5.den - Marakes

Morocco's flag
Africa » Morocco » Marrakech-Tensift-El Haouz » Marrakech
October 9th 2015
Published: October 31st 2015

Zas sa mi moc nedalo spat. Zatial je dost teplo tak deky resp plachty ani na zakrytie nepouzivam.

Rano ma cakalo prekvapenie, v posteli boli uplny iny ludia ako ti co tam sli vecer spat. A volaky dement mi vytiahol nabijacku z jedinej zastrcky na izbe a supol si tam svoju. Som zvedavy teda kolko mi dnes vydrzi baterka.

Z postele sa vykopovam o 7/30 a smer na prizemie na ranajky. Tu uz bola stara zena co si mysli,ze este dnes su roky woodstocku.

Nevim ci som to spominal ale je to o hodinu menej ako u nas.

Na ranajky kava s mliekom, obe tekutinu v zvlast kanvicach. Mlieko mi neslo nacapovat, som to volako zle mackal, tak recepcny mi s tym musel nakoniec pomoct. Dalej mi recepcny doniesol dzem, maslo, placku, chleba a neaky zavitok.

Po jedle smer stara zidovska stvrt mellah mensou obklukou.

Prvy odpocinok absolvujem na lavicke oproti mesite Moulay El yazid pri hrobkach saadiens. Tu sledujem okoloiducich ludi. Niektore zeny chodia komplet zahalene, vidiet su im len oci, dokonca maju aj rukavice, ine chodia len so zahalenou hlavou a zvacsa mlade nechodia zahalene vobec. Muzi maju tiez zaujimave oblecenie ale nic take co by som si na seba dal.

Ludia sa tu velmi neradi fotia, vzdy po mne spatno kukaju tak zacinam fotit len na tajnasa.

Mensi konflikt som mal pri jednej budove. Zaujimavo pokreslena stena, tak reku ju odfotim, no co sa nestalo, ako bol pri nej kontajner a znicoho nic sa z pozaneho vynoril clovek. Hned po mne pokrikoval co ho fotim, pri tom o nho som vobec nemal zaujem.

Dalsi foto konflikt som mal s policajtom. Z dialky som odfotil vstup do palaca, v tom na mna pokrikuje policajt, hovorim ok,ok a idem dalej. Na dalsom policajnom stanovisti ma odchytava hliadka nech im ukazem fotak. Ukazujem foto, vsetko ok ,tak ma pustaju dalej.

Ulicou Rue Bab El Arhdar popri peknych hradbach , pred ktorymi su fajn palmove zahrady sa dostavam do mellahu.

Este pred vojdenim do labyrintu uzkych uliciek si fotim futbalove grafiti. Hned iniciativny mladik mi ide davat vyklad, schladujem ho ,ze nevim ani fra, spa, ang. Dava pokoj.

Sledujem podozrivy dzip s francuzskymi spz ako rozdava zobrajucim moslimkam krabicky mlieka. Mafia alebo len dobrocinost, ktovie ?

Vchadzam konecne do mini uliciek, 3x sa dostavam do slepej ulicky. Na 4x sa mi dari napojit sa na stredovu tepnu, je to tu dost ubohe, ludia o poznanie chudobnejsi ako v medine, niektore domy sa rozpadaju, blato a dost spina. Niektore domy tu vsak buduju nanovo. Fotak radsej nechavam skovany, dnesnych konfliktov stacilo.

Ani neviem ako vychadzam pri vstupe do palaca de bahia. Opustenie mellahu je prijemne, opustam ho cez fajn trznicu plnu korenia a roznych ingredienci do jedla.

Konecne sa objavuju aj turisti, no aby som bol presny, hordy turistou.

Na poste posielam prve pohladnice, som zvedavy ci dojdem skor ja abo oni. Pri pultiku kupujem znamky, po nalepeni ich je treba hodit vonku do schranky, na prepazke mi ich nechceli zobrat.

Dalsi smer medina ale opat obklukou roznymi ulickami. Nazvy fakt neviem proste som len isiel obcasnym pozretim na gps, ci mam spravny smer.

Testujem plod z kaktusu, podla predavaca je to dobre na travenie, nevim ci ma nenatahol na cene. Za jeden chcel 2D, resp cenu mi povedal jeho jeden zakaznik, bo predavac ang nevedel. Bola to pochutka, mozem odporucit. Predavac mi nozom plod osupal, po zjedeny mi na ruky vylial vodu z flasky aby som si ocistil ruky.

Prasnou ulicou plnou remeselnikov pokracujem dalej. Zvacsa su tu stolari, kovaci a ine rucne prace.

Zacinaju pribudat obchodiky, t.j uz som v medine, v spleti uliciek, gps nema sancu, idem len odhadom. Predavaju tu vsetko mozne, koreniny, datle, koberce, rozne bronzove vazy, nadoby, oblecenie, topanky. Tusim vsetko mimo elektroniky (ak nepocitam jeden stanok na zaciatku mediny s elektronikou z rokov 90-tych). Nikde nevidim ziaden natlak zo strany predavajucich ako bolo popisovane v inych cestopisoch, dokonca ani ziadny samozvany sprievodcovia ci vyslobodici z labyrintu uliciek, proste ziadna haved nikde na obzore.

Na mini namesticku si davam pauzu a nasavam slnecne luce ale hlavne davam odpocinut mojej bolavej nohe.

Niekde v spleti uliciek by mal byt obchodik s keskou. Nachadzam ho, chlapik tu vyraba kozene papuce, ponuka mi za geocenu 80D par, aj som nad tym chvilu rozmyslal ale nemal som overene ceny v okoli, tak neviem ci to prestrelil abo nie. Mini pokec, kedze je piatok, otvorene ma len do 13/00 ako vacsina obchodnikov, potom si dava zasluzeny oddych v mene alaha. Inak dost obchodikov bolo zavretych oproti vcerajsku. Este sa mi pokusa nukat rozne veci ale nekupujem nic. Fakt neznasam taketo kesky ale ked uz to bolo po ceste a bolo to prva a mozno aj posledna marocka odlovil som to.

V mini ulickach si uz davam lepsi pozor na kokotov na motorkach co tu jazdia jak divy. Noha uz boli menej.

Uplne pomotany zo smerov sa vynaram na uplne druhej strane ako som planoval, kupujem na posilnenie sisku. Okolo mna chodi kopa malych skolakov, pekne ma zdravia bonjur, aj by sa chceli porozpravat ale nevedia ang a ja zas fra.

No nic zhavim opat gps, cakam na signal a smer ho oddychovat do cyber parku. V celom pekne upravenom parku je free wifi, dokonca su tu konzoly s pc a free netom, len chyba je,ze sa pri tom musi stat.

Lezim na lavicke najskor v tieny, neskor sa presuvam na slnko. Oddych trva cca 2,5hod. Okolo stebocu vtaky, vsade palmy a ine stromy, oddychujuci ludia.

Po mini driemany este chvilu posedavam na lavicke, ked v tom ku mne prichadza prvy fakt doterny clovek. Klasika, how are you, odkial si a blabla. Dava mi rady kde je carfour, co mam navstivit, ak chcem babu mam ist k mcdonaldu. Nie a nie sa ho zbavit, nakoniec pyta neake peniaze na kavu, som student, prachy nemam. Odchadza. Premiestnujem sa schladit do chladku, po chvili zas prichadza s ponukou hasisu, hovorim,nemem prachy nech da pokoj. Neni problem, dnes dostanem free,zajtra zaplatim. Fakt otravny clovek, nakoniec to so mnou vzdava, bo v dialke zbadal nemeckych turistov. Presne rovnaky scenar ako so mnou len s tym,ze oni mu na tu kavu davaju.

Carrefour je na ulici Boulevard Al Yarmouk severne od cyber parku. Dvojpodlazny supermarket, v ktorom dokupujem vodu.Tu co kupujem v obchodikoch tu maju za 5D, tam za 6D. V podzemi maju zvlast sekciu pre alkohol, dokonca so zvlast pokladnou, 0,3l flaskove pivo stoji cca 25D.

Niektore vody a male coly maju na etiketach vyrazenu cenu od vyroby, nieco podobne ako v indii, s tym,ze tu si k tomu nedavuju prirazky za chladenie a dalsie debilne vymyslene prkotiny.

Nakup som chcel zaplatit kartou ale nedalo sa to, minimum na kartu je 50D.

Po nakupe odlov dalsej blizkej kesky. Pred tym vsak este do seba hadzem bagetu, ktoru zapijam colou (fakt normalna cena nie ako u nas 0,5l/5,45D vs 0,5l/0,8-1€). Chuj mal som si k tej bagete kupit olivy a syr.

Keska opat umiestnena v spriaznenej restike zakladatela. Tu nachadzam s problemami s pomocou zahradnika.

Popri hradbach sa branou jdid dostavam k parku lalla hasna, ktory je hned pred mesitou koutoubia. Tu opat zahradnici a oddychujuci ludia. Fajn park ale cyber park bol lepsi. V strede je aj fontana ale nefunguje.

Pri parku je aj grand casino, fakt super stavba, ktoru strazia sbs.

V okoli mesity par predajcov volovin, hlavne ciapok.

V plane som mal kupit magnetky za 5D ale obchod bol zavrety. Z dialky som chcel nafotit aj krotitelov hadov ale vazne som sa skoro postal,tak rychlo krok na ubytko, tu oddych a cakanie na zotmenie.

Je tu tma, hor sa na dzus a na domace jedlo.

Dnes je tu kopa package turistov, oproti vcerajsku je medina napraskana turistami.

Na namesti presne to iste ako vcera, rovnaky spevaci, rozpravaci pribehov, chytaci flias atd. Cloveka to uz ani moc nebavi.

Vcera som videl v zmenarni fajn kurz 1€ = 10,78 D. Po mensom skumani ostatnych zmenarni, kde bol vsade kurz 10,68D nakoniec nachadzam moju vytipovanu zmenaren v hoteli ali na ulici Rue Moulay Ismaïl. Vystal som si asi 10.min radu a sup ho s peniazkami do vacku. Dostal som same stare stovky, chvilu som mal obavy ci su platne ale brali ich bez problemov ostatny ludia tak som neprotestoval.

Zapadam na polievku hariru za 3D, davam si k tomu aj sladky zatoceny kolac chebakia 3D. Problem pri plateny, dementovy davam 10D a cakam,ze mi vyda, no nemal sa k cinu, robil sa ,ze ma nevnima tak som sa na nho vyprdol, srat na to,nebudem sa rozuculovat kvoli 4D. Ono zas je aj mozne, ze proste ani nezaregistroval,ze som mu dal 10D, bo ludia mu furt pchali prachy do ruky a mal v tom dost chaos.

Po jedle nasavam atmosferu, vsade ma vabia na jedlo. Zapadam medzi domacich na sendvic. Pytam si grand, bo ostatne veci boli napisane po arabsky len toto po nasi resp bol tam este petit. Zemla plnena uvarenymi zemiakmi, syrom, vajcom a cili. fakt dost syte a chutne.

Zapit to idem dzusom. Tentokrat platim 5D, bo si to davam do plastoveho pohara so slamkou. Inak davaju za 4D do sklenneho pohara, to treba ale vypit na mieste.

Vcera ked som si daval dzus pribehlo male dievca a ukazovalo na predavaca, nieco v style ,ze ho podreze. Nevim co to malo znamenat ale obaja z toho mali riadnu srandu.

Kazdy stanok ma svoje cislo, tak ako s jedlom tak aj s dzusom.

S dzusom idem medzi hudobnikov, popijam a pocuvam fajn hudbu.

Posledny prechod nocnym bazarom a ubytko.

Chcel som kupit aj magnetky, hovorim 3ks, drbko,ze 60D, pritom vsade predavaju 1ks/10D, vyvalim oci, klesa na 35D. Fakt imbecil, otacam sa a idem uz fakt na ubytko.

Na recepcii su dvaja vyhulenci. Francuzsky rap na plne gule, nevim ci som necitil aj hasis.

Okolo 22/00 padam do postele, vyhulenci paria do polnoci, pridali sa k nim aj neake spanielky

Kurnik som cely dostipany, bud je volaco v posteli abo ma nieco dostipalo v cyber parku ked som driemal na lavicke.

naklady (1€ = 10,73D , spravil som priemer z prveho zamienania 10,68 a druheho 10,78)
3xpohladnica - 6D
3xznamka - 27D
plod z kaktusu - 2D
kobliha - 2D
vymena 100€ = 1078D
harira polievka + chebakia 10D (4D si ulial do vacku)
dzus v plastovom pohari - 5D
grand sandvic - 8D
nakup carrfour - 15,78D (2x1,5voda 7D, cola 0,5l 5,45D, bageta 250g 3,30D)

marakes

Tot: 0.635s; Tpl: 0.01s; cc: 6; qc: 45; dbt: 0.3833s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb