Prima zi la Lima

October 16th 2005
Published: October 16th 2005

Noi in Plaza de ArmasNoi in Plaza de ArmasNoi in Plaza de Armas

Nous deux dans Plaza de Armas
9:22 am LIMA(16:22 am France, 17:22 am Romania)

Pour les photos il faut attendre parce que le PC de l´ hotel n´as pas des ports USB.

Salut,

Multumim celor care ne-au trimis comentarii si care au fost alaturi de noi la start.

Noi suntem bine dar ziua de ieri a fost ceva mai agitata decat ne asteptam.
In general Lima este un oras agitat, zgomotos si destul de poluat. Cine s-a plans vreodata de traficul din Romania sau din Paris n-a vazut inca nimic. (fara exagerare)
Aici se circula numai la claxon, in viteza si se forteaza trecerile la maxim, de multe ori la centimetri. Incercam sa nu folosim trecerile de pietoni fara semafoare.

Am reusit sa ajungem in centrul Limei si am vizitat Plaza de Armas si Plaza San Martin care au cateva cladiri impresionante. Am petrecut practic dimineatza admirand arhitectura cladirilor si incercand sa schimbam bani pe la casele de schimb.

Dupa-amiaza a fost insa mai stresanta.
Ni s-a furat unul din rucsacele mici pe care le aveam la noi si cu el geaca mea de munte si cateva mici chestii. Desi am fost super atenti in general in multime,
Posada del Parque - Hotel LimaPosada del Parque - Hotel LimaPosada del Parque - Hotel Lima

Posada del Parque - Hotel Lima
furtul s-a produs intr-un loc linistit, un restaurant unde intrasem sa mancam.
Asa ca am vizitat vreo ora un post de politie din Lima incercand sa dam o declaratie in engleza dar transcrisa in spaniola.
Apoi am alergat toata dupa-amiaza sa cumparam alta geaca impermeabila pentru munte.

Astazi moralul e bun dar faptul ca trebuie sa fim cu ochii in patru e un pic stresant.

O sa vizitam Museo Nacional si apoi plecam spre Nazca la ora 13h30.

PS: Ne inselasem asupra orelor in Franta si Romania ieri(le-am scazut in loc sa le adaugam).
Cum Europa trece inaintea Americii pe axa timpului, Europa este inainte cu 7-8 ore.

------

Bonjour,

Nous sommes bien mais la journee d´hier a ete plus agitee que prevu.
En general Lima est une ville agitee, bruiante et ceux qui se sont plaint un jour du traffic en Roumanie ou a Paris n´on encore rien vu.
On circule au claxon et on force les passages jusqu´a la colision. Nous evitons les passages pietons sans les feux rouges.

Nous avons visite le Centre de Lima avec PLaza de Armas et Plaza San Martin et toute la matinee
Lima - Plaza San MartinLima - Plaza San MartinLima - Plaza San Martin

Lima - Plaza San Martin
nous avons admire l´architecture de la ville.

L´apres-midi a ete un peu plus stressante parce qu´on nous a vole un petit sac a dos avec ma veste de montagne et quelques effets personnels.
Malgre notre attention dans la foule on est tombe dans la piege classique dans un endroit calme, un resto ou nous nous sommes arretes pour manger.
On a visite ensuite un poste de police pour faire unde declaration et puis nous avons passe le reste de l´apres-midi pour tenter d´acheter une nouvelle veste et un nouveau ghide.(c´est fait).

Aujourd´hui le moral est bon mais ne pas se sentir en securite reste un peu stressant.

On va visiter Museo Nacional et apres on va prendre le bus a 13:30 pour Nazca.

A plus,
Cristina et Costel

Pe o strada circulata din LimaPe o strada circulata din Lima
Pe o strada circulata din Lima

Une rue coloree a Lima
Biserica San Augustin LimaBiserica San Augustin Lima
Biserica San Augustin Lima

Eglise San Augustan Lima
Una  dintre fatadele cele mai frumoaseUna  dintre fatadele cele mai frumoase
Una dintre fatadele cele mai frumoase

Une des plus belles facades
Balcoane - centrul LimeiBalcoane - centrul Limei
Balcoane - centrul Limei

Balcons - Centre de Lima
In Museo Nacional cu ghiul nostru AntonioIn Museo Nacional cu ghiul nostru Antonio
In Museo Nacional cu ghiul nostru Antonio

Suburbie mai departata  a LimeiSuburbie mai departata  a Limei
Suburbie mai departata a Limei

Banlieue plus lointaine a Lima

Salutare strainilor!
Se pare ca ati patit-o din primele zile.Aveti grija sa nu se mai repete, mai ales spre finalul excursiei cand rucsacele sunt pline cu de toate!!Referitor la timp,suntem la curent cu orele la care va treziti sau faceti nani.Dupa cum ne povestiti,avem impresia ca deja ati obosit dupa doar 2 zile de vacanta!?Aici,noi stam cu ochii numai pe ceas asteptand sa mai treaca o zi si sa primim vesti de la voi.Va pupacim dulce!

bon courage
Salutare! E tare faina ideea cu jurnalul; parca am fi si noi un picutz cu voi. Ne pare rau de povestea cu rucsacul. Aveti grija la hoti, cred ca saracia ii face sa fie cam disperati. Important este ca voi sunteti bine. Asteptam in continuare vesti si va uram in cor: Hai Cristina! Hai Costel! Hai Cristina! Hai Costel! Cu drag, finii.

Bon courage
Dragii nostri, Ne bucuram ca ati ajuns cu bine! Sper ca si mesajele noastre sa ajunga la voi; stim ca aveti moralul in top, asa ca nu ne facem probleme. Pentru faza cu rucsacul, bine ca sunteti voi bine si nu a fost mai grav. Se pare ca trebuie sa aveti ochii in patru. Suntem cu ochii pe web pt vesti proaspete si va dorim un drum bun si ce e mai important, linistit. Semnat: Finii
16th October 2005

suntem bucurosi ca a-ti ajuns cu bine, incidentul cu rucsacul este neplacut e adevarat, dar uitat-il si continuati excursia, cum e viata acolo, e mai scumpa?, ce temperatura este?, e umezeala mai mare ca in franta? va pupam si asteptam vesti de la voi!

Telenovela ?!
Devine mai interesant decat ma asteptam. Sau mai degraba palpitant. Oricum sper sa nu mai aveti evenimente din acestea. Obiectele alea mici nu erau pasapoartele, nu?! Eu cred ca pana plecati de pe acolo politia limaneza (?) or sa-i gaseasca pa faptasi si va vor inapoia rucsacul.

urari de "bine"
Naspa, avionul n-a cazut! In rucsacul mic nu aveati pasapoartele. Speram ca totusi ve-ti fi rapiti. Cristinica, cand au vazut aia cu ce bosorog (vezi pletele) iei masa la rastaurant, normal ca au vrut rucsacul tau! Baaa tarane sa-mi cumperi o sticla de ceva traditional peruan. Nu-ti pare rau de bani ca ti-i dau ba! Ne mai auzim - daca nu se rastoarna autobuzul cu care mergeti la Nazca!

Lima et la suite ..
Chers amis, on est contents d'avoir si vite de vos nouvelles!! ..pour l'histoire avec le sac a dos, pensez plutôt que le pire est passé.. je suis avec intérêt votre aventure et j'attends les photos :-) !! a+, Neti

Tot: 0.118s; Tpl: 0.013s; cc: 8; qc: 55; dbt: 0.0641s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb