1.den - presun do Istanbulu cez Budapest

Japan's flag
Asia » Japan » Osaka » Osaka
May 12th 2016
Published: May 29th 2016

Den pred odchodom menim limity na visa karte od zuna a mastercard od fio banky , do zasoby berem este hotovost plus nahradny pas. Do mobilu stahujem offline stranky wikitravel a japan-guide.

Balim batoh, tentoraz si berem z kazdej sucastky po 6ks (v plane je zbavenie sa 1 treniek,1 tricka a pyzama).

Navsteva u mami kde fasujem horalky a lieky ak by mi bolo blbo.

Rano este rychlo zhavim pc a kupujem si listok na vlak ga-nz a nz-sered. Po novom si treba uz konto u slovenskych zeleznic dobit, v maji k tomu davali este plus bonus 5%!z(MISSING) dobitej ciastky plus 5%!z(MISSING)lava z listku.

Rychlo este bookujem ubytko v mestecku shirahama cez airbnb ,dement keby to zabookujem hned po kupe letenky mohlo ma to vyjst este o 5€ lacnejsie. No ale to som este netusil ci nezmenim trasu, resp, ze japonsky jen tak prudko posilnie (v decembri 1€ = 132,873, teraz 1€ = 123,0164) a to este debilne airbnb dalo super prepoctovy kurz nieco okolo 120 za 1€. Kredit co mam na tomto konte bohuzial nevyuzijem,bo cena ubytka musi byt minimalne 70€, tak hadam nabuduce.

V byte vytiahnute zo zasuvky nepotrebne spotrebice, odstavenie teplej a studenej vody a smer bus.

Na parkovisku rozlucka so zuzanou a cakanie na nastupisku kym pride sofer do autobusu. V buse uz sedia dvaja ludia, vonku poprcha, nic moc teda pocasie.

Prichadza sofer, jeden cestujuci opusta bus, nastastie neplatim batozinu.

Stara karosa SAD Dunajska Streda ma vyhadzuje pri socialne poistovni v galante. Povodne som chcel vystupi az na zel.stanici ale v plane bolo este tesco a nakup vody na cestu.

V tescu pri pokladni pokladnicka davala ku kazdemu nakupu neaky zeton. Clovek ho ma pri vychode hodit do jedneho z boxov na to urcenych. V boxe kde bude najviac zetonov tesco prispeje na rekonstrukcii (myslim,ze to bolo bud detske ihrisko alebo nieco ine). No proste moc som ju nevnimal, zbytocne otravovanie, sak nech tesco zasponzoruje obe veci a basta. Penez na to urcite maju dost.

Samozrejme, ze som si boxi nevsimol, tak zeton hadzem do kosa.

Za mierneho dazda sa presuvam na ,pre mna, odpornu stanicu. Kupujem medzinarodny spiatocny listok nove zamky-budapest (je to lacnejsie kupit takto rozkuskovane).

Vlak prichadza bez meskania. Je dost narvany. V NZ zla sprava, medzinarodny rychlik meska 25min. Este,ze som siel na skorsi spoj.

Stanica je plna ludi. Pozitivom je rekonstrukcia dalsieho nastupiska. Hned to bude krajsie vyzerat. Este sa volako zbavit sociek co sa potuluju po stanici a bude to tu fajn.

Do rychlika nastupuje kopa ludi. Bohuzial ziadne kupe v blizkosti tak mi ostava otvoreny vozen.

Cakal som tu freewifi tak ako u osobakoch ale nic tu neni. Vo vlaku stale chodim testovat zachod. Chlastam moc vody.

Zaujimavo su tu oznacene miestenky, klasicky byvaju nad sedadlami zapichnute papieriky ale tu je to vsetko oznacene digitalne.

Cesta v pohode akurat som zistil, ze som doma zabudol knihu na citanie. Velka skoda ale zasa budem mat lahsi batoh.

V budapesti sa pri vlaku motaju nadhanaci ale nic hrozne.

Klasicky pri zojdeny poschodoch kupujem trojuholnik pizze len za 200 forintov (cca 0,60€). Fakt dobry a dost velky trojuholnik. Som zvedavy ci aj martin nasadi taketo ceny pri otvoreni fastfood okienka v seredi.

V automate na mhd listok nastava moj prvy problem na ceste. Dotykova obrazovka moc nefunguje, tukam tukam a furt nic, pomaha mi s tym za mnou stojaci turista ale furt nic. Serem na to a presuvam sa k dalsiemu automatu tesne pred vchodom do metra.

Inak v okoli tohto prveho automatu (hned prvy po opusteny stanice v podzemi) sa pohybuju aj tkz. "pomocnici", ktory cakaju,ze ludia si zabudnu vybrat vydavok z automatu resp za svoju pomoc si uctuju neake to vsimne. Neviem co to madarska policia neriesi (nalozit do auta,vyhodit za mestom,tam poradne vytriskat) , hned by to zlepsilo pohlad turistov na mesto.

Takteda v druhom automate ide tukanie v pohode, nastavujem slovencinu, ano da sa tu nastavit,velmi ustretovy krok madarov. Kupujem dva prestupne, oplatia sa viac ako 4 jednosmerne. Da sa platit aj kartou, prikladam k bezdotykovemu panelu zuno kartu a nic, skusam to este raz, furt to ukazuje chybu, tak nakoniec picham kartu do stroja tukam kod a uz mi automat tlaci 4ks listkov. Jeden par si skovavam na cestu nazad ked sa budem vracat z japonska.

Prvy listok (oznacenie 1/1) automaticky pcham do oznacovaca, schodmi klesam opat par metrov pod zem. Sa mi to tu neako nezda, je to dake vynovene, sadam do metra a kurva, madari stihli od mojej poslednej navstevy vybudovat dalsiu vetvu metra.

Sedim v linke c.4, nastastie tato zelena linka ide na kelvin ter, kde menim farbu za modru a smer konecna kobanya-kispest. Zelena linka skratila cestu na letisko o par minut ale hlavne sa vyhyba prestupnemu bodu deak ferenc, kam smerujem vacsina turistov co ide na vylet do budapesti.

Modra linka je dobre nafullovana ale zasa ziadne sardinky, skoro vsetci vystupuju na zastavke hatar ut, v buducnosti to tu musim preskumat co tu je ked tu idu vsetci domaci dole.

Kedze do odletu mam este kopu casu, prvy krat idem na prieskum obchodneho centra na konecnej metra. Nic extra, klasicke nakupne centrum, hladam tu zachody, su riadne zamaskovane v strede centra.

Cakam na bus 200E co ide na letisko, v minulosti sa dalo nastupovat len cez predne dvere, teraz otvara vsetky, tak som si to namieril k strednym ale nic som nevyhral, aj tak nesedim. Pcham do oznacovaca listok 2/2, zobralo mi to asi az na 4x.

Cesta v pohode az na jeden usek uplne robitej cesty, som si pripadal ako na
">starej seneckej ceste este pred opravou. Teraz je uz krasne vyasfaltovana a uplne vymakana, teda aspon po znacku okres senec, odtial je to este furt nahovno.

Check in mi zacina za 1,5hod. Tabulu s oznamenim check in resp casu odletu tu maju este z cias velmi minulych, nevim koho tym chcu ohurit. Taktiez modra linka metra je este z velmi davnych cias, uplne stare vagony, uz by to mohli vymenit a nechat staru supravu iba ako atrakciu pre turistov.

Cakam na lavicke, dopijam vodu. Vonku je par ochrankarov ako z filmu, neskor sa pakaju asi sem doviezli neake velke zviera.

Cakanie si kratim surfovanim na nete, ano na prekvapenie je tu free wifi, staci vyplnit email a uz to fici.

Pri check inu davam pas, slecna studuje, overuje si moju konecnu destinaciu, davam batoh na vahu, 8,2kg. Batoh prekladam do plastoveho kosika. Batozinu si vyzdvihnem az v osake.

Na letisku sa mota dost slovakov, destinacie tokio, kl. Vonku furt leje.

Dorazam vodu, prazdnu flasu berem so sebou za security kontrolu. Uplne zbytocne bo po kontrole (ziadny problem aj ked chceli aby som si dal dole opasok,to som neurobil,bo neni kovovy) ma osvietilo, ja letim s klasickou spolocnostou a nie s lowcostom,tak flasu vyhazdujem.

V duty free kostujem klobasu (rozok uz dost oschnuty) a cervene vinko (iba na chut,uplne mini poharik).

Let meska 15.min, pohoda v istanbule mam rezervu nieco cez 2 hodiny.

Prechadzam cez pasovu kontrolu, colnik len kukne do pasu a mavne rukou.

Pri gate sa nachadza klavir, kde talentovany cestujuci mozu hrat. To vyuziva jeden cernoch, fakt hra super.

Z vedlajsieho gatu letia rusaci,aeroflot, ludi zvolavaju cisto len po rusky.

Zacina boarding, nevim kam sa ludia hrnu,ved kazdy ma svoje miesto, nastupujem medzi poslednymi. Je tu nehorazne teplo.

Pilot oznamuje velmi zlu spravu, budeme meskat nakoniec hodinu. Teplota sa vnutri zvysuje, zvonku lietadlo napajaju na externu klimu. Take vacsie auticko tlaci cez hadicu do lietadla studeny vzduch, konecne. Su tu aj cestujuci s malim babom, to uplne cervene na umretie. Ozaj nechapem ludi co chodia na dovolenku s takymito malymi detmi.

Konecne odlietame, skusim vyuzit moje poistenie, kde mam za kazdu hodinu meskania 4€ (po prestudovany podmienok zistene,ze to plati az po 6 hod meskania,takze hovno z toho,zas ma poistovna napalila)

Po vzlietnuty nam zacinaju servivovat jedlo. Vsetko len studene, zapijam to cervenym vinom, hned mi 2dcl buchlo v tejto vyske do hlavy, tym padom mi tento kratky let ubehol velmi rychlo. Pustam si kungfu pandu 3, nestihol som to dokukat. Sluchatka pouzivam svoje.

naklady (€ = euro , f = madarsky forint , y = japonsky jen)
1€ = 315,476 f
1€ = 132,873 y

spiatocna letenka budapest-osaka turkish airline - 31 750y (238,95€ platba kartou)
bus sered-ga - 1,05€
tesco nakup - 2,02€ (0,75voda, zuvacky, 2x buchta)
vlak nz-budapest - 10,50€
vlak ga-nz + vlak nz-sered - 3,33€ (po odratany vsetkych zliav cez konto u zeleznic)
pizza trojuholnik - 200f
2xprestupny listok mhd budapest - 1060f (3,36€ platba kartou)
airbnb ubytko na 3 noci singel room with onsen share bathroom - 68€ (platba kartou)

mix sered galanta budapest istanbul osaka

15th June 2016

hehe
senecká cesta je opravená? čo sa jeden nedozvie pri čítaní japonského cestopisu, takéto veci mi otec vôbec nespomenie... flickr stále bloknutý v Číne, tak mrknem po nahodení proxy
15th June 2016

bohuzial ale neni opravena komplet, iba galantsky okres,teraz robia cestu sladkovicovo - galanta. Skoda,ze aj sencania nevybavili prachy na opravu, hned by to vyzeralo lepsie

Tot: 0.101s; Tpl: 0.011s; cc: 9; qc: 27; dbt: 0.0399s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb