Φαουντ Φακτ. Made in Tibet.

Asia » India » Himachal Pradesh » Mcleod Ganj
June 28th 2014
Published: June 28th 2014

Στα βουνάΣτα βουνάΣτα βουνά

Φαουντ. Δυο μοναχούς.
Παει σχεδόν μια εβδομαδα που πήραμε τα βουνά και να τηνε η χάρη μας στα 1770 μετρα απο τη θαλασσα. Mcleodganj το όνομα του και οι οποιοι ευαισθητοποιημένοι με τη Θιβετιανή ιστορία ίσως και να το έχουν ακουστα. Δεν είμαι μια απο αυτούς, μιας και επρεπε να ταξιδεψω ως εδώ για να ξεστραβωθω. Είναι εδώ που στεκει εξόριστη η κυβερνηση του Θιβέτ και φυσικά ο His Holyness Dalai Lama. Έτσι τον αποκαλούν εδώ. Είναι η προσωποποίηση της πίστης τους και της ελπίδας τους οτι μια μέρα το Θιβέτ θα είναι και παλι ελεύθερο. Και η ζωή είναι δύσκολη αλλά το χαμόγελο δε λείπει. Κομπασιον λένε οι Θιβετιανοί βουδιστές, μοναχοι και εγκοσμιοι και είναι έτοιμοι να ξεχάσουν, να συγχωρήσουν, να προχωρήσουν. Θέλησα να πάρω tips διαχειρησης θυμου απο εναν απο αυτους. Ανάσες μου είπε και μου έδειξε μια τεχνική. Το οξυγόνο βοηθάει στο μαιντ κοντρολ και αυτό είναι το παν. Απο το body control που προστάζει η yoga στο mind control που απαιτεί ο διαλογισμός. Πρωι πρωι με την αυγή, να περπατησουμε στο βουνό για να βρεθούμε σε ενα κεντρο διαλογισμού να κοιτάξουμε τα μέσα μας και να τιθασευσουμε το χαμό της σκέψης μας. Τα γόνατα μας φανέρωναν την ασχετοσυνη μας και
Στην πλαγιάΣτην πλαγιάΣτην πλαγιά

Φαουντ. Το Mcleodganj.
όχι απλα δεν πήγαιναν ως κατώ αλλά μουδιαζαν με την πρωτη ευκαιρία. Pain is emotional μας είπε και εμείς τον κοιταξαμε σαν εξωγήινο.
Το made in Tibet το είδαμε γραμμένο σε ενα T-shirt και το αγάπησαμε. Η δυναμική του μας άγγιξε. Θιβέτ πολιτικά δεν υπάρχει, υπάρχει όμως πολιτισμικά, γεωγραφικά, ανθρωπιστικά. Σε αυτό το Θιβέτ θελησαμε και εμείς να συνεισφερουμε τις λιγες μέρες που ημασταν εδώ. Αντί να τα λέμε λοιπον μεταξύ μας ελληνιστί, τα ειπαμε αγγλιστί με Θιβετιανούς που μαθαίνουν αγγλικά και θελουν εξάσκηση. Δεν κάναμε πολλά, κάναμε όμως κάτι και αυτό το κάτι μας έδωσε πολλά.

Στη σκάλαΣτη σκάλα
Στη σκάλα

Φαουντ. Δεινό φωτογράφο.
Στα 2000 μέτραΣτα 2000 μέτρα
Στα 2000 μέτρα

Φαουντ. Τον πρωτο μας μουσώνα.
Στη βόλταΣτη βόλτα
Στη βόλτα

Φαουντ. Αγαπημένο τζινακι.
Στο πρωινόΣτο πρωινό
Στο πρωινό

Φαουντ. Καφέ επτά τετραγωνικά.
Στις 26 του μηνόςΣτις 26 του μηνός
Στις 26 του μηνός

Φαουντ. Κορεατικο birthday dinner.
Στο yak cheesecakeΣτο yak cheesecake
Στο yak cheesecake

Φαουντ. Μια ευχή.
Στην εξόριστη κυβέρνησηΣτην εξόριστη κυβέρνηση
Στην εξόριστη κυβέρνηση

Φαουντ. Μια μονη.
Στην τέχνηΣτην τέχνη
Στην τέχνη

Φαουντ. Το birthday gift.
Στο δέντροΣτο δέντρο
Στο δέντρο

Φαουντ. Τελικά ισχυει.
Στη νύσταΣτη νύστα
Στη νύστα

Φαουντ. Βουδιστικό κεντρο διαλογισμού.

Tot: 0.14s; Tpl: 0.023s; cc: 11; qc: 48; dbt: 0.0476s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb