Globalizacio es Okologia


Advertisement
India's flag
Asia » India » Andhra Pradesh » Visakhapatnam
January 9th 2010
Published: January 24th 2010
Edit Blog Post

Kedves Olvasoink,

Reg nem jelentkeztunk, hiszen a kezdo tanfolyam, amit Januar 12-23 kozott tartottunk igen sok tennivaloval es igen keves szabadidovel jart, Gabi es en is tanitgattunk, szerveztunk, kerdesekre valaszoltunk reggeltol estig. Most viszont 3 szabad napunki van, es szeretnenk behozni a lemaradast. Eloszor is minden kedves otthonrol szulinapigratulalonak koszonom az emaileket, jokivansagokat, es virtualis fulhuzasokat. Masodszor pedig a korabban beharangozott osszefoglalora terneki ki, mely az Amma Ashramjaban megnezett okomozik es az Auroville-projectben taopasztalt gyakorlati megoldasokat tekintene at.

Az alapproblema az hogy milyen elvarasaink vannak az elettol. Fenntarthatatlanok. Az ok a koolaj alapu gazdasagban-gazdalkodasban rejlik, mely az utobbi 100 evben "elkenyeztette" a nyugati fejlett tarsadalmakat. A koolaj az emberiseg tortenelmenek legkonnyebben hasznosithato es legnagyobb energiakinyeresi alapanyagat adta, melyre eveken belul kialakultak a felhasznalasi es atalakitasi mechanizmusok. Gyakorlatilag ma mar szinte minden koolaj alapu: a gepkocsik, a szallitas (repulogep, hajo, teherauto uzemanyagok), a felsorolt jarmuvek berendezesinek nagy resze, a haztartasi eszkozeink, ruhaink, (a jo oreg kinai es indiai muanyag ipar), a csomagoloeszkozeink, a hasznalati targyaink, minden muanyag vagy egyeb finomitott koolaj szarmazek. Mint egy fejlodo gyermek az anyamhben, a fejlett vilag ratapadt erre a hihetetlen energiaforrasra, es egyszercsak minden elerhetove vallt: az aruszallitas, a termeles, a mezogazdasag teren egyre nagyobb gepesites es egyre hatalmasabb termelekenyseg lett jellemzo. Ez az eddigi tortenelmi folyamatok tukreben nem meglepo, hiszen az ember a rendelkezesere allo energiaforrasok minnel tokeletesebb kiaknazasaval ment mindig egyrol a kettore, legyen az rabszolga munkaero, malom, vagy szenbanyaszat. A kulonbseg itt talan a megtermelt javak mennyisegeben van, hogy eddig az emberiseg altal soha nem tapasztalt minosegben,mennyisegben es formaban kerultek az aruk a fogyasztok ele, mert konnyu volt oket eloallitani. Hanyan hallottak kishazankban az "upgrade-elek", mert a tavalyi mar nem eleg jo szindromat, szamitogep, mobil, mosogep, lejatszo stb. tekinteteben? Igen, mert relative olcso, nem kell 10 evig varolistan varni ra, es folyamatosan toljak az orrunk ala az ujjat, jobbat, mintha nem lenne elet az elet a Word5-el. Idaig tart a kolaj sikertortenete, a tenyek a kovetkezo kepet mutatjak jelenleg:

1) A koolaj nem vegtelen, sot fogytan, barki barmit is hazudik (Kuwait "becsult olajtartalekai" pl.egy ejszaka alatt nottek 400%-al, amikor az OAPEC dontott, hogy aszerint hatarozza meg a kitermelesi kvotakat.) es igencsak a vege fele jar.

2)Nincs jelenleg olyan energiaforras az emberiseg kezeben, mely biztositana a fejlodes tortenelmi utemet (az emberi munkaero-szelenergia-koszen-foldgaz-koolaj folyamatosan egyre tobb energiat biztositott)

3) Mig a regebbi energiaforrasok mellett lehetseges volt a biztonsagos elet a foldon, a koolaj alapu berendezkedes olyan nyomast gyakorol a foldre, melyet az nem kepes elviselni.

Mik ennek a jelei?

1) Nyersanyagkiaknazas: A folyamatos tultermeles a nyersanyagok egyre durvabb kiaknazasahoz vezet, ki mit gondol, mennyi asvanyi anyagot lehet meg kibanyaszni, majd atalakitani laptoppa vagy vasalova, aztan egy ev mulva kidobni? Es utana mi lesz, meg melyebbre asunk? Aztan meg meg melyebbre?

2) Szemelyes felelosegvallalas hianya: A folyamatos tultermeles egyik velejaroja a kornyezetszennyezes. Aki latott mar gyarat es mellette vette a faradtsagot hogy megnezzen egy novenyt, vagy fat, az tudja mirol beszelek. Esetleg aki mosakodott vagy ivott mar patakbol, mely a gyar alol folyik a tenger fel, az sem fog tul sokat vitatkozni ezzel a ponttal. Aki latott mar savas esot, vagy osszehasonlitotta a varosi emberek tudejet a falusiakeval, esetleg a Csernobili lakosoket a tibetiekkel, az is tudja mirol beszelek. Szoval nem lehet tovabb ugy tenni, mintha a fogyasztas valami tok termeszetes, tolunk teljesen fuggetlen dolog lenne, mely szepen rendben tortenik. Nem, szepen csendben szetrombol mindent.

Kovetkeztetes: Sajnos kikerulhetetlen a teny- bizony a fogyaszto ennek a folyamamtnak a motorja es mukodtetoje, ha megelegedne a tavalyi modellel, beerne kevesebbel mint amennyit a tv-n lat, megkerdezne magatol, hogy igazan szuksege van- e azokra a dolgokra amiket bedobal a kosarba a bevasarlasnal, nyilvan kevesebb lenne a termeles es kovetkezeskeppen a nyomas a kornyezeten.

3) "Szemeteljunk a szomszed kertjebe!" Europaban jogszabalyok, vedoberendezesek, tisztitok, szurok stb. biztositjak egy elfogadhato fokon a szennyezes kezeleset. A problema az, hogy azsiaban nem. Semmilyen szures, biztositas, szennyezeskezeles nincsen, ami termeszetesen joval olcsobba teszi a termelest ideat (nem kell draga berendezesekre kolteni, a maradekcuccos mehet azonnal a tengerbe vagy a folyoba, semmilyen rendelet nincs ellene, vagy ha igen, kis baksisert gyorsan megvaltoztathato, a munkavedelem ismeretlen, az itteni emberek nincsenek felkeszitve semmibol, se vedekezes, se utokezeles tekinteteben nem kell kolteni a munkaerore, nem csoda hogy pl. az indiai textilipari munkasok atlag eletkora 48 ev korul van. )

Tehat mi tortenik valojaban? Europa minden fele jogszabaly bevezetesevel tisztaramossa magat, ezzel az europai termeles es munkaero koltsegei igen magassa valnak, de hat szukseg van ugyanazokra a cuccokra olcson, tehat mit csinalnak? Atteszik a termelest Kinaba, Indiaba, Bangladeshbe, Vietnamba, ahol ugyanazokat a kornyezet elleni bunoket buntetlenul folytathatjak. Hat ebbe belegondolva nem igazan van ertelme ennyit szelektalni meg tisztogatni Europaban, lassan minden piszkos munkat azsia es afrika fogja helyettunk elvegezni. Mi pedig boldogan visszaszallitjuk a megrendelt termekeket, es hasznaljuk, megesszuk, nyomkodjuk, hordjuk, azzal a tudattal, hogy ez nem a mi sarunk, a tolunk messzi azsiaban halnak meg tole a munkasok, allatok, novenyek, folyok. Ugyanezt nyomja Amerika is, talan meg nagyobban mint Europa. Nezzunk korul a lakasban, a legutolso 15 megvasarolt arucikkbol legalabb 10 a felsorolt orszagokban kerul legyartasra. Ilyenkor egy kicsit megmozdul talan a felelossegerzet.

Kovetkeztetes: A kornyezetszennyezoen termelt aru Fejlett orszagbeli megrendelojet es vegfelhasznalojat nem menti fel a feleosseg alol az, hogy Fejlodo orszagbeli gyarakkal csinaltatja meg a piszkos munkat.

4 (ez tulkepp a 3-as egyik alpontja ) Multinacionalis potyazas: El lehet felejteni az Europai nagyvallalatok felelossegteljes imazsat, amit szepen tisztan vetitenek otthon: A legnagyobb multik, gyogyszergyarak, egeszsegpenztarak, vegyi gyarak Indiaban nem azt a szep katalogusbol kilepo vegytiszta szellemiseget arasztjak magukbol. mint amivel hulyitik a magyar kozonseget, hogy mennyire tiszta, biologiailag lebomlo, kornyezetkimelo cegek ok... A legnagyobb nemet, olasz amcsi es francia vegyi gyarak itt az europaban jo 20 eve egeszseg es kornyezet rombolo hatasuk miatt betiltott rovarirtoikat, vegyszereket, gyomirtokat, szinezekeket aruljak mint a csodafegyvereket, az indiaiak pedig veszik, eszik, hasznaljak!

Kovetkeztetes: a nagyvallalat mindig az adott orszag keretein, jogszabalyain belul potyazgat. Ha latna otthon mindenki azt, ahogy poloban pumpalja egesz nap a DDT-t az indiai paraszt a zoldsegeire, maszk es vedoruha nelkul... Nalunk 20 eve tiltott.



Egyik lehetseges osszefoglalas (mert hat szamtalan a megkozelites, megoldas es az ut kifele)

- A kornyezettudatossagunkat ki kell terjeszteni az egesz vilagra. Meg kell ertenunk, ereznunk, hogy ahogy egy zapor Floridaban Svedorszagban napos idot hoz, egy tengerbe uritett vegyi szarmazek Bangladeshben elobb vagy utobb eljut a fold minden pontjara, a tengereken, a tengeri halakon, a fold vizhaztartasan keresztul a fold minden reszecskeje osszefugg es befolyasolja, erzi a masikat.

- A felelossegerzet gyakorlati teendoi: Ne Fogyassz. Gondold meg es gondold meg megegyszer, mielott megveszed a kinai szart, vagy legalabb nezz utana a neten, es ha azt gondolod hogy nincs ra idod, akkor gondolj arra amikor a kovetkezo generacionak mar nem lesz lehetosege meggondolni, mert nem lesz semmilye.

- kezd el kultivalni es terjeszteni az okologiailag fenntarthato megoldasokat. Meg ha dragabb is egy kezzel gyartott vesszokosar mint egy kinai zacsko, gondolj bele a hosszutavu kovetkezmenyeibe a vasarlasodnak.


Jelentem alasan itt Indiaban, (fel europa meretu orszagocskarol van szo) nemhogy ihato patak vagy folyo nincs, de a furdes is lehetetlen edesvizben. A levego szivhatatlan. A hulladek kezeletlen. A helyi lakosok a gyarakban/kornyeken halnak, es nem a boldog bekes oregkorban. Otthon mindenki jol van?








Egy-egy ponton nyilvan vitatkoznak sokan, pro es kontra megy a meta, Koppenhaga, ki mennyiert felelos, igazan megallithatatlan vagy csak kicsit megallithatatlan ez a folyamat, tudosok megrendelt tanulmanyai politikai erdekeknek megfeleloen, ezeket jol ismerijuk, de ha csak a pontok egy kis resze igaz, az is surgeto valtoztatasokat kovetel.


Advertisement



Tot: 0.078s; Tpl: 0.018s; cc: 10; qc: 33; dbt: 0.0423s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb