Minneapolis

September 29th 2012
Published: October 2nd 2012

tuneli tuneli tuneli

tuneli koji povezuju zgrade
U subotu 29.09. krenuli smo za Minneapolis. Iz Washingtona smo sletjeli u Detroit a potom u Minneapolis. Minneapolis je najveći grad savezne države Minnesota poznate i kao zemlje s 10 000 jezera. Minnesota graniči s Kanadom te imaju veoma hladne zime. Zbog jakih zima napravili su tunele koje povezuju sve važnije zgrade u gradu tako da se ljudi ne smrzavaju kad se kreću gradom i idu npr. na posao.

Navečer smo izašli van u gay klub Saloon gdje su organizirali zabavu na temu cirkusa. Minneapolis ima mnogo različitosti a sve to se je moglo vidjeti u klubu. Zabava je bila dobra tako da smo ostali do kasno i oko 3 ujutro smo se vraćali u hotel. Na putu smo vidjeli jedno policijsko uhićenje s brdo policije i naouružanja a u hotelu je isto bila neka tučnjava te je policija odvodila mušku osobu. Bio sam začuđen količinom nasilja na ulicama Minneapolisa.

U nedjelju 30.09. Saša, Lucie i ja smo otišli oprati veš u tipičnu američku praonicu rublja. Potom smo otišli na predstavu Mean u kojoj glume mladi iz organizacije Youth Performance Company. YPC u svojoj predstavi obrađuju temu bullying-a što je velik problem u cijelom SAD-u. Predstava je bila zbilja dirljiva te se divim hrabrosti tih mladih osoba koji aktivno sudjeluju u prevenciji nasilja među vršnjacima.

U ponedjeljak 01.10. imali smo dogovoren sastanak u kompaniji General Mills koja je javno podržala prava LGBT osoba. General Mills jedna je od najvećih prehrambenih kompanija u svijetu s 35 000 zaposlenih. Kompanija General Mills javno je istupila protiv ustavnog amandmana kojima bi se onemogućio istospolni brak u saveznoj državi Minnesota. U Minnesoti će se 06.11.2012. održati referendum gdje će se između ostalog ( u isto vrijeme glasaju i za predsjednika, članove kongresa, sudce itd..) glasati i o pitanju istospolnih brakova tako da je sada trenutno kampanja LGBT organizacija ali i protivnika istospolnih brakova u punom jeku.

Nakon toga smo otišli na sastanak u organizaciju The Family Partnership gdje smo razgovarali s Leigh Combs iz GLBT-KIDS: Abuse Intervention Program, Jason Bucklin iz Out4Good, Roxanne Anderson iz Trans Youth Support Network, Tammy Aaberg iz Justin's Gift i Raquel Simoes iz Avenues For Homeless Youth. Od ovih smo ljudi dobili super ideje i materijale o njohovom radu. Posebno je dirljiva bila priča Tammy koja je majka dječaka koji je bio maltretiran u školi te je počinio samoubojstvo. U istoj školi (škole u Anoka-Hennepin okrugu) je bilo još slučajeva samoubojstva djece jer su bila zlostavljana od druge djece zbog njihove seksualne orijentacije i rodnog identiteta a škola nije riješavala problem jer su imali politiku neutralnosti odnosno o LGBT temama se nije smjelo razgovarati u školi zbog veoma konzervativne sredine. Ovaj sastanak je bio možda i najbolji sastanak do sada jer adresira probleme s kojima se velik broj LGBT amerikanaca suočava dok smo u Washingtonu bili kao u nekom balonu gdje je sve savršeno.

Nakon sastanaka otišli smo na izložbu Love is Love u njihov art community centar koji je predivan i prostran a nakon toga u shoping u najveći shoping mall u americi Mall of America. U tramvaju za shoping mall saznali smo da su pjevači Prince i Bob Dylan iz Minneapolisa.

U utorak 02.10. imali smo sastanak s g. Scott-om Cooper-om iz Bush Fundation. G. Cooper je prije radio kao predsjednik Obamine predsjedničke kampanje u Minnesoti te je govorio o predsjedničkoj kampanji i uključivanju LGBT tema u kampanju te o fondaciji Bush te njihovom dobrotvornom radu u državi Minnesoti. Također je kao savjetnik za senatore Wellstona i senatoricu Klobuchar.

Nakon toga smo otišli na sastanak s g. Ken-om Smoron-om iz ureda republikanaca u Minnesoti. Republikanci su inače dosta desno ili konzervativno usmjereni kad govorimo o LGBT ljudskim pravima te su često veoma religiozni tako da je taj sastanak bio veoma zanimljiv. G. Smoron je otvoreno gej republikanac te nam je objašnjavao svoju poziciju u stranci koja se otvoreno zalaže za ukidanje prava LGBT osoba. Upravo su republikanci izradili amandman na ustav države Minnesota u kojem izrijekom zabranjuju istospolne brakove. Taj amandman ide na referendum 06.11.2012. no u isto vrijeme neki republikanci su otvoreno protiv tog amandmana i uključeni su u kampnjau Vote No. Nažalost, dojam je pokvarila brošura o znanstvenim istraživanjima koja se temelje na biološkim razlikama gej osoba u odnosu na heteroseksualne osobe što smatram potpuno pogrešnim pristupom jer na taj način se prihvaća diskrurs da nešto nije u redu s LGBT osobama. Također, znanstvena istraživanja koja imaju jedinu svrhu dokazivati zašto je netko gej, crn ili ljevoruk nisu osobito korisna za čovječanstvo, dapače smatram ih veoma štetnima.

Nakon toga smo otišli na sastanak u odvjetnički ured Culberth & Lienemann LLP gdje smo razgovarali s odvjetnicom Celeste Culberth koja je radila na slučaju gdje su učenici škole u Anoka-Hennepin okrugu tužili okrug jer su bili maltretirani od strane drugih učenika jer su bili LGBT a nastavnici nisu mogli učiniti ništa da ih zaštite zbog politike neutralosti prema LGBT temama. Naposljetku je tužba završila nagodbom u kojoj je dosuđena odšteta od 270 000 dolara za šest učenika koji su tužili okrug. Nagodba uključuje i petogodišnji monitoring škole od strane federalnih institucija poput Departmen of Justice u okrugu Anoka-Hennepin kao i treninge za sve djelatnike škole, promjenu politike koja se tiče bullyinga te koja zahtjeva proaktivniji pristup u riješavanju tog problema. Ta presuda je nakraju imala utjecaja na cijelu državu Minnesota.

Nakon toga smo otišli na još jedan sastanak i to u Minnesotans United for All Families - Campaing Headquarters (Vote No campaing) u St.Paul-u i tamo smo razgovarali s gđ. Leah Solo, direktoricom kampanje koja je inače zaposlena od strane Human Rights Campaing. Ona je objasnila kako je kamapanja organizirana, koliko je volontera uključeno te koji su im rezultati. Rezultati su zbilja impresivni. Sakupili su preko 8 milijuna dolara od preko 50 000 donatora, nazvali su 100 000 ljudi od čega su s 10 000 razgovarali na temu ustavnog amandmana o zabrani istospolnih brakova, imaju preko 200 volontera... Uvjereni su da će pobjediti i da u ustavu neće biti zabranjeni istospolni brakovi.

Sutra polijećemo za Dallas :D

General MillsGeneral Mills
General Mills

dobrotvorna akcija - baci odvjetnika u vodu

Tot: 0.115s; Tpl: 0.012s; cc: 11; qc: 49; dbt: 0.0416s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb