Φαουντ Φακτ.38.8,39.9

Asia » India » Rajasthan » Jaisalmer
June 6th 2014
Published: June 6th 2014

Στο Gadi SagarΣτο Gadi SagarΣτο Gadi Sagar

Ομορφιά, λίμνη, έρημος.Φαουντ φακτ.Μας σαγήνεψε το τοπιο
Και αυτο χαριστικα λογω του ασματος με την Κωνσταντινα καπου εκει τελη 80 αρχες 90. Η αληθεια βρισκεται στους συν 10 βαθμους πανω.
12 ώρες νάιτ μπας πήρε για να αλλάξουμε ήπειρο, και να βρεθουμε στην έρημο της Αφρικής σε ενα αρχοντικό νομαδοχωρι.Έτσι φάνταζε τουλαχιστον.Ετσι φανταζε και το ταξιδι.600 χλμ και οι στιγμες αμετρητες οτι δεν θα φτασουμε ποτε.Ενα συνεχομενο ταψι σαν αυτο που γελουσαμε τοτε στα luna park αλλα με aircondition. Delux δηλαδη.
Jaisalmer ή αλλιως the Golden City. Σύνορα Ινδίας - Πακιστάν, η θερμοκρασία ανεβαίνει και το σκηνικό αλλάζει. Μονο ευγνώμων θα μπορουσα να είμαι για το cv μου στη Bikram, παρόλα αυτα την προσαρμογή ακολούθησαν μερικές ακόμη αμιλιτες στιγμές.Ειναι αυτες οι στιγμες που σου ερχονται στο μυαλο τα ρεπορταζ ειδησεων που προειδοποιουν για κυμα καυσωνα. Ειναι οι επομενες που συνηδητοποιεις οτι αυτό που εχεις ζησει ως τώρα, δεν ηταν καυσωνας. Καναμε χαμο με τα εμφιαλωμενα νερου.(βλ. Σχετικη φωτό)
Λίγο ξεκούραση, ενα καθαρό ξενοδοχείο, ενα μπάνιο ηταν η αποκατασταση μας και
όπως είμαστε για το Φορτ, ελληνιστί το Φρούριο.
Ενας τεράστιος αμμολοφος μπορει και αμμοβουνο. Ενα πέτρινο χωριο με σκαλιστά Χαβελι, αρχοντικά που μετράνε πανω απο 100 χρόνια.Τόσο γοητευτικά. Και τριγυρω ερημος. Η ερημος Thar. Γυροφεραμε για ωρα,φωτογραφισαμε, φωτογραφιθηκαμε,
Στο FortΣτο FortΣτο Fort

Ζέστη, πέτρα, λαξευμενα στο χερι, χαβελι.Φαουντ φακτ.Το λιοπυρι.
περιπλανηθηκαμε στην αγορά, δοκιμασαμε τοπικά καλουδια και κακουδια , ετοιμαστηκαμε για ενα ομορφο χαραμα και ηλιοβασίλεμα που μας περιμενε.

Αγουροξυπνημενοι ξεκινήσανε το τουρ μπας και προφτασουμε τη ζέστη. The desert lake και μας σαγήνεψε η γοητεία της. Η ωρα μόλις 11 αλλά η θερμοκρασία σε μεγαλα κέφια. Στο δρόμο μας το Desert Boy's Dhabi με το πιο νόστιμο Ινδικό που έχουμε φαει.Χορταρακια (μιας και ηταν veggie), μπαχαρια και ο Ali Khan στο οπτικό μας πεδιο για να μη μας λείψει τίποτα.

Θα 'ναι του Μέρφυ τερτιπια φαίνεται, πανω που λέω για τη ζέστη να έρχεται κάτι ακόμη πιο καυτο.Κάμελ σαφάρι Μάνταμ. Πήγαμε γυρεύοντας, αλλά είναι απο αυτά τα λιγα που πρεπει να κανεις ερχόμενος στo Jaisalmer. Νατη και η έρημος Thar με τα όλα της.Πάρε κάψα, πάρε καμήλα, πάρε και αλλους πεντε δυτικούς και καβάλα παν στη εκκλησια, καβάλα και στο ηλιοβασίλεμα.Ναι ηταν διαφορετικό.Αλλου όμως δεν πίστευα στα ματια μου. Κάπου εκεί στην μέση της ερήμου θα τρωγαμε τοπικό φαγητο και θα κοιμομασταν στο ύπαιθρο.
Ακόμη περίμενω το πιρούνι μου, μιας και η ινδική παράδοση προστάζει χερι και καλη τύχη με το ρύζι.
Αντιμέτωποι με διάφορες φοβίες, απο βατράχια,αράχνες μυγακια σε αγελάδες και καμήλες ξαπλωσαμε στα ράντσα μπας
Στο designΣτο designΣτο design

Φαουντ φακτ.Την αντίθεση.
και ξεκουραστουμε για λιγες ώρες πρώτου ξαναβγεί ο ήλιος ορεξατος. Και ηταν γενναιόδωρη η φύση, με διάφορα καλά ιπτάμενα και μη για να μπορεσουμε να κοιμηθούμε σαν πουλάκια. Λίγο ζεσταινομασταν,λίγο δεν ηξέρες τι σε περπατάει, δεν θέλει και πολύ η κόρη να διασταλλει στο σκοτάδι. Να σου όμως ο πιο όμορφος ουρανός που έχω δει. Άπειρα αστέρια και χρωματα, σαν αποχρώσεις διαφορετικές του μπλε που κάναν σχήματα. Νόμιζα οτι ονειρευομαι και ετσι με το παραμικρο ζουζουμνισμα γαριδα το ματι. Λίγο για να βεβαιωθω οτι είναι αληθεια , λίγο μπας και το χορτασω.

Ο ύπνος ηταν λιγοστος αλλά η ψυχή ευχαριστημενη για να παρουμε το δρόμο της επιστροφης.

Στην ασφαλειαΣτην ασφαλεια
Στην ασφαλεια

Ευουλα μη φοβάσαι, CCTV recording.Φαουντ φακτ.Γέλιο.
Στο desert boy's dhaniΣτο desert boy's dhani
Στο desert boy's dhani

Kair Sangri,mushroom matter,tandoor nan,vegeterian,καλά τα λέω.Φαουντ φακτ.Νοστιμιές.
Στο fluoΣτο fluo
Στο fluo

Φαουντ φακτ.Fluo βρύση.
Στη διψαΣτη διψα
Στη διψα

Ζαχαροκάλαμο, good good, no problem.Φαουντ φακτ.τη γεύση γλυκού γρασιδιού.
Στο και καλαΣτο και καλα
Στο και καλα

Yoga,ομορφιά.Φαουντ φακτ. Τη γαλήνη.
Στο δε μου φτανειΣτο δε μου φτανει
Στο δε μου φτανει

Per person,per day,περιπου.Φαουντ.μάλλον εξατμίζεται.
Στην εξικοιωσηΣτην εξικοιωση
Στην εξικοιωση

Σαλίμ, Thar,τερματισμός.Φαουντ.μια ωραία φωτο.
Στη TharΣτη Thar
Στη Thar

Καμηλες,ποδια πονανε,καψα.Φαουντ.την ανυπομονησία να φτάσουμε.
Στο μαζιΣτο μαζι
Στο μαζι

Σάνσετ,Λαβ γιου 5 χρόνια.Φαουντ.κρυφά να κρατάμε χέρια.

6th June 2014

Με μπέρδεψες βρε τέρας στην αρχή και νόμιζα ότι ήσασταν όντως στην Αφρική!

Tot: 0.044s; Tpl: 0.011s; cc: 8; qc: 28; dbt: 0.0245s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb