Grand Canyon NP

Published: September 18th 2016

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

LA to Grand Canyon

DSC00770DSC00770DSC00770

Wielki Kanion o zachodzie słońca. Jak łatwo stwierdzić po cieniu, widok na wschód.
Jak to w swobodnym tłumaczeniu ujmuje mój przewodnik: "Bez względu na to jak wiele czytałeś o Wielkim Kanionie lub jak wiele zdjęć widziałeś, nic tak naprawdę nie jest w stanie przygotować na jego widok. Jako jeden z siedmiu naturalnych cudów świata jest tak zaskakująco znajomy i porywający, że nie potrafisz oderwać od niego oczu. Głębia kanionu, niezwykła intensywność światła i cieni o wschodzie lub zachodzie słońca, nawet jego wiek wzbudzają najwyższy podziw."

Do kanionu dotarłem we wtorek 16 sierpnia pod wieczór. Cały następny dzień poświęciłem na zejście do rzeki i powrót na górę. Cała operacja zajęła 12 godzin i - prawdę mówiąc - drugi raz już by mi się nie chciało.

Tak jak większość ludzi, kanion oglądałem od strony południowej, gdzie górny brzeg znajduje się na wysokości ok. 2100 m n.p.m. (brzeg północny jest o około 300 metrów wyższy). Jest to na tyle wysoko, że wszędzie wokół rośnie sosnowy las, a temperatury nie są zbyt wysokie: było maksymalnie 20-25 C. Dół kanionu natomiast znajduje się na wysokości 700 m n.p.m. i koło południa temperatura przekraczała 40 C. Na dole kanionu znajduje się schronisko, kemping oraz może z trzy prywatne "domy". Nie ma żadnej drogi, a jedyny dostępny transport to
DSC00772DSC00772DSC00772

Kanion. Jeśli się dobrze przyjrzeć, to można dostrzec kawałek rzeki.
osiołki. Dlatego też aż stanąłem w miejscu gdy wszedłem do schroniska i okazało się, że mają tam klimatyzację (potem zacząłem się zastanawiać, czy nie byłoby dziwniejszym, gdyby jej nie mieli - w końcu do Stany).

Na dole kanionu płynie rzeka. Stwierdzenie może wydawać się trywialne, ale zachęcam do spojrzenia na zdjęcia zrobione z samej góry kanionu. Kanion jest tak głęboki, że z góry rzeki w zasadzie nie widać i trzeba zejść naprawdę nisko, żeby zobaczyć jakiś większy fragment wody. Rzeka wygląda buro, niesie pył i piach. I odsłania granity i metamorficzne łupki szacowane na 1.6-1.8 mld lat.

DSC00778DSC00778
DSC00778

Wielki Kanion o zachodzie słońca.
DSC00796DSC00796
DSC00796

Wielki Kanion godzinę po wschodzie słońca wraz z jednym z punktów widokowych. Relatywny brak ludzi to zasługa wczesnej godziny.
DSC00799DSC00799
DSC00799

Wielki Kanion z rana. W przeciwieństwie do wieczornych zdjęć, tutaj widok na część zachodnią.
DSC00822DSC00822
DSC00822

Bardziej wewnętrzna część Wielkiego Kanionu widziana z głębokości ok. 500 metrów poniżej południowego brzegu kanionu.
DSC00810DSC00810
DSC00810

Widok na kanion już ze szlaku South Kaibab, prowadzącego do samej rzeki. Na zdjęciu można zobaczyć fragmenty ścieżki, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie zdjęcia.
DSC00829DSC00829
DSC00829

Na dnie kanionu znajduje się między innymi schronisko i kemping. Jako że nie ma tak żadnej drogi, osiołki to jedyny środek transportu.
DSC00841DSC00841
DSC00841

Dopiero na wysokości około 400 metrów ponad dnem kanionu można zobaczyć rzekę. Kanion jest tak głęboki, że z samej góry rzeki Colorado w zasadzie nie widać; są tylko pojedyncze miejsca gdzie można dojrzeć fragment wody.
DSC00855DSC00855
DSC00855

Widok na rzekę z głębi kanionu oraz jeden z dwóch mostków, po których przechodzi szlak.
DSC00878DSC00878
DSC00878

Mostek z poprzedniego zdjęcia oraz typowa grupa skał z dna kanionu: czerwony granit i czarny, metamorficzny łupek Vishnu.

Tot: 0.043s; Tpl: 0.011s; cc: 8; qc: 26; dbt: 0.0242s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb