54.den - presun vroclav

Poland's flag
Europe » Poland
October 4th 2020
Published: January 10th 2021

Po jednej noci opustame poznan a smerujeme do vroclavi.

Opat vlakom, som tez mohol kuknut ci sa neoplati kupit daky pass, bo to vyzera, ze vsetky cesty spravime v pohodlnom vlaku kedze flixbus resp expolskibus prakticky vobec nechodia.

Vonku skarede pocasie tak som aj rad, ze opustame toto mesto.

Na stanici kupeny v zabke hotdog v akcii, posadenie sa do otvoreneho vagonu a fiju na vychod.

Cesta ubehla rychlo.

Vroclav nas privitala zatiahnutim pocasim avsak co je dolezite uz bolo po dazdi.

Na hlavnej stanici, tak ako vsade velke (ozaj mega velke) reklamy na nabor ludi do amazonu, tu davaju ludom o cca 0,5€ menej ako na svk, kde je to zas cca tiez o 0,5€ menej ako v cesku. No ale ktovie ako to je v tejto krajine s odvodmi.

Ubytko noclegi wieckowskiego riadne daleko od centra.

Apartman je v starej budove. Opat kopa kodov aby sa clovek do nho dostal.

Prvy sme zvladli avsak druhy ani za boha nie.

Tak sa vola majitelovy, ten nam dava instrukcie a nakoniec po neakej pol hodinke sa konecne dostavame do maleho ale utulneho apartmanu.

Klasika ako vzdy, zhodenie veci a hor sa do dalekeho centra.

Mimo centra stare osarpane budovy, obcas na zemi hovno od psa, posprejovane budovy.

Hist.centrum je prakticky na ostrove.

Prekonavame odnoz rieky, vita nas moderne predmestie.

Pokracujeme po pesej zone plnej ludi do samotneho srdca vroclavi.

Ja som riadne hladny, tak zapadame do prvej restiky, hubertus .

Usadzame sa na terase, ta sa postupne zaplni a obsluha nestiha.

Davame polske narodne jedlo zurek a este k nemu nieco.

Chutovo obe jedla slabe a neskor som sa z toho aj posral. Takze tuto restiku neodporucam.

Po jedle pokracujeme pesou az do centra.

Tam neake demostracia na podporu bielorusov a zvrhnutie lukasenka.

Samozrejme v okoli nej len dochodci.

Si pamatam na nieco podobne v stokholme, kde bola demonstracia proti ukrajinskej vlade a vieme ako to nakonec dopadlo na majdane ci na vychode republiky. Uvidime co to spravi s bieloruskom ked lukasenko pod tlakom zapadu a roznych organizacii padne.

Aby demonstracii nebolo dost, obdalec stali studenti v bielych maskach a ciernych munduroch. V rukach drzali notbooky, na ktorych isli neake videa o tyrani zvierat.

Korona nekorona, protestovat sa musi.

Namestie velke, klasika mestianske farebne domy, no narozdiel od inych namesti, v strede tohto bol ostrovcek s dalsimi domami, kde boli ubytka, obchody a restiky.

Pri kostole St Elizabeth of Hungary Roman Catholic parish (fakt nechapem tieto dlhe mena) sme si vsimli rodinku s malymi detmi ako sa sklanaju k niecomu.

Po priblizeni sme natrafili na male sosky trpazlikov, neskor sme ich videli prakticke vsade kam sme sa pozreli.

Tym zacala nasa misia odlovit co najviac trpazlikov v tomto meste (udajne ich je cez 600ks).

Motanie sa kade tade po uliciach a fotografovanie tychto milich stvoreni.

Ako som uz spominal, obed mi dobre nesadol, tak nachadzame cukraren, kde po veterniku navstevujem wc.

Miesto klucu od wc mi dali celu klucku.

Do cukrarne mohlo vojst (samozrejme len s ruskami) iba obmedzene mnozstvo ludi a dost to predavacky (v maskach) kontrolovali.

wyspa piasek je dalsi ostrovcek kde je dalsi kostolik a kopa ludi, z neho ideme po moste tumski do dalsej casti mesta vroclavi.

Na tomto moste bolo kedysi kopa zamkov lasky ale uz su odstranene a je tam zakazova znacka aby ich tam ludia nedavali.

V tejto casti same kostoli a ine pobozne urady.

Prechadzame most pokoju a popri rieke odre ideme nazad do centra.

Nabrezie pekne, kopa lodnikov ponuka svoje sluzby, ludia sa len tak prechadzaju, niektory na tajnasa popijaju. Velm prijmene miesto.

Na veceru kupujeme konecne dalsie polske narodne jedlo, zapekacku.

Julia vygooglila ZZtop - zupy i zapiekanki.

Mala putika kde mimo zapekacek ponukali i polievky. Zapekacka obria a chutovo velmi dobra.

Cestou nazad na ubytko lovime dalsich trpazlikov. Je to velmi navykove.

Vroclav prijemne prekvapil, fajn mesto ale na gdansk sa nechyta.

Tot: 0.587s; Tpl: 0.01s; cc: 7; qc: 41; dbt: 0.3048s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb