. Tentoraz sme tu zostali zbytocne dlho. Mesto je max na jeden den aj s prehliadkou bobovej drahy a zltej, bielej pevnosti. Bobova draha fajn, odporucam sa vyviest hore lanovkou a dole si to odslapat a cestou sa zastavit na ex hvezdarni. Stary bazar ma clovek prejdeny za 15min, zo zltej pevnosti fajn vyhlad na okolite kopce, cintoriny a mesto. Boli sme i v casti ilidza, kde prameni rieka bosna. Tam vsak neodporucam ist, je to turisticka atrakcia pre moslimov z inych krajin. Avsak samotna ilidza vyzerala fajn. Povodne som chcel navstivit i tunel pri letisku ale po prieskume som dospel k zaveru, ze to za tie peniaze nestoji. Mali sme tu i free walking tour, ta sklamala a neodporucam ju. Toto mesto ma niako neoslovilo tentoraz.

ubytko

Hostel Franz Ferdinand - 5dorm, kupelka na izbe, ranajky. Lokacia uplne perfektna, majitelia v pohode. Je to dost obry hostel ale cisty. Ranajky jednoduche. Na socializaciu sme tu nemali stastie, az v posledny den sme zisitili, ze lobby je na prizemi, no odtial sme kluce nemali. Odporucam

Jajce

Sem chodia zvacsa daytrip ludia kuknut vodopad. Ten je fajn avsak je spoplatneny, co samozrejme za to nestoji, no da sa zhliadnut i z protilahlej strany, kde sa da dostat vyslapanym chodnickom. Inak dedinka po napore daytrip ludi ospala a dost prijemna. V okoli sa da vyrazit kupat na plivsko jazero, kde su aj pekne drevenne vodne mini mlyny resp skorej na kupanie odporucam po ceste kupaliste brana jajce. tam sa da i piknikovat. V mestecku by som ostal nabuduce 2 noci.

ubytko

Apartman Horizont - doublebed, share kupelka, share kuchynka. Kusok od centra, fajn majitel, pekny vyhlad z balkona, vsetko ok. Odporucam

Banja Luka

Tu sme stravili len par hodin, tak neni ani co moc hodnotit. Pevnost zvonku pekna ale dnu nic extra. Centrum take obycajne, akurat tu je pekny chram krista spasitela. Cestou sme videli ludi sa clnkovat na miestnej rieke, ci sa v nej kupat. Bola cista ale to su asi vsetky rieky v tejto krajine. nabuduce by som tu pobudol aspon jeden cely den a viac spoznal toto mesto.

ubytko

Slatka Tajna - doublebed,privat kupelka, ac ,kuchynka. Uplne fajnove nove ubytko i ked dalej od centra. Majitel vie len chorvatsko srbsky a oznacenie na mape neni presne, cca o 100m na sever. Odporucam

Zahreb

do hodnotenia som zahrnul i chorvatske hlavne mesto. no ale tu sme mali len pauzu na obed a kavicku. Neprijmene prekvapila botanicka zahrada, do ktorej sa uz plati vstupne a poobede ma zatvorene. prekvapila restika manga sushi bar. Odporucam. Prijmena zmena po balkanskej strave

Tentoraz to nebudem rozpisovat ale 9dni ma vyslo 310€..

Vo dvojici sa cestuje inak ako u jednotlivca. K jedlu sme si objednavali vzdy bud pivo, vino alebo colu. Zvacsa sme spali v privat ubytkach.

Tot: 0.073s; Tpl: 0.019s; cc: 10; qc: 18; dbt: 0.0352s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb