18.den - presun korce

Albania's flag
Europe » Albania
June 20th 2021
Published: July 6th 2021

Hlucny susedia odisli este pred nami.

Smer bus parkovisko.

Na nom uz par minibusov a jeden z nich bol i nas.

Nasadame a cakame este kym sa trochu zaplni.

Nieco po 910 vyrazame nase 3 albanske mesto korce.

Cesta ubehla rychlo, nieco cez jednu hodinu.

Obcas sme niekoho nabrali ci vysadili.

Okolie zvacsa upravene policka, co je oproti macedonsku nezvyk.

Taktiez oproti macedonsku sa tu plati az po jazde a clovek listok nedostane.

Baba pred nami platila 200l, tak recepcna so sumou 150l nemala pravdu.

V korce nas privitala moderna bus stanica, pekne znacene nastupistia avsak vnutri stanice sa nenachadza ziadna predajna listkov. Este sa to zrejme len buduje.

Za stanicou velka ozruta. Rozpadajuca sa obrovska budova, komin. Uplna despozia.

Smer ubutko at guesthouse.

V plane vsak zastavka na kazdodenne machiato. Tu dost problem, vsetky kaviarnicky plne. Osadenstvo na 99perc muzi.

Nakonec zapadame do fancy kaviarnicke v starom bazare. Cena skoro dvojnasobna ale za okolie sa plati.

Vonku postupne zacina pripekat.

Mensi problem s hladanim ubytka, bo vonku ziadne oznacenie az jedna babka nas navigovala.

Dnu najskor sok, ze v jakom hnoji sme sa to ubytovali. Prvy dojem vsak klamal. Privitala nas domaca, ang nevedela ale dorozumeli sme sa.

Izba s poschodovou postelou a jednou singel, zvlast kuchynka, wc a terasa. Vsade rozne umelecke cacky. Prijemne miesto.

Po vybaleni smer mesto.

Vonku riadne pecie.

Pri obrej ortodoxnej katedrale kopa ludi, vratane plnej kaviarnicky. Pred nou sa dali prenajat auticka pre deti.

Pokracujeme pesou zonou oproti katedrali

Zastavujeme sa pri vyhliadkovej vezi red tower. Stavba zaujimava ale na vyhlad to isto neni.

Pred nou je postaveny labyrint, aj nas oslovili mladici ale ked zistili, ze sme cudzokrajnici hned zaliazli nazad.

Za vezou je velmi pekna budova divadla. Fasadu pokryvaju masky.

Masiek je tu po uliciach kopa. Velke kartonovo benatske masky. Ucel nevieme. Festival, symbol mesta?

Smerujeme k top objektu v tomto meste. Teda pre mna. Rozpadnuta obria tovaren co som videl z bus stanice.

Najskor vsak miname blizke sklady, zvonka schatranina avsak dnu zivot.

V jednom predavaju textil, hromady a hromady obuvy, v druhom sklade zasa ovozel a syry.

Druhy sklad tiez zvonka osarpany ale dnu pekne moderno porobene. Uplna paradicka.

Ocitame sa blizko obrieho tovarenskeho kominu. V jeho okoli klasicka postkomunisticka burza. Na zemi ludia predavaju stare haraburdy, oblecenie. V pozadi s rozpadajucou budovou to vyzera ako krajina tretieho sveta.

Co ovsem albansko neni a javi sa nam vyspelejsie ako macedonsko. Aj ludia su tu priatelskejsi.

No nie nadlo. Julia vravi, kde mam mobil a v sekudne ho uz vytrhava jednemu chlapovy a nadava mu do skurvencov.

Ozaj milisekunda ani som to nestihal zaregistrovat.

Nuz ale dalo sa cakat, ze niekto julii mobil ukradne. Ho nosi zapichnuty naboku batohu. Nastastie tuto kradez spozorovala a hned aj vyriesila. Inak neviem neviem.

Po tomto soku, pokracujeme nazad do stareho bazaru.

Kopa ludi popri ceste predava banany. Sem ta zobrajuce dieta.

V starom bazari jedna fancy restika vedla druhej, vsetko full.

Ono ked sa povie stary bazar, clovek by ocakaval pokryjucich predavacov, rozne exoticke predajne a nie nobl vyzerajuce kaviarnicky.

Vyhladlo nam. Parkujeme v parku vangjush mio. Tu fonata, kde sa kupali tmavso opaleny chlapci.

Nalakalo nas obrazkove menu vonku a v starom bazari sme jest nechceli. Predrazene jedlo.

Nuz sadame si na terasu. Okolo samy kavickovy stary chlapi.

Prichadza majitel, tak reku menu. Taha nas pred terasu, kde je 6obrazkov, staci ukazat co chceme.

Tak 4raznici, hranolky, salat, pivo a cola. Samozrejme tak ako na svk i tu je lacnejsi alkohol ako voda.

Majitel nas usadza dovnutra, chlapi na terase sa po nas podozrievavo obzeraju.

Obsluha uplne skvela, jedla kopa. V macedonsku obsluha bola taka chladna, tu usmev, obskakovsnie. Len ta cena jedla neni ako som si predstavoval. Cakal som lacnejsie ako macedonsko, no vychadza to skoro rovnako.

Platba kartou opat nemozna. Kes nam pomalicky dochadza.

Napraskany smerujeme k stadionu, kde za pomoci julii lepim nalepku.

Mensi relax vo fajn parku lojrave.

Su tu vybudovane cesticky pre cyklistov a bezcov. Nechyba tu ani symbol albanska bunker a nie len jeden.

Z parku uz v riadom teple smer kostolik shen dellise.

K nemu sa slo cez nobl stvrt. Sama paradna vila s mercedesom pred branou.

Kostolik nic moc ale odlovujem tu len tak pohodenu kesku.

Rozpalenou ulicou pokracujeme k martys cementeri.

K nemu vedie milion rozpadnutych schodov.

Na posledny usek pustam rocky song a bezim az na vrchol.

Cintorin a hlavne schody k nemy dost schatrane.

Ako citame nahrobky tak zvacsa 25roci. Druha svetova si nevyberala.

Poslednu bod programu je miestny pivovar korca.

Velka pivna zahradka.

Casnika sa pytam ake maju druhy piva, no len jeden druh.

Prinasa nam 2x0.4l capovaneho za 70l/ks, super cena 65centov za pohar.

Julia si robi radler s fantou (150l). Objednavam dalsie kolo pre seba, casnikovy sa volako nezdala farba juliinho piva.

Odporucam sem zajst.

Negativum vsak su zobrajuce deti co sem obcas zavitaju a su dost vytrvale. Toto bolo aj v pogradec, tam vsak stacilo pokrutit hlavou a zmizli.

Nazad do centra, to uplne vymrete.

Test zmrzliny dopadol lepsie ako v macedonsku ale furt ocakavam od balkanskej nieco ine.

Na ubytku bol doma uz aj syn. Umelec. Vyplacame ho kombi euro a albanska mena.

Nazad do mesta na veceru.

V parku themistokliu nachadzame rovnomernu restiku.

Objednavam pork, julia chicken. Casnik sa nas o prilohu nepyta, tak reku bude v cene.

Nebola, tak sme maso zajedali chlebom. Jedlo nic moc.

Po 1700 uz ludia opat zacinaju okupovat kaviarne.

V starom bazari uz praskaju vo svikoch.

V jednej kaviarni i ziva hudba, tak pocuvame opodial.

Ziva hudba mala byt i v restike pri nasom ubytku, no nebola.

Nazad teda do stareho bazaru. Sadnutie si do jednej blizkej kaciarnicky a objednane po pohari vina. Opat skvela obsluha.

Popijanie, pocuvanie hudby.

Sadli si tu dve stare babky, objednalo coronu. Casnik im ju doniesol aj s citronom. To sa dvom turistom nezdalo, bo oni mali tiez coronu ale bez citronu.

Citron casnik, bral zo susedneho podnika. Tak sranda.

O vineny nazad na ubytko, zajtra budicek uz 430 aby sme stihli ranny a jediny bus do permet.

Naklady

2x vecera - 1400l
At gh, 4dorm, share kupelka - 1000l (2os) + 10€
2x 2dcl vina - 500l

Foto

Tot: 0.067s; Tpl: 0.012s; cc: 10; qc: 27; dbt: 0.0318s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb