VARDIK PODGORICA YA


Advertisement
Europe » Montenegro » Podgorica
September 25th 2014
Published: October 3rd 2016
Edit Blog Post

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

İstanbul-Podgorica


Geo: 42.4413, 19.2621

GÜN 01 PERŞEMBE:

Uçak biniş öncesi ,tüm ekip yan yana geldi 14 kişiyiz..Uçağımız bir buçuk saat sonra Podgorica'ya kondu..Podgorica bizim 4 Levent ten az daha küçük bir başkent ..
Transfer aracımızın şöförü ile tanıştık ve 1.5 saatlik bir yolculuk sonra Adriyatik sahiline vardık..
Şöför, Sveti Stefan da bir mola verdi..Daha sonra buraları anlatacağımız için şimdilik pas geçiyoruz ..
Hazır gelmişken biraz Karadağ'a değinelim :
Karadağ Crna Gora ,Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica'dır (eskiden Titograd). Anayasasında Karadağ "demokratik, refah ve çevreci bir ülke" olarak tanımlanır.
Karadağ, eski Yugoslavya'yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Karadağ, Sırbistan'ın zorlamasıyla yeni Yugoslavya'ya katılmıştır. Karadağ'ın çabalarıyla 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak daha esnek bir federasyon çatısı oluşturulmuştur. Karadağ, 21 Mayıs 2006 Pazar günü yapılan referandumda çıkan %!,(MISSING)5'lik evet oyu ile ise bağımsız olma kararı almıştır. 3 Haziran 2006'da ise Karadağ Parlamentosu, referandumda çıkan sonuca dayanarak Karadağ'ın bağımsızlığını ilân etti.
Karadağ'ın eski halkı Arnavutlardan oluşur. VII. yüzyılda İmparator Herakliyus zamanında,Sırplar da oraya yerleştirilmiştir. Osmanlıların , Rumeli'ye geçip fetihlere giriştikleri sıralarda Karadağ, Venedik Cumhuriyetine bağlı idi .
Osmanlı Devleti'nin Karadağ'daki fetihleri Sultan I. Murad dönemine rastlar. Zira ilk Osmanlı-Karadağ çatışması da I. Murat döneminde yaşanmıştır. İkinci Osmanlı-Karadağ çatışması Sultan I. Bayezid döneminde olmuştur. Osmanlı Devleti'nin Karadağ'daki asıl fetihleri ise Fatih Sultan Mehmet döneminde olmuştur. Aslında Osmanlı Karadağ'ı tam olarak hakimiyetine almadı. Fatih, Karadağ'a bir nevi özerklik statüsü verdi ve bu durum Karadağlılar tarafından 1878 yılında Osmanlı'dan ayrılana kadar kullanıldı.
Karadağlılar Osmanlı Devleti'nin hakimiyetine girişinden itibaren çok sayıda isyan çıkartmışlardır. Örneğin 1711, 1712, 1714 isyanlarını çıkartmışlardır. Bununla birlikte Hersek isyanına da destek vermişlerdir.


1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Rusya'nın yanında yer alan Karadağ, Osmanlı ordusunun önemli bir kısmını Balkanlarda meşgul etmiş ve savaşın Rusya lehine dönmesinde büyük bir etken olmuştur. Savaş sonrası imzalanan Ayastefanos ve hemen ardından Berlin Antlaşması'yla bağımsızlığını kazanan Karadağ, böylece devletler platformunda yerini almıştır.
Kısaca bağımsızlıklarına düşkün bir millet ve taaa Fatihten beri özerk bir konumları var ..İşin ilginç yanı Osmanlı tarafından benimsenmesi ve saygı duyulması ..
Bağımsızlığını kazanmasının ardından onu ilk tanıyan Osmanlı Devleti olmuştur. Bağımsızlıkla birlikte Osmanlı Devleti ile diplomatik ilişkiler hız kazanmış ve çok önemli aşamalar kaydedilmiştir.
Budva 'ya devam ediyoruz ..


AdvertisementTot: 0.099s; Tpl: 0.011s; cc: 12; qc: 34; dbt: 0.0592s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb