italian_living14.


Advertisement
Italy's flag
Europe » Italy » Piedmont » Turin
February 26th 2010
Published: February 26th 2010
Edit Blog Post

Bicerin jak dawniejBicerin jak dawniejBicerin jak dawniej

To jest bicerin w przypadkowym barze. Podany niby w sposob tradycyjny, ale w smaku niedobry.
Wracamy do zainteresowan gastronomicznych. To nie jest nawet moj wybor. Po prostu, Turyn jest "all about food". Nawet Nietzsche, gdy mieszkal tu w 1888 roku, zachwycal sie lokalna kuchnia w Ecce homo, zajadajac sie osso bucco i grissini.

Chodzil tez do kawiarni Al bicerin. Dzis poszlismy wiec tam i my. Kawiarnia powstala w roku 1763, na poczatku XIX wieku zmienila wystroj i zachowala do dzis. Malutki lokal z niskim sufitem, 8 marmurowych stolikow, w glebi lada, a za nia duze sloje ze slodkimi przysmakami, koronkowe bawelniane firnaki. Tu zaczeto serwowac nowa odmiane popularnego wczesniej napoju zwanego 'bavareisa', skladajacego sie z kawy, czekolady, mleka i syropu. Nowosc polegala na tym, ze wszystkie skladniki podawano oddzielnie, co umozliwialo ich dowolne mieszanie. Okazalo sie jednak, ze najlepiej smakuja wszystkie razem, tyle ze podane w odpowiedniej proporcji. W Al bicerin umieli je wymieszac idealnie. Napoj nie byl ani zbyt kawowy, ani zbyt czekoladowy, nie za slodki i nie za gorzki, troche taki, a troche taki. Poza tym, kawiarnia byla idealnie usytuowana - vis a vis wejscia do kosciola, wiec wierni marzyli podczas kazania o szklaneczce bicerina i marzenie realizowani zaraz po mszy.

Tu jest filmik o historycznych kawiarniach w Turynie - 1:56 zaczyna
Piazza della ConsolataPiazza della ConsolataPiazza della Consolata

Plac, przy ktorym znajduje sie kawiarnia.
sie fragment o Al bicerin.



Do kawiarni zachodzil rowniez Cavour, bicerin byl podobno jego ulubionym napojem. Przychodzil tez Puccini, ktory mieszkal niedaleko, w domu, ktory zainspirowal go do napisania La Boheme. Wlasciciele Al bicerin chca wierzyc, ze to wlasnie przy jednym z okraglych marmurowych stolikow powstawala muzyka do tej opery. Byl tu tez Aleksander Dumas. Rezkomo rowniez Picasso i Hemingway, No i oczywiscie krol Umberto II, gdy byl jeszcze krolem.

Po latach zapomnienia, szis bicerin - nazwa pochodzi od malych szklaneczek 'bicchiere' w piemonckim narzeczu, w ktorych byl podawany - odzyskuje dawna swietnosc. W 2001 uzyskal tytul oficjalnego napoju Piemontu i powrocila na niego moda. Pod ta sama nazwa wystepuje likier i inne produkty na bazie czekolady, rzekomo tradycyjne.

PS Dodalam tez zdjecie salatki ze swiezych karczochow na blogu o karczochach, a co do Cynaru, tj. alkoholu z karczochow (!), to bedzie przedmiotem odrebnego wpisu o digestivi.





Additional photos below
Photos: 7, Displayed: 7


Advertisement



Tot: 0.41s; Tpl: 0.009s; cc: 18; qc: 58; dbt: 0.1401s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb