Endress+Hauser day 3

Germany's flag
Europe » Germany
October 2nd 2006
Published: October 11th 2006

Δευτέρα. Σύμφωνα με το πρόγραμμα, το οποίο κρατάμε με θρησκευτική ευλάβεια, πάμε στην Endress+Hauser στο Wetzer ένα κοντινό χωριό δίπλα στο Pfronten. Ξεκινάει το σεμινάριο (επιτέλους μέχρι τώρα είχαμε μπύρα και φαγητό). Μετά από μια σύντομη ιστορική αναδρομή της εταιρίας μας μιλάνε για τους recorders, water samples, temperature transmitter & sensors και special temperature engineering από μια αρκετά όμορφη κοπέλα και από έναν με πολύ χιούμορ τύπο τον David (σπάνιο για Άγγλο). Φάγαμε στην E+H και μετά μας ξενάγησαν στο εργοστάσιο για να δούμε πώς κατασκευάζουν τα όργανα. Το κτίριο μας είπαν ότι ήταν από τα πιο παλιά που έχει η E+H αλλά εμείς εντυπωσιαστήκαμε από τις υποδομές τους και την οργάνωση τους. Εκεί ακούσαμε ότι η πολιτική της εταιρίας είναι να μην υπάρχουν προϊστάμενοι αλλά η κάθε ομάδα εργαζομένων καθορίζει τον τρόπο εργασίας τους και αυτό αποδίδει (δεν θέλω να φανταστώ τι αποτελέσματα θα έχει αυτό το σύστημα στην Ελλάδα). Μετά από μια γρήγορη στάση στο ξενοδοχείο πήγαμε στο Füssen (ένα καταπληκτικό «χωριό», πολύ γραφικό και όμορφο) για φαγητό. Εκεί μας περίμενε μια καταπληκτική εμπειρία. Φάγαμε στο Gasthof Krone, το λεγόμενο Medieval Knight´s meal. Με το που μπήκαμε μας περίμεναν δύο όμορφες σερβιτόρες που μας κέρασαν σναπ σε κέρατο για ποτήρι και μας φόρεσαν ποδιές. Αυτές ήταν απαραίτητες γιατί δεν υπήρχαν πιάτα και μαχαιροπήρουνα, μόνο ένα μαχαίρι. Η μπύρα έρεε άφθονη και ένα ντυμένος με στολή του μεσαίωνα μας παρουσίασε ένα σόου που συμμετείχαμε και εμείς. Συγκεκριμένα εμένα μου έβαλε να βγάλω ήχο από ένα κέρας. (ήταν επίτηδες αδύνατο). Γελάσαμε με την καρδιά μας με τα σκετς ιδίως όταν ο Ισραηλινός δεμένος φιλήθηκε από τον επονομαζόμενο «ΜΟΥΤΟΥΜΠΟ» από την Γκάνα ντυμένος γυναίκα. Φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και με ένα κεφάλι αρκετά βαρύ από την υποχρεωτική πόση του σναπ με το βαρελάκι. Όταν φτάσαμε στο ξενοδοχείο οι υπόλοιποι πήγαν για ύπνο ενώ εγώ, ο Βαγγέλης, ο Μιχάλης και ο Νίκος κανονίσαμε να βγούμε έξω. Καταρρίφθηκε άλλος ένας μύθος για τους Γερμανούς. Διασκεδάζουν τρομερά και μέχρι αργά το πρωί. Στο πρώτο μπαρ μετά από μια καταπληκτική πάσα ενός Γερμανού εγώ και ο Νίκος είχαμε γκόλ με το χέρι σαν τον Μαραντόνα ( ο νοών νοήτο). Στο δεύτερο ο χαμός!!! Ζωντανή μουσική από ρόκ συγκρότημα μπύρα και χορός. Γυρίσαμε μετά τις 4:00 το πρωί στο ξενοδοχείο. Αυτή η μέρα θα μας μείνει αξέχαστη!!!

Tot: 0.096s; Tpl: 0.009s; cc: 6; qc: 44; dbt: 0.0448s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb