222.den - makassar (rammang, rammang)

Indonesia's flag
Asia » Indonesia » Sulawesi » Makassar
September 7th 2018
Published: September 8th 2018

U recepcnych capujem vodu.

Inak tuto kaviaren co tu prevadzkuju neodporucam.

Pekne to tu vyzera ale su tu odrbavaci.

Vcera sa tu zastavila jedna baba. Objednala, zjedla a sla platit podla cennika. No obsluha jej povedala, ze su to vsetko ceny bez dph. Tak dobry odrb.

Opi mi posiela suradnice. Da sa tam dostat s petepete (mala dodavka, jedna jazda 5k) s jednym prestupom abo rychli grab (po pouziti kodu za 26k)

Tak pome na grab.

Prvy ma rusi po 5min, vraj daleko, dalsi ma prichadza vyzdvihnut na uplne ine miesto, takze cancel.

Konecne do tretice.

No dochadza motor s inou spz ale podla mobilu je to spravny vodic.

Jazda cez zapchate mesto.

Premavku tu riadia samozvany policajti.

Normalny lude co zastavuju auta aby sa ostatne mohli dostat na hlavnu cestu. Niektory vodici im za pomoc davaju prachy.

Ale treba poznamenat, ze nebyt tychto ludi dostat sa na hlavnu by vyzadovalo strasne ale strasne moc casu.

Vodic zastavuje pri mototechne a pyta sa na cestu.

Nejde mu mapa v mobile. Tak vytacam opi, ta ho smeruje. Moje pokyni podla mapy ignoruje, no proste nerozumi.

Konecne v cieli.

Do izby opi nesmiem ist, bo byva v moslismskom dome. Dokonca ani jej manzel tam nesmie ist.

Nechavam tam batoh, prichadza grab ale tentoraz auto.

Vodic ako inak z toraja, bol tam guidom.

Premavka mega husta.

Zastavujeme sa na bintang prima terminaly. Ono je tu kopa terminalov popri ceste, na daya neodporucam ist ale o tom neskor.

Listok sa kupoval zvlastnou formou. Bolo treba vypisat objednavkovy maly papierik, ten samozrejme nakonec po opisani mena, datumu odchodu zahodili.

Nazad do auta a opat strasne zapchy.

Ale vsetci vodici v pohode, zadna nehoda, nervozita. Jazdne pruhy tu samozrejme neexistuju.

Opustame mesto a prichadzame k nasmu cielu. No neprichadzame, vodic bludi. Pyta sa ludi.

Fakt ako dnes na grab nemam stastie.

Nakoniec nachadzame Dermaga Dua Rammang-Rammang.

Vonku riadne teplo.

Lodka pre 1-4osoby stoji 200k r.

Tak jednu bereme a uz sa plavime po malej riecke. Okolo skaly, ryzove policka, v pozadi paradne skaliste kopce.

Po asi 15min jazdy kotvime.

Tu budka, musim si kupit listok, opi nemusi, bo domaca, vydava sa za mojho guida.

Fajn prechadzka pomedzi ryzove policka (zadna ryza tu neni, cul su tu ryby) zasadene do velmi peknej prirody. Okolo vysoke skaliste kopce.

Na polickach sa pase zverina.

Zapadame na kokos, dlha debaty o sprostostiach. Mensie podriemanie pokracovanie v prieskume tejto dedinky pristupnej po vode.

Diamond cave, domaci mi ukazuje hned na tabulu, vstup 5k. No naser si.

Podla predajkyne kokos to je i tak blbost.

Krizom cez policka ideme k nasej lodke. Ha len kery sofer je nas.

Ono tu je aj par tour. Vsetko biely.

Nasadame na lodku a smer pristav c.1. Je to ine miesto, my sme vyrazali z c.2

Hladina trochu klesla, okolo blatisti zapach.

Z pristavu ideme asi 1km na hlavnu cestu.

Obiehaju nas nakladiaky, tak dost prachu.

Na hlavnej odchytavame petepete.

Dnu neskutocne teplo. Hned sa tu stavam hlavnou atrakciou. Bule v petepete.

S jednu tetulu zakladny pokec.

Nasadaju dalsi ludia, foto nesmie chybat.

Mama povzbudzuje dceru nech si precvici ang ale ta sa hanbi.

Po vyse hodine konecne vysadame.

Konecne jedlo. Miestna specialita. Male zlte tvrde slize a k tomu kura nakrajane na drobno.

Este ujedam s cs porcie. Ta ma problem pribrat, vazi len 42kg, jej ciel je 45kg, fakt je malicka.

V toraji maju ludia obvykle 6 a viac deti.

Po jedle opat petepete a priblizenie sa k domovu.

No tam sa este musime dostat po rusnej ulici. Nenormalna premavka.

Dalsie zobrajuce deti. Tieto vsak aspon nieco robia. Otvaraju dvere na obchode.

Cs mi vola grab. Rozlucka s fajn babou a smer terminal.

Check in zacina az o 21.00.

Bolo 20.50 ked som isol do okienka. Rovnake kde sa kupoval listok.

Sedacky v cakarni pod sirym nevom su z vyradenych busov. Tu mini pokec s domacim. Uci ma nove slovko, kamucante (si krasna).

Hned to na check ine aj testujem, handrova hlava sa hned usmieva.

Na listok mi napisali spz busu, ten najdeny, batoh hodeny do podpalubia.

Chvilku motania sa vonku.

Dnu 2+2 s kopou miesta na nohy, dokonca na nohy aj podopierka.

Bus sa postupne zaplnuje.

Vyrazame nacas o 21.30 ale cestou este zbierame ludi a rozne balicky.

Na daya terminali nastupuju len dvaja turisti a snimi zebrajuce deti a predajcovia jedla, pijatiky.

Terminal prakticky ludoprazdny, len zebraci a podivne osobnosti. Fakt neodporucam sem ist v noci. Moc safety to tu na mna neposobilo.

Zapcha je aj takto neskoro v noci (22.00)

Napajame sa na dialnicu (?) zaspavam.

Ranajky : 10k r
Grab : 26k r
Bus makasar - toraja (bintang prima 21.30hod) : 150k r
Vstup : 10k r
2xkokos : 30k r
Lodka+grab : 150k r ( 200k cela lod, grab 150k)
Jedlo : 125k r
Petepete (mala dodavka) : 5k r
Nakup : 40k r

Tot: 0.575s; Tpl: 0.01s; cc: 10; qc: 50; dbt: 0.3498s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb