Φαουντ Φακτ. Μετα το Ντέλι το χάος.

Asia » India » National Capital Territory » Delhi
June 30th 2014
Published: July 2nd 2014

Στο ΜαξιμαλΣτο ΜαξιμαλΣτο Μαξιμαλ

Φαουντ. Το μινιμαλ.
Σταθηκα τυχερη που δεν μας εκατσε το Δελχι απο την αρχη. Αυτο ισως να ειχε αλλαξει την εκβαση του ταξιδιου και να μας στερουσε στιγμες που δεν θα αλλαζα. Ενας μηνας σχεδον που η Ινδια εγινε συνηθεια, το Δελχι με ξεπερασε. 15 εκατομυρια κοσμος σε ενα κομφουζιο, blow horn σε ολα τα οχηματα με καλλιγραφικα γραμματα και ο Θεος βοηθος. Επεμενα πολυ στο πολυ λιγο του Δελχι, και μαλλον ηταν και παλι η καλη μου Νεραιδα. Ισα για το Ταζ Μαχαλ αν ηταν δυνατον. Και παρόλο που οι ώρες δεν ηταν πανω απο 48, οτι προοδο ειχα κανει, παρε μια κλωτσια και παρεδωσε. Ξαφνικα ολα πολλαπλασιαστηκαν. Η ζεστη, λες και δεν ειχαμε παει στην ερημο, ο κοσμος λες και δεν κυκλοφορησαμε σε πολεις, η ηχορυπανση λες και δεν οργωσαμε τοσους δρομους.
15 εκατομμυρια να προσπαθουν να συνυπάρξουν στην απολυτη αναρχια. Πεζοι, αυτοκινητα, ρικσο, ολοι και ολα μαζι. Η εννοια της ασφαλειας στοιχειο ξενικο και μαζι του και ο φοβος. Και παρε μια πορτα οδηγου να ανοιγει στα 90 χιλιομετρα για να φτυσει ο οδηγος, με ενα φορτηγο να μπαινει στο αντιθετο ρευμα του αυτοκινητοδρομου με διαζωμα για να γλιτωσει την κινηση με soundtrack μια κορνα για τα παντα ολα.
Η ψυχραιμια
Στο μοσκΣτο μοσκΣτο μοσκ

Φαουντ. Την πόζα.
τους σε ολο αυτο ηταν εντυπωσιακη και εκνευριστικη συγχρονως. Συνοφρυωθηκα, η καρδια μου εκλεισε και ενιωθα όλο αυτό το πολύ να με εξαντλεί. Με ξεπερασε απλα και δεν ηθελα να το παλεψω. Προσβολη των αισθησεων τα παζάρια τους και ενιωθα οτι όλα υπερλειτουργουσαν. Τα ματια μου δεν ηξεραν που να εστιασουν, ανακατεμενες μυρωδιες, φωνες και θορυβος. Εικόνες που σίγουρα θα θυμόμαστε ενω ίσως αυθόρμητα να επιλεγαμε να ξεχάσουμε.
Δεν της έπρεπε ενα τέτοιο τέλος της Ινδίας έτσι λιγες ώρες πριν πεταξουμε βρέθηκαμε στο Ταζ Μαχάλ για Γκράντε Φινάλε. Ε, ναι ηταν εντυπωσιακό. 35 ειδη ημιπολύτιμων λίθων στους τοίχους, λαξευμενοι τόνοι μαρμάρου για την απόλυτη συμμετρία.
Χασαμε και βρηκαμε τα ορια μας ξεπερνωντας τα. Περαστικοι ημασταν για το Ταζ, ενα περασμα που προσωπικα δεν θα ξεχασω ποτε, με την οποια υπερβολή και προκατάληψη το βιωσα. Αυτό απο μονο του το κάνει μοναδικό.

Στην εξοδο.Στην εξοδο.
Στην εξοδο.

Φαουντ. Τη φτώχεια.
Στο μεσημεριανό τους.Στο μεσημεριανό τους.
Στο μεσημεριανό τους.

Στο ράντζο

Φαουντ. Τα μη αυτονόητα.
Στο φινάλεΣτο φινάλε
Στο φινάλε

Φαουντ. Ενα απο τα επτα νιου θαύματα του κόσμου.

2nd July 2014

loooooooove the photo!
Διαβάζοντας τα ομορφα λόγια σου εχω την εντύπωση πως αυτη τη φορά περισσότερο απο ποτέ θέλεις να διαβάσουμε μέσα και πισω απο τις λεξεις. Λογικο, με τι λογια να περιγράψει κανείς το χαος. Η φωτο σου στο ταζ ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!!!!!!!!!!!!!! ΑΓΑΠΩ!!!! δεν περιγραφω αλλο! (η παντελονα τα σπαει! αλλα ειπαμε, δεν περιγραφω αλλο!!!)

Tot: 0.15s; Tpl: 0.01s; cc: 10; qc: 50; dbt: 0.0994s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb