Jak se dělá káva v Austrálii ~ jsem certifikovaná baristka!

Australia's flag
Oceania » Australia » Queensland » Brisbane
August 4th 2014
Published: August 4th 2014

kavykavykavy

tohle byl vzor vyrobeny pani instruktorkou =)
O víkendu jsem měla v plánu jen 2 hlavní aktivity: mít chřipku & absolvovat baristicky kurz.

Chřipka se potlouká kolem, zchvátila už více lidí, takže cítím provázanost s ostatními "Brisbancany" a to mě uspokojuje 😉 Na pomoc mám cestou medicíny, foto v předchozím blogu.

A k úžasnému baristickemu kurzu. Trval 5.5 hodiny, ale utekl hrozně rychle. Většinu času jsme vyráběli kávy, a protože nás bylo jen 5, vyzkoušeli jsme jich hodně.

Největší kumšt je správné našlehat mléko. Ideální teplota je 65°, dělá se v plechových nádobkách, takže jako odhad správné teploty se používá naše dlaň. Ta "unese" zhruba 60°, pak už to pálí dost 😉 Takže ucho nádoby s mlékem se drží levou rukou, pravou se zapne pára a pak se přiloží na bok nádoby. Když začne pálit, tak se počítá cca 5-7 sekund a vypne. Mezi tím se dělá káva a podle typu se do ní naleje, nenaleje či lžičkou dodá zpěněné mléko.

Začali jsme šlehat vodu s přípravkem na nádobí - po vyšlehání to mělo úplně stejnou barvu a konzistenci jako mléko. Šlo hlavně o správnou teplotu. Ušlehali jsme asi 5 nádob a přešli na opravdické mléko. Lednice byla zcela naplněna,
vpravo mlynek, jinak objednavka pro 6 lidi =)vpravo mlynek, jinak objednavka pro 6 lidi =)vpravo mlynek, jinak objednavka pro 6 lidi =)

Zleva: Caffe latte, cappuccino, mocha coffee, macchiato, espresso, piccolo latte
stejně tak po místnosti se povalovalo mnoho 4kg balíku s kávou horší jakosti. Na trénink stačí.

První fotka ukazuje naše výrobky, mimo long espresso, což je espresso s 30ml horké vody navíc, a horké čokolády, jsou tu všechny základní druhý káv, které jsme dělali. Základem všech je malé espresso - 30 ml, které je v hrnečku vpravo. Potom (jedu zpráva) short macchiato obsahuje 2 lžičky mléka-kávy navíc, latte (piccolo i normální velikosti) obsahuje nejvíce mléka a asi 1-2 cm pěny. Flat white se dolívá smíchanou pěnou a mlékem - takže vlasne naslechanym mlékem, pěna je max 1 cm. Cappuccino známe, asi 1/3 pěny a 1/3 mléka a mocha caffee je jako latte, ale se lžičkou kakaa.

Rozdíl mezi latte, flat white a cappuccino je následující: do latte se po našlehání mléka leje tekutá část (pěna se může podržet lžičkou), flat white se doleva smíchanou pěnou a mlékem (takže s nádobou musíme několikrát zatočit, aby se tyto části promíchaly) a do cappuccina se po naslechani ihned chrstne pěna 😊

Kávu jsem se učila vyrábět i v Praze a u nás se latte dělá trochu jinak - našlehá se mléko, káva se udělá zvlášť do
caffee latte & mocha coffeecaffee latte & mocha coffeecaffee latte & mocha coffee

melo by mit cca 65°, ja zpocatku mela stale jen 60, 62..
malé nádobky, našlehané mléko s pěnou se naleje do sklenice, káva se prolije prostředkem pěny, aby neudělala skvrny po stranách a taky aby stekla až na dno sklenice a pak se pěnou zamaskuje vršek a je to. Tady je latte snazší, káva se s mlékem smíchá.

Takže trochu kávu umím, ale - musím cvičit. Až se uzdravím a konečně zase ucítím kávu (na kurzu jsem jednou spálila mléko, vyšlehala jsem ho do 90° a vůbec to necítila :D), tak se půjdu poptat po práci v kavárnách =)

Jo a zítra se jdu nechat ostříhat do Brisbane School of Hairdressing, pokusní králíčci jsou vždycky potřeba 😉

cappuccino, hot chocolate, macchiato
CAM00213CAM00213
CAM00213

caffe latte a cappuccino

Tot: 0.134s; Tpl: 0.013s; cc: 8; qc: 41; dbt: 0.0609s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb