Amma's Ashram 2010

Asia
December 31st 2009
Published: January 10th 2010

Dec 30 : Pondy-Trivandrum
Pondiban 30-an reggel veget ert a nagy kozos utazas, Atul es Sonia baratauink leleptek Sri Lankara egy resortba kipihenni az eddigi utazas faradalmait, Gabi es en pedig kiskettecsken folytattunk az utazasunkat. A napot Pondy felfedezes, es egy kis utolso blogozassal toltottuk, majd estefele evakualtuk a szobat es irany Kerala. Pondicherrybol Julu baratunk, a hires vizespalackos sofor szallitott el a vonatallomasra 30-an, itt mar igen inebrialt allapotban dulongeltek motorjaikon a fiatalok, szaguldoznak dudalnak, oromkodnek, keszultek az ujevi ereszd el a hajadra egy kis jo Pondy palesszel es sorrel. 2 ora altt tettuk meg az 50 km-t neha erdemes idoben elindulni a vonatallomasra! Itt az ejszakai Trivandrumi vonatot elcsiptuk, aZ utolso baratsagos Tamil Nadui emberekkel beszelgetve, banannal es vizzel feltankolva az egesz ejszakas utazasra, at is aludtuk, majd kovetkezo reggel rivandrumban a mar mar klasszikusnak szamito Indian Coffee house ban elfogyasztottuk az elso Masala Dosankat, jo kavet, es valami felismerhetetlen gumiarabikumos dioxin kasat amit ananaszfagylaltkent arultak sulyos 10 forintokert. A kaja meg mindig kritika koruli, a hangulat viszont megfizethetetlen, ahogy a hagyomanyos hindu aprodruhas pincerek hatalmas talakon balanszirozgatva podrik a bajszaikat es masszak meg az Indian Coffe house-okra annyira jellemzo kis tornyocskaknak a belul tekergo jarofolyosolyat. Trivandrumbol karunagappalyba csiptunk el valami jo kis helyi szuperfastnak nevezett csigalassusagu, minden fuszalnal megallo kis teletomott vonatosckat, majd Dec 31 este 7 kor hurrraaa, megerkeztunk Amritapuriba, Amma ashrmamjaba!!!!

Dec 31: Megerkezes Amritapuriba, Amma Ashramjaba (website: www.ammachi.hu)

Ennel nem sok olyan helyet talal az ember, ahol jobb lenni, elso ejszaka azonnal megtalaltuk baratunkat Dayalou-t, es ugy sikerult este becekkolni, hogy szo szetrint az Ashram utolso szobajat, utolso par parnajat es utolso lepedojet sikerult megkapni..... hat nem semmi, ahogy becsusszantunk. Nemsokara mar le is zuhanyoztunk, es az audtorium mellett mar kajahoz is jutottunk. Az ottlevo 3500 ember nem tunt nagy tomegnek, perceken belul kiszurtuk Laurinot, es edesanyjat Augusztat, es nagy boldogan udvozoltuk oket. A vacsi utan pedig Darshanra is futotta a mi es amma erejebol, leven hogy aznap jottunk, majdhogynem soron kivul betuszkoltak minket olelesre, majd kis meditacio kovetkezett, es a szokasos ujevi unnepseg, hihetetlen tuztancosokkal (ok iden a tanitvanyaink lesznek a Varkalai tanfolyamokon) jo kis klasszikus hindu tabnccal, egy szornyu delamerikai fuvolas es eszakamerikai indian eneklo is kornyikalt egy sort mata amritanandamayi cimel, de hat tobb szot nem igen vesztegetek a produkciojukra, aztan gyerekenek szolt, vivaldi hegedun, es Amma beszede. Sajnos annyira faradtak voltunk, hogy itt mar el-elaluszkaltunk a szekeinkben, aztan egy korul le kellett fekudnunk, mert nem birtuk a strapat. De a megerkezes orome, a darshan ereje, ezek nagyon jo elojelek voltak az ujevre....

Januar 1-9: Eletunk Ammanal

Iden egy szuper ujdonag, amit tavaly nem tapasztaltunk, az az, hogy amikor jo ido van es amma az ashramjaban tartozkodik, akkor hetfon es penteken este egy orara kijon a tengerparti meditacios helyre, es az ashramitak altal szorosan korulveve medital velunk... nagyon szuper, amma korul egyik oldalon a hullamzo tenger, a masikon egy ayurvedikus orvossagokat keszito korhaz... utana egy kis baratsagos, az ashramitajknak szant dolgot scinal, amiben mindenki kaphat mikrofont, es vicceket meselhetnek egymasnak. Altalaban a tolmacsa neki is leforditotta a vicceket, nemelyiken ugy kacagott😊 Szoval elsejen meg minden a feje tetejen allt, kajalgattunk, pihentunk, akklimatizalodtunk a z ashram elethez, aztan bejelentkeztunk szevara (onkentes ashrami munka). Reggel 6,45 tol 9 ig a nyugati kantin napi kajamennyisegenek feldarabolasaert felelos brigadba osztottak,l majd reggeli utan 10 es 12 kozott az okologiai centrumban dolgoztunk, a bolt arufeltolto reszlegen. Mindket munka igen tanulsagos volt, a zoldsegdarabolas az ashramlakok irdatlan kepbennemlevesere es sotetsegere vezette ra gabit (engem szerencssre kiemelt a csoportvezeto es asszisztenseve tett, amikor a masodik nap lelepet a regi asszisztense, ian, aki franciaorszagban egy vipasszana kozpontot vezet, es volt konyhafonoki tapasztalata. sokat mond, hogy az eslo, betanitassal toltott nap utan ugy adott at ian a csoportvezetonek, hogy "ne aggodj, a srac normalis, jol mukodik az elmeje😊 Kepzelhetitek, hogy kik jarnak arrafele a konyhan.... meg zoldsegpucolo korombol az egyik legtipikusabb sztori az volt, amikor egy normalisnak tuno brazil leany masfelora zoldbabpucolas utan kozolte velem, hogy nezzem meg jol a zoldbabot, mert hogy rajott, hogy ket oldala van, es mindket oldalat le kell vagni es kiszallkazni. Itt megdisertem az eleslatasat es ammahoz fohaszkodtam, mint sok elvetemult ashramita, ha falba utkozik😊 Szerencsere kikerultem a scapatbol, es onnan zoldseghordassal, daralassal es logosztikai feladatokkal voltam el. Itt a legfontosabb dolog amit eszrevettem, az a gondossag, amivelo a zoldseg osztaly meg volt szervezve: minden levagott darab felhasznalasra kerult: az epp, eheto reszek a teheneszetbe mentek, a rohadt, vagy ehetetlen reszek pedig a komposztaloba.

A reggel 10 es masodik menetunk az okologian meg erdekesebb volt: megismerkedtunk az osztaly altal eloallitott alternativ termekekkel, mely az ashram eleteben lepten nyomon kiszoritottak a vegyianyag hasznalatot, ime egy par:

Mosogepes mosas: kis vaszontasiban mosodio
Aztatasos mosas: kimagozott mosodio, sikakai orlemeny (75%), zeolit orlemeny es szodabikarbona (25%)
Hajmosas: sikakai orlemeny egy par extra gyogynovenyel
Dezodor: Alum ko, dezodorformara faragva
Felmosas, fertotlenites, szappan, mosogatas: EM, intelligens mikrobakultura, egy cukorral es vizzel egy hetig erni hagyott kultura, mely utana tovabbhigitva ashramszerte fertotleniti a vagodeszkaktol kezdve a wcken at mindent.
Testen fertotlenites: himalayai kristalyso, ezt en is sikerrel alkalmaztam a foginyduzzanatomra, hihetetlenyul leszarit es lelohaszt barmuilyen fertozest, duzzanatot
Fogkefe-fogkrem: neem bol keszult fogpor, vagy neem ragscalasa (ebben en tudtam ujjat mutatni nekik, amikor a varanasi ban a zarandokok altal hasznalt fogkefeve szetregscalt neem fa kotegekrol meseltem nekik)

Minden utantoltheto, komposztalhato, megfeleloen elhelyezett es ujrahasznalt es ujrahasznositott, az utolso csomagolozacskoig. Mi mast csinaltunk? a fennti termekeken kivul Bio minosegu kakaobabszemeket, fuszereket, gyogynovenyteakat, magokat, jaggery-t (finomitatlan barna cukor) mertunk, csomagoltunk, cimkeztunk.

A magok molymentesitese (mert termeszetesen ezen a kliman is bekerulnek a molyok a cuccokba) ugy oldottuk meg, hogy 2 orara behelyeztem a Solar Cookerbe, mely egy olyan alkapmatosag, mely tukrokkel a kozepebe osszpontositja a napfenyt. a bennti homero altalaban igen gyoras 200 fokot mutat ezen a kliman... sok Solar cooker modellt fenykeeztunk itt is, es Auroville ben is, szerintem erdemes kiprobalni magyar viszonylatban, juliustol oktober elejeig van ol;yan napsutes, hogy ezzel fozzunk otthon is!!!!

A 12/es ebed utan altalaban kaveztunk, pihentunk, majd jott az okomozi, az Arpi altal uzemeltetett Kisnyalkai okomozi mintajara, ime egy ket uj film, melzet igen erdekesnek fog talalni mindenki, akit altalaban erdekel a Fold kozvetlen jovoje. Tehat ime a teljes filmlista, mminden nap egy filmet vetitettek le:

One man, One Cow, One Planet.
Crude Awakening: a modern tarsadalom olajfuggosegenek melyrehato elemzese.
A Bekes harcos (Dan Millman konyvenek filmverzioja)
Unnatural Selection (genmanipulat kajak veszelyei) plussz ket indiai dokumentumfilm arrol, hogy a monsato genmanipulalt meregdraga gyapotmagjai hogyan okozzak evi 800 indiai kisgazda ongyilkossagat.
The World According to Monsato
Mi a Csudat tudunk mi a vilagrol
Mi a Csudat tudunk Mi a viladrol (halado verzio)

ezek kozul a one man one cow... rendben van, az unnatural selection-t ajanlom mindenkinek aki nem tudja hogy mi az a genmanipulalt kaja, es a sztarfilm:

The World According to Monsato, biztos le lehet tolteni, terjesszetek, nezzetek, es cselekedjetek.
A kovetkezo blogbejegyzest a globalizacio es az okologia osszefuggesirol tanult temaban fogom irni.
CSokoltatunk mindenkit!!!!!!

Tot: 0.06s; Tpl: 0.012s; cc: 11; qc: 24; dbt: 0.0397s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb