Φαουντ Φακτ. Κάτι να γυαλιζει.

Asia » India » Punjab » Amritsar
June 22nd 2014
Published: June 22nd 2014

Στο ναοΣτο ναοΣτο ναο

Φαουντ. There is one human being.
Ο δρομος μας εβγαλε κοντα στα συνορα Ινδιας Πακισταν, αλλα αυτη τη φορα αρκετα ανατολικοτερα του Rajastan. Βρεθηκαμε στην πολη Amritsar, οπου βρισκεται ο Χρυσος Ναος των Sikh. Ειναι αυτοι με τα τουρμπανια στο κεφαλι που ακομη και οταν ο δρομος τους βγαλει στα Λονδινα και το dress code τους γινει κουστουμι το αξεσουαρ σαρικι δεν λειπει.
Ευκολο να κρινεις απο αυτα που φορανε η απο αυτα που πιστευουν, αυτοι ομως δεν κανανε το ιδιο. Ειδαν και αποειδαν με τις καστες των Ινδων, με την υπεροψια των Βραχμανων και πιστεψαν σε ενα Θεο που δεν αναγνωριζει καστες, εθνικοτητες, φυλλο, ηλικια, θρησκεια. Και ημασταν ολοι εκει. Οι πυλες του Ναου τεσσερεις, οσα και τα σημεια του οριζοντα, συμβολικο της μεγαλης αγκαλιας προς ολους. Ο χρυσος περισσευει, 750 κιλα για να γινει η αναλογη Μεκκα τους. Αλλου όμως είδαμε τη λάμψη. Το φαγητο έφτανε για να ταισει χιλιαδες πιστών και απίστων ημερησίως, φαγητο που μαγειρευαν εθελοντικα ολοι. Οι κοιτώνες καλωσοριζαν οποιον ζητούσε φιλοξενία για όσο ήθελε, εμείς θελησαμε και μειναμε ενα βράδυ τόσο χρειαζόμασταν πρώτου συνεχίσουμε την ανηφορια μας.

Στο χρυσοΣτο χρυσο
Στο χρυσο

Φαουντ. Εντυπωσιαστηκαμε.
Στη λίμνηΣτη λίμνη
Στη λίμνη

Φαουντ.Καθρεφτιστηκαμε.

Tot: 0.112s; Tpl: 0.016s; cc: 7; qc: 44; dbt: 0.0408s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb