Abha - satul dintre munti

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Abha
May 23rd 2013
Published: May 25th 2013

A doua zi de dimineata ne-am pornit spre un fel de sat-muzeu, unde mai exista case in stilul arhitectonic local. O casa avea 5 nivele, la primul nivel erau primit oaspetii, la ultimul nivel era bucataria (in caz de incendiu, ardea numai ultimul nivel). Drumul pana acolo a fost spectaculos, de multe ori am refuzat sa privesc (si de fapt nici nu puteam) dupa curba. Spre norocul nostru era vineri dimineata, deci putina circulatie, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca cineva ar mai fi taiat curbele si din directia opusa😊

Prin decizia regelui, zona, de importanta turistica, se dezvolta cu banii primiti de la banci (cele mai multe proiecte se finanteaza din banii localnicilor). Unele terenuri sunt disputate de ani de zile, prin tribunale. Cine nu si-ar dori o casa in zona de munte, cand vara isi intra aici in drepturi si pana si seara la ora 7 sunt aproape 40 de grade?

Mi-as dori ca localnicii sa pastreze elemente de arhitectura traditionala, casele din piatra par sa se integreze perfect in peisaj, dar visul acesta il aveam si pentru satele de la noi. Stiu ca nu trebuie sa traiesti in trecut, dar are si el farmecul lui. Si parca viitorul fara mici e cam sumbru😊

Revenind in Abha, am vizitat doua parcuri interesante, ne-am odihnit si in drum spre aeroport am poposit la un magazin de antichitati si am admirat panorama de pe "muntele verde" (restaurantul era in renovare). Noaptea tarziu am ajuns inapoi acasa. Doar imaginea apusul de soare printre ruinele unui fort otoman ne-a leganat visele...

26th May 2013

God, zici ca s-au ascuns toti oamenii in pamant. Pe cuvand ca Saudi Arabia imi pare pe alta planeta!!! Imaginile sunt superbe, cred ca si zona, are ceva magic
27th May 2013

Gratitudine
Miliarde de multumiri pt calatorie!

Tot: 0.115s; Tpl: 0.015s; cc: 12; qc: 50; dbt: 0.08s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb