italian_living20.

Italy's flag
Europe » Italy » Piedmont » Turin
March 10th 2010
Published: March 10th 2010

Snieg padal cala noc i caly dzien. Lotnisko zamkniete, szkoly w Piemoncie zamkniete. Sensacja: snieg. Troche to smieszne, biorac pod uwage, ze odbywala sie tu ZIMOWA olimpiada, a z miasta jak na dloni widac Alpy. W szkole tez porusznie: Egipcjanin i Hindus widza snieg po raz pierwszy i umawiaja sie na sniegowa bitwe. Przybysze z Afryki fotografuja sie na tle osniezonych choinek. A ja juz nie moge na to patrzec i naprawde czekam na wiosne. Wtedy moze ponad godzinna poranna podroz do szkoly stanie sie odrobine mniej uciazliwa. W tramwaju rano jechala pani pochodzaca z jakiegos blizej nieokreslonego miejsca na Bliskim Wschodzie. Zrobilam jej zdjecie, bo jakos kontrastowala mi z otoczeniem. Tak jak te strzeliste fontanny w zimowym krajobrazie. W mojej okolicy tylko panie w chustach mieszkaja - choc w roznym wieku. Ostatnio kupilam od takiej pani chlebowe placki. Umiala powiedziec mi cene, ale jak spytalam, z czym je najlepiej jesc, nie zrozumiala. Musial odpowiedziec mi jej maz. Miala okolo piecdziesiatki.

Znalazlam tez w Turynie artyste street art'owego, ktory portretuje wlasnie muzulmanskie kobiety.

Zaczelo sie od tego, ze na P.zza Emanuele Filliberto zobaczylam na scianie jednego z budynkow fragment czesciowo zdartej duzej papierowej nalepki. Nalepka ukazywala muzulmanke trzymajaca dziecko. W ubieglym tygodniu, korzystajac z odrobiny slonca i chodzac po okolicy, zobaczylam kolejna nalepke, ktora musiala pochodzic od tego samego artysty. Muzulmanska rodzina z dwoma synami, ale to kobieta jest na peirwszym planie. Rzecz wydala mi sie podejrzana. Gdy zaczelam szukac w internecie informacji o street arcie w Turynie, okazalo sie, ze cala seria nalepek pochodzi od artysty od pseudonimie BR1. Teraz chodzac po miescie bawie sie w nieustanne polowanie na nalepki BR1 (niektore maja ponad 5 metrow). Ludzie w szkole powiedzieli mi, ze widzieli cos podobnego nad rzeka - musze to sprawdzic.

BR1 maluje islamskie kobiety. Nie dlatego, ze walczy z Islamem, czy z chusta na glowie, czy tez dlatego, ze wspiera Islam i uwaza, ze kazda kobieta powinna chodzic zawoalowana. Nie. Mowi, ze kobiety sa inspiracja dla artystow na calym swiecie, a kobieta w chuscie na glowie ma takie same oczekiwania, uczucia, nadzieje i pasje, jak chrzescijanka, co moze wcale nie jest dla wszystkich oczywiste. Portretujac muzulmanskie kobiety dazy do tego, zeby ludzie zaczeli je zauwazac, zeby staly sie czescia spoleczenstwa, wyszly z domu, chociazby w formie papierowej. Portety sa kolorowe i pogodne, bo chce przekazac pozytywne uczucia, odrzucic tabu, jakim jest chusta i osoba, ktora sie za nia kryje.

BR1 w szczegolnosci zajmuje sie dwiema rzeczami: po pierwsze, maluje rozne rodzaje chust - iranski czador czy afganska burke - dokladnie zbadal temat i twierdzi, ze np. w Paryzu, choc tyle tam muzulmanek i tyle sie o chustach mowi, Francuz nie bedzie w stanie powiedziec, skad dana kobieta pochodzi na podstawie jej najkrycia glowy; po drugie, chce pokazac muzulmanki przy codziennych czynnosciach, z ktorymi nie sa zwykle utozsamiane, takimi jak palenie papierosa, czy fotografowanie. Mlode muzulmanki widza w nim wsparcie dla rodzacego sie (bardzo) powoli muzulmanskiego feminizmu. Ale jednoczesnie unika symboli stricte religijnych, bo nie chodzi tu o religie, tylko o kobiety. Niektorzy zarzucaja mu, ze jako Wloch nie zna muzulmanskich kobiet, nie rozumie ich i nie moze wiernie sportretowac. Odrzuca ten argument, mowiac, ze chodzi wlasnie o kobiete, ktora pozostaje kobieta na kazdej szerokosci geograficznej.

Znalazlam ciekawy wywiad z BR1:

Okazalo sie tez, ze jedna z prac BR1 znajduje sie w galerii w centrum Turynu. Bedzie tam do soboty. Pan w galerii zaprosil mnie, zebym przyszla pomoc zdzierac prace ze scian.Tu sa zdjecia roznych prac BR1, miedzy innymi tej w galerii i widac, jak powstawala, plus ponizej rysunki Gallo, ktory malowal
w Warszawie, miedzy innymi w PlanieB podczas Carhartt Big Beezers Tour:

10th March 2010

Bardzo dzisiaj ciekawe mimo, ze nie o jedzeniu:-). I dla mnie osobiscie bardzo a propos bo wlasnie spedzilam pare godzin opracowujac blisko-wschodnia marszute:-))))). Sciskam. M.

Tot: 0.072s; Tpl: 0.009s; cc: 7; qc: 23; dbt: 0.0427s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb