italian_living10.

Italy's flag
Europe » Italy » Piedmont » Turin
February 17th 2010
Published: February 17th 2010

Dzis nie bedzie dlugo, bo w szkole mnostwo roboty! Wyjscie z domu o 8.00, w wielkim pospiechu, bo tramwaj jezdzi co jakies 15 minut, wiec jak sie spoznie, to a) stoje jak glupia na przystanku, b) nie jem briosza z czekolada przed zajeciami, c) nie pije przed zajeciami kawy. Sami widzicie wiec, ze trzeba byc punktualnym. Wychodze wiec o 8.00 i wracam o 20.00. Dzis nasz wspanialy japonski nauczyciel puscil nam jeszcze po zajeciach kontrowersyjny film dokumentalny zrealizowany przez BBC o Miedzynarowym Komitecie Czerwonego Krzyza, wiec powrot do domu sie jeszcze opoznil. W sumie moglabym dwa slowa o tym filmie napisac, ale nie mam juz sily myslec o zbrodniach wojennych. Moze jutro.

Dzis bedzie za to o jeszcze jednym wloskim produkcie, ktory mam na wyciagniecie reki. W sobote mialam tego produktu 4 kilo, co kosztowalo mnie 4 razy 0,60 Euro, czyli 2,40 Euro, czyli jakies 10 PLN. Czego cztery kilo mozna dostac za 10 PLN? Ziemniakow? Jablek? Nie, sycylijskich pomaranczy.

Sycylijskie pomarancze sa czerwone jak krew i prawie nie do dostania w Polsce. W Niemczech sa tak wielbione, ze jeden sycylijski ogrodnik proponowal w niemieckiej prasie wakacje w swoim gospodarstwie, z mozliwoscia zbierania pomaranczy za darmo! A tego lata
krwawe niczym z mafijnej szafykrwawe niczym z mafijnej szafykrwawe niczym z mafijnej szafy

100 ml soku to mniej wiecej 33-35 kalorii.
Madonna wystapi w kampanii D&G, krojac sycilijskie pomarancze w zmyslowej pozie, choc mysle, ze granie Sycylijki moze lepiej wychodzic Monice Belucci.

Sycylijskie pomarancze, moze dlatego, ze Niemcy zbieraja je za darmo, mozna kupic prawie za darmo. Podczas akcj promocyjnej w europejskich supermarketach na poczatku 2009 roku, byly sprzedawane po 0,60 Euro za trzykilowa paczke. I jak to we Wloszech, tradycja uprawy tych pomaranczy siega daleko wstecz i - podobnie jak ryz - poniekad zawdzieczana jest Arabom. To oni przywiezli na Sycylie gorzkie pomarancze gdzies okolo IX-XI wieku, kiedy to razem z cytrynami sadzili je dla dekoracji w ogrodach. Slodkie pomarancze wprowadzili natomiast Portugalczycy w XV-XVI wieku. Teraz znane sa trzy glowne gatunki: taroccho, sanguinello i moro, uprawiane glownie w prowincjach wschodniej Sycylii: Katania, Syrakuzy, Enna i Ragusa. Dojrzewaja miedzy grudniem a kwietniem, czyli wlasnie teraz, co moze tlumaczyc ich nieprzyzwoicie niska cene. Dojrzewaja na nizinie katanskiej, ktora uwaza sie za najgoretsze miejsce w Europie, gdzie zanotowano w 1999 roku rekordowa temperature 48,5 C i na zboczach w dalszym ciagu aktywnej Etny.

A propos Eataly i slow food, to pomarancze plyna tez z Sycylii do Japonii. Zajmuje im to 28 dni i biedaczki sa trzymane w temperaturze 0 C
spremuta - wyciskany sokspremuta - wyciskany sokspremuta - wyciskany sok

Jedna pomarancza zawiera ok. 90 gr soku.
stopni...

19th February 2010

a co ze slow drinkami?
Bardzo ciekawe i wyczerpujące opowieści o jedzeniu. Czekam na podobne o napojach. Alkoholowych oczywiście. A plemię batza, producentów oscypków, zamieszkuje oczywiście bacówki :-) Przyjedziesz do Courmayeur? Pozdrawiam. Marek
23rd February 2010

slow drinks
Mam liste tematow i na pewno znajdzie sie komentarz o winach z Piemontu, ale w tym celu musze jeszcze troche wypic. O drinkach innych tez cos powinno byc, nie myslalam jeszcze o tym:-) Z nart pewnie niestety nic nie bedzie - napisalam wczoraj do Ani z zawilym wytlumaczeniem:-) xoxo.a.

Tot: 0.474s; Tpl: 0.009s; cc: 15; qc: 68; dbt: 0.1226s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb