„Tulam sa mestom dalej“

Oceania » Australia » New South Wales » Sydney
January 29th 2011
Published: January 30th 2011

Stare „The Rocks“

Pre mna najkrajsia stvrt. Starodavne domy, uzke ulicky, historicke budovy, nachadza sa tu najstarsi pub v Sydney otvoreny v roku 1828. K pubom a barom v Sydney musim podotknut jednu dolezitu vec, uplne do vsetkych je vstup len nad 18 rokov a vsetky do jedneho maju pri vstupe ochrankarov, ktori vas do vnutra bez skontrolovania obcianskeho nevpustia. A tak som lovila v taske obciansky...Kazdy piatok vecer sa v Rocks konaju tzv. moonlight markets, krasny nazov „trhy pri mesacnom svite“. Tulala som sa nimi i ja. Atmosfera uzasna, na namesticku hra ziva kapela, naokolo po ulici sa tiahnu stanky s jedlom a roznym, vacsinou rucne robenym tovarom ako sperky, sviecky a originalne saty. Su tu starobyle „Campbell’s Storehouses”, byvale lodenice, dnes sa v nich nachadzaju galerie a restauracie s priamym vyhladom cez zaliv na Operu a Harbour Bridge... Ano, jednoznacne najkrajsia cast.

Royal Botanic Garden

Z Rocks je to len na skok do Kralovskej botanickej zahrady. Je „malicka“, rozlohu ma „iba“ 30 hektarov a tmolila som sa tam zopar hodin. Stromy, stromceky, kvetinky, rastlinky, fontanky, jazierka, vtaky, dokonca i slnecne hodiny, tropicke centrum, najdete tu vsetko. Zmorilo ma trochu slnko, takze som si posedela na jednej z nespocetnych laviciek, ktore su tu. Aj s vyhladom na zaliv s lodkami a siry ocean. Jedna vec ma tu predsa len sokovala. Netopiere. Velke cierne pisklave netopiere, ziju ich tu cele kolonie vysoko v stromoch, skriekaju a preletuju hore dolu. Tesi ma, ze u nas doma taketo obludy nemame. Su fakt velke a odporne. Naproti tymto obludam tu lieta vela ibisov, ktore si honosne kracaju na svojich dlhych nohach a nesmiem zabudnut na skrekotavych papagajov kakadu, ktorych tu je ako u nas vrabcov. Zahradu na jednom okraji lemuje Government House, na druhej Public Library of New South Wales a z dalsej strany zase Hudobne konzervatorium.

Pyrmont a Darling Harbour

Cast mesta hned vedla The Rocks a Darling Harbour a nemozete ju obist. Preco? Je tu totiz znama vyrobna masovych kolacov tzv. „meet pie“ v Sydney. Mala predajnicka „Hannah’s Pie”, o ktoru zakopnete cestou smerom k Pyrmont Bay parku, ponuka celu skalu tychto dobrot. A ked sa dobre najete, mozete sa zastavit v Star City Casino, najvacsom kasine v Sydney. Cestickou cez Pyrmont Bridge, ktory mimochodom je najstarsi otocny most na svete, som sa vynorila opat v Darling Harbour. A ked som tu uz bola, tak som sa stavila obkuknut, co ponuka National Maritime Museum, teda Narodne namorne muzeum. Dozvedela som sa, ze z Anglicka bolo do Australie na velkych zaoceanskych lodiach dovezenych 100 000 deti, aby tu zacali novy zivot. Mala som stastie, prave sa konala aj jedna doplnkova vystava pod nazvom Zralok – predator alebo obet, a tak som si popozerala aj zralokov. Ved som predsa v Sydney, tak zraloka by som mala vidiet 😊 a teda uplne mi postacil v umelej podobe a nie zivej.

Tot: 0.106s; Tpl: 0.011s; cc: 5; qc: 45; dbt: 0.0643s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb