Nemecko - februar 2022

Europe » Germany
February 28th 2022
Published: March 2nd 2022

Bremy

V jeden vikend sme boli u juliinich rodicov vyzdvihnut dalsie veci pre babo. Nieco co som priniesol zo svk a nieco co nam dala juliina sestranica (neakych 10 krabic).

Na obed sme u rodicov, kde tentoraz bol len brat s rodinou, mali zas to iste, halusky. No nie klasicke svk halusky ale take velke gule a k tomu kapusta. Po jedle klasicky caj s neakou sladkostou.

Cez ebay sme kupili dve male skrine (ikea style za 80€, inak nove stoja 160€). Jedna trosku poskriabana ale neni to vidiet. Vyzdvihnut sme ich boli v juznej casti brem.

Baba nam otvorila v ffp2 respiratore a ten si dala dole az ked sme odisli. Fakt ludia su inak paranoidny. baba okolo 30-tky.

Skrine boli rozlozene, v pohode to teda voslo do auta. Skladanie slo vcelku dobre.

Dalsi den som spodnu cast hned naplnil cestovinami od barilla, v aldi bola akcia 50perc. Takze to vyslo ako neznackove cestoviny.

V amazon shope stale nieco nakupujem a vyuzivam 10perc zamestnanecku zlavu. Zatial mi neprisli ziadne pouzite/vratene veci, poznavaci znak je kod co zacina s LPN. Ak by mi prislo nieco taketo hned to vraciam, i ked samozrejme i ostatne veci uz raz mohli byt predane a vratene na dalsi predaj, no sanca je omnoho mensia ako pri LPN.

Ako robim v stow, tak obcas nadabim na poskodenu krabicu, dam to problem solve. Dojde chlapik, prelepi to lepiacou paskou a veselo to ide do predaja. Naposledy som tam supol rozbity karton cokolad, chalan ich obalil paskou a uz sa to predavalo.

Andrew mi z dovolenky v nigerii priviezol oblubeny snack, nieco na styl hotdogu, len rozok bolo neake cesto a parok bol len taka uzka tycinka. Chut nic moc teda.

Mal dost velke problemy pri odlete z brem, chceli od neho specialny qr kod pre nigeriu. No ten dostal len po zaplateny a on to nezaplatil, bo predpokladal, ze to nebudu aerolinky vyzadovat. Nakonec to teda rychlo kupil ale nebol dost rychli a gate sa zavrela a uz ho nepustili do lietadla. Tak volal aj policajtov ale ti nic nemohli spravit, nuz chlapec si musel prebookovat let, mal stastie ze za to nemusel doplacat. Zasrane covid opatrenia, najlepsie ist momentalne po zemi, tam su neni ziadne kontroli v ramci eu.

Na cl fore opat ozilo vlakno leteniek do maroka. Tak som sa tentoraz zapojil a kupil dva lety, ktore mali zrusit. No zrusili len jeden. Druhy sa mi na druhy krat na chate podarilo zmenit na let z brem do viedne, cena 8€ minus 1,2€ voucher co som mal od ryanair. Druhy let bohuzial nebol zruseny a tak som ho prehodil podla rady na let z norska do lotysska, vraj i ten by sa mohol v marci zrusit, ak nie, tak ma ow z brem do viedne vyslo 16€.

Niektory ludia este z minula nakupili takto lacno (5€ ow ,s moznostou po zruseny letu zmenit na hociaku destinaciu, hocikedy) desiatky letov. Nebyt baba na ceste uz by som sa do tejto hry zapojil davno, no takto nic pre mna. Akurat let v auguste na dusanovu oslavu + mam opustak na jednu noc niekam, co vidim realne asi na litvu ale i to je neiste.

Neskor som dokupil aj letenku na ukrajinu (5€), kedze vela spolocnosti zacala rusit lety do tejto krajiny, kde ma zacat vojna 16.02.2022. No nakonec z tej letenky nic nebolo, bo to odletelo. Takze sa moja povodna suma letenky 8€ z brem do viedne navysila na 20€, co predpokladam, bude normalna cena cca mesiac a pol pred odletom.

Dalsi deal na letenky sa objavil na al, zlaca 20libier na hociaku letenku cez stranku https://www.studentuniverse.co.uk Tak som jednu kupol do maroka s tym, ze to hadam zrusia. Vysledna cena za letenku bola 0€ avsak ryanair mi sam od seba strhol plnu sumu 9,99€, na druhy den mi to vsak spominana stranka vratila nazad na ucet. Nuz som hned kupil dalsiu. Tam rovnaky postup ako v prvom pripade. Ono som aj rozmyslal, ze kupim chybajuci let z viedne do nemecka na august ale i po zlave to bolo nieco okolo 25€ a to viem kupit aj normalne, teda predpokladam, ze cena pojde 2-1mesiac pred odletom dole.

Ak by mi vysli obe tie maroka, zrusenie a nasledne pehodenie, spravil by som si vylet na malorku na jednu noc (mam opustak na jednu noc). To sa da jedine spravit cez vikend z brem, este je moznost londyn ale ten ma nelaka. Som tam raz bol, i ked som pokukoval po cambridge ci niekam k moru ale ceny ubytiek a doprava je tam draha, radsej v lete more. No uvidime co z toho bude.

No ale drbly ryanair neprestal prekvapovat a poslal mi mail, ze som to kupil cez ota a musim sa vertifikovat za 0,35€. Tak som sa do toho pustil, najskor sa appke nelubili fotky mojho pasu, potom prislo na rad selfie a podla pokynov hybanie hlavou a nakonec vertifikacia mailu, ktora trvala strasaasne dlho.

Nazad k rusku a ukrajine, jak moze niekto vediet dopredu zaciatok neakej vojny. Inac toto je tez na hlavu postavene, ked azeri zautocili na nahorny karabach (a podobnych pripadov je vo svete vela) a opat ho zabrali nikto ani nepipol a cul ked chcu rusi zobrat dalsiu ukrajinsku cast, tak uz sa tu zbroji na 3.svetovu.

Nakonec vojna zacala a nepriamo ma to postihlo zvysovanim cien benzinu, za 2 tyzdne sa zvysil o 0,2€ co mi teraz robi rozdiel v plnej nadrzi 10€ a ide to furt hore.

Kontaktoval som yusiu z kyjeva, ze ak planuju utek z ukrajiny su vitany u nas v bremach. Zatial sa s rodinou evakuovali do ineho mesta, nazov mi nenapisala.

Taktiez som pisal aj rusovi z krasnodaru co som ho stopol v gruzinsku, ten vravel, ze je v soku, zobudi sa a dozvie sa, ze jeho big boss zautocil na ukrajinu.

Po svete su rozne demonstracie avsak vacsina rusov o tom ani nevie, dokonca ani nevedia, ze putin zautocil na ukrajinu, kedze v rusku oficialne funguju len upravene ruske spravy v tv, radii.

Rovnako aj jedna cast juliinej rodiny neveri co sa deje na ukrajine, pretoze sleduju len ruske tv a to prosim pekne ziju v nemecku.

V jednu nedelu, ked sa nam nechcelo varit, sme si objednali pizzu. Neviem co je to tu v nemecku za zvyk ale opat nam prisla cela pizza, tak sme si ju museli samy naporcovat. Pouzili sme na to velke noznice.

Smetiari nam definitivne rozbili smetiak, vrch drzal od nastahovania len na jednom pante. Tak julia volala na centralu a tam hned, ze neni problem a o tyzden nam smetiak vymenia. Tak sa aj stalo, prislo nakladne auto, zobralo stary smetiak a dalo nam novy. Ci to bude spoplatnene tazko povedat, uvidime na konci ked nam vonovia (cez nich mame prenajaty byt) posle vyuctovanie.

Boli tu aj neaky chlapici opravovat strechu, ich niekto zavolal z nasho vchodu, no na strechu sa nedostali, bo clovek co ich volal nebol doma.

V burgerparku som bol odlovit jednu kesku, ktora bola na strome, tak som si trosku zaliezol ale v pohode som to dal.

S juliou sme boli okuknut nemocnicu Klinikum Links der Weser, ktora je od nas vzdialena cca 15min autom. Sem pojde rodit ak by sla cisarkym, vraj su tu na to specialisti. Ja som samozrejme do nemocnice nesmel, bo su neni povolene navstevy. Julii spravili neake extra testy bo pred desiatimy rokmi zila v taliansku a narodila sa v kazachstane, inak ak by bola cisto nemka a nikde inde nezila, tieto testy by jej nerobili. Naco sluzia, vsak neviem.

V revolute som zmenil svoje danove cislo na nemecke, takze obchod s akciami (do 801€ bez dani) a kryptomenami (od dane je oslobedeny zisk do 600€ resp ak drzim jeden nakup viac ako rok, je to neobmedzene) je lepsi ako na svk. Niezeby sa ma to neako moc extra tykalo.

Raz pred robotu v sobotu som sa zastavil odlovit kesku v parku achim. Park je skor taky les, zaujimave miesto, dobre na prechadzky.

Tento mesiac som skompletizoval moje nakupy na amazone, kde som sa zameral na rozne stolove hry. Od zaciatku roka som prenakupoval u mojho zamestnavatela cca 200€ (podla zlavoveho kodu to viem, tam mi ostava este 80€)

Doma mame teda tieto hry :

- clovece nezlobe se

- das original malefiz spiel - nieco podobne ako clovece

- subor roznych hier, sachy, clovece, karty, domino....

- raly pariz dakar : svk hra, zatial sme nehrali

- zug um zug europa : toto momentalne hravame, odporucam (objednal som aj rozsirenie ale je to blbost)

- der kartograf : zatial sme nehrali

- monopoly austria : bolo lacnejsie ako nemecko, princip rovnaky

- catan das duel : momentalne sa i toto tesi nasej oblube

- port royal : rychla kartova hra ale zas ziadny vau efekt, no za cca 6€ ok kupa

V sobotu ked som bol v robote, bola u nas doma baby party. Prisli juliine kamosky. Po prichode domov u nas boli uz len dve. Jedna co sa mi zda trochu mimo ( s priatelom, rozdiel cca 15rokov, boli na kanaroch a prakticky z hotela ani nevysli, bo posadnuty koronou) a dalsia co skoncila s robotou minuly rok a chystala sa na velke cestovanie, no zvladla len tyzden v portugalsku a cul chodi na neake terapie, kvoli depresii.

Tento mesiac som bol priznat otcovstvo na urade, kde mi bol prislubeny aj slovensky tlmocnik ale nakonec svk ani cz nezohnali tak dosol cernoch co tlmocil do anglictiny (dostal za to 40€ od statu, podla julii vsak jeho nemcina nebola perfekta), no vyuzil som ho len na jednu vetu a potom na vsetko hovoril, ano, rozumiem, nech to skor odsype. Inac aka blbost, takato procedura este pred narodenim dietata ale vraj je to potrebne ak by sa nieco stalo pri porode, budem mat papier, ze som otec a mozem rozhodovat.

Ohladne covid situacie, okolite krajiny uvolnuju vo velkom ale nemci idu na vsetko pomalym tempom, uvolnenie bude az od 20.marca. Cul povolili chodit v rezime 3g ludom aj do ostatnych obchodov.

Julia bola na akupunkture u svojej hemamy (alebo tak neako sa tu vola poradkyna pred porodom), prvy krat odpadla, vraj to je ok, druhy krat tez, tak som jej to zatrhol. Akupunktura mala pomoct pri porode. Inak vsetko hradi poistovna (25€), vratane tej poradkyne.

Vybavili sme aj detsku doktorku, ta po narodeni baba, pride na prvu kontrolu k nam domov.

Vonku v parku sme videli deti zo skolky. Na tom by pre mna nebolo nic nezvycajne avsak ucitelky, mali so sebou vozik a na nom tie deti vozili. Taky mini koc pre 6 deti. Fakt toto som este nevidel.

Videl som ako rodicia tahaju svoje deti na vozikoch ale takyto mega voz som ozaj este nevidel.

Novy rekord v tankovani, E10 za 1,829€

bremy

Robota

V pondelok som mal novy rekord prace bez prestavky, 6 hodin. Samozrejme prestavky som si spravil vlastne, nik ma neprisiel napomenut.

Inak kazdy utorok prichadzaju stale novy a novy ludia, to ma za nasledok, ze som stale prevelovany na poschodie 2 ci 3, kde sa nachadza stow. Na mojej povodnej pozicii som hadam za cely mesiac robil neakych 6hodin.

No a kedze stale prichadzaju novy ludia, obcas sa stane, ze neni robota. Nuz mudri manazeri davaju ludom za ulohu upratovat. V jeden den som upratoval 7hodin t.j. prakticky celu pracovnu dobu. Pod upratovanim si treba predstavit zasivanie sa. Clovek dostane do ruky handicku a ma sa tvarit, ze upratuje resp dostane do ruky pasku a akoze robi nove oznacenie na zemi kvoli bezpecnosti.

V aprili konci vela ludom zmluva, ocakava sa opat velke prepustanie teda neobnovovanie zmluv. Staci ak bol clovek chory a jeho sanca na novu zmluvu sa blizi k nule.

Moja manazerka sa vratila z dovolenky, tak som aj jej ako aj inym ludom odovzdal pozdrav zo svk vo forme sedity vyrobkov a maleho tatranskeho caju.

Caj pochopili len biely ludia, inofarebny ho nechapali a skutocne si mysleli, ze to je iba caj. Ind sa ma pytal ako ma ten caj pripravovat, cernoch zas, ze sa mu ta chut caju neako nepozdavala, vraj sa citil po nom trochu opity.

V kantine sa da platit uz len bezkontaktne t.j. ziadny kes. Par ludi to nechapalo, tak v prve dni mensi chaos. Vela ludi si kupilo dobijatelny token (5€ vratna zaloha) a nanho si dobijaju kredit a potom platia tak. Ja platim klasicky kartou. Zmysel tokenu mi unika, predpokladam, ze kazdy v nemecku s nemeckym uctom ma k nemu aj kartu.

Inak tato reklama na bezkesove platenie bola totalne spackana. Najskor oznam len na zachode, potom neskor v kantine velky putac ale na nom propagovali len ten token, o karte ani slovo, mozno i preto si vela ludi kupilo ten zbytocny token.

Obcas ked mam volne miesto tak berem neakych ludi do brem, no tentoraz ma riadne tito prizivnici nasrali, kazdy den jeden na mna cakal a zistoval ci mam volne miesto. Nuz nemal som ani raz ale ak budem mat uz si budem pytat symbolicke 1€ za odvoz. Inak berem od mojich ludi 0,6€ za cestu. Benzin ide vsak hore, tak to budem musiet zvysit. Zacal som tankovat e10 (lacnejsi a ekologickejsi ked uz som v tom nemecku), ten som dal aj na svk, inac som bral e5. Momentalne tu stoji liter od 1.7 - 1,9€, zalezi podla hodiny a dna.

Instruktorka a comfort (baba co ju vozim) presli na nocnu zmenu. Instruktorka kvoli manazerke, bo ju nema rada a comfort kvoli skole. Zacala navstevovat nemecky jazyk, intezivne. Nad tym som rozmyslal i ja ale fakt nemam za potreby zobudit sa, ist do skoly, pauza neaka hodina a robota. Takto prakticky 3x do tyzdna.

Comfort ma v jednu sobotu nasrala, mala byt v robote ale nebola. samozrejme mi nedala vediet, tak som cakal 10.min, nic, volam jej, hovno som rozumel ale v robote neni a uz je na nocnej. Nechapem preco mi to nedala vediet. Ktovie ci mi niekedy doplati za cestu, sice len 3€.

Nakonec v pondelok prisla do roboty a zrusila svoje miesto v mojom aute, bo si nasla ine auto co byva v jej okoli. Tomu sa potesil samuel, novy clen mojej posadky.

Nakonec comfort na nocnu nejde a nemecky kurz rusi, bo zistila, ze musi platit 200€ mesacne. Ono ked sa na nho prihlasovala, bola nezamestnana a tam mala len neaku symbolicku sumu.

Ako bola v europe velka vichrica, postihla aj amazon. V piatok pred robotou mi prisli smsky (nemecky a anglicky), ze si clovek moze dnes zobrat dovolenku, hodiny z nadcasu alebo neplatene volno, bo db (deutsche bahn) rusia vlaky. Safety firts. To sa odrazilo aj na pocte pracovnikov, v robote bolo minimum ludi. Sichta co koncila o 16/00, nakonec koncila o 15/15. Vtedy siel posledny bus na stanicu v achime a zrejme odtial aj posledny vlak dnes. Manazer to kazdemu oznamoval a kto chcel teda mohol ist skorej domov, samozrejme, chybajuca hodina sa mu strhla.

Pred koncom mojej sichty chodil iny manazer a lanaril ludi na buduci tyzden na nadcas, kde clovek dostane + 40perc k platu. Ja som sa nevyjadril, ono keby to bolo na mojej starej pozicii singel pack, tak by som siel ale v stow veru nie.

Mal som tu problem so stanicou, na jednej ma zrusil pocitac, bo mal vypadok s neakym security protokolom, tak som siel na dalsiu, tam som si asi po 10min vsimol, ze nefunguje jedno dost dolezite svetlo, ktore zakazuje dat rovnake produkty do prepazok vedla seba. Oznamujem to instruktorovy, ten len mavne rukou a vravi, ze vie o tej pokazenej stanice. Kokot ne aby to oznacil.

Neskor sla okolo manazerka, to som bol uz na inej stanici, som jej to nahlasil a ona, ze co ma s tym robit. Fakt uchvat toto vedenie tu.

Moj vip vstup skoncil v amazone (t.j. nemusim sa preukazovat ockovanim pri vstupe ale len si pipnem kartu). Tak som siel na hr, nech mi to obnovia. Na nestastie tam bol chalan, co to bral moc vazne a ukazanie qr kodu mu nestacilo, musel som ukazat aj vakcinu, ked zbadal johnson, vravel, ze ziadny vip nedostanem, bo nemci jednu davku johnsona neuznavaju, a musim si robit test kazdy den. No uz ma vidis.

Na druhy den, uz som mal test aj novu vakcinu v ruke a siel som znovu na hr, tentoraz tu bola aziatka, kukla na ockovaci preukaz, kde napisany pfizer 2/2, tak hned mi dala vip vstup.

Inak cez appku, co to security skenuje, tak typ vakciny nevidia, vidia iba ci je platna alebo nie. Preto som sa dostal v pohode cez security aj bez testu do budovy.

No dalsi den, vip furt nefungoval, tak som to nakonec vybavil az na 4 den u bielej zeny. Predsa len nasi ludia sa tomu rozumia viac. Ona nechcela vidiet ziadne potvrdenie o vakcinacii, automaticky ma nahrala opat do systemu.

Andrew vyfasoval novy batoh od security, musim si vypytat i ja, bo moj sa uz rozpada. No bude to tazke, bo na security su moslimsky kokoti, co nehovoria anglicky.

Zrejme sa budem muset pridat aj do moslimskeho klanu co je v amazone, zatial som len v cernoskom. Normalne to tu je jak vo vazeni, kde su taketo klany. cernosi tahaju s cernosmi, moslimy s moslimami a biely, kazdy za seba. Sikmacov tu neni vela, tak to neviem posudit.

Worpswede

Tento mesiac robime vylet mimo brem. Vybrali sme sa do mestecka worpswede.

Vobec som nevedel co od tohto mestecka ocakavat a preto ani ziadne velke sklamanie nebolo. Proste dalsia dedinka kde je par akoze zaujimavych domov, co mne pripadali ako normalne. Teda mimo mestskeho uradu, ktory mal svoje sidlo v byvalej velkej stodole, teraz premenenej na kancelarie. Fakt strata casu pre mna. No nemecky dochodci a rodiny s detmi si tuto dedinku uzivali. Inak vsetko tu bolo zavrete mimo supermarketu.

Naozaj uz by to chcelo navstivit neaku prirodu, co v najblizsich mesiacoch nehrozi.

worpswede

Cuxhaven

V posledny ferbruarovy vikend sme sa pobrali na nas posledny vylet na dlhsi cas do tohto severskeho mesta.

To ma opat niako nenadchlo, proste nic extra tu nebolo az na kvantum dochodcov. Ako, stredna generacia a mlada necestuje v nemecku abo co? Zatal vsade, kde sme boli prevladali dochodci.

V meste teda zaujala akurat protizaplavova brana na hlavnej ceste. Ked sa zdvihne more, brana sa zavre a a voda sa dalej nedostane.

Z mestecka sme sli pesi po cyklochodeckej ceste k dlhociznej pieskovej plazi (cca 4km od mesta)

Ta pekna avsak more spinave, no neni sa comu cudovat, kazdu chvilu plavala okolo velka kontajnerova lod.

Po plazi sa promenadovalo kopa ludi a to vonku len okolo 5C, si to tu neviem predstavit cez leto ked sa teplota vysplaha na 20c aka tu musi byt masovka.

No kuknut sem pojdeme.

Na zaciatku plaze za nasypom obrovska vojenska pevnost z WWII., samozrejme to bolo zavrete.

Obed sme vybavili s fischbrotchen, teda rybu v zemli. Ryba v fajn omacke, na vyber bolo asi 5 kusov ryb v roznych omackach.

cuxhaven

Tot: 0.091s; Tpl: 0.013s; cc: 7; qc: 23; dbt: 0.0494s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb