Abha - Shada palace

Saudi Arabia's flag
Middle East » Saudi Arabia » Abha
May 19th 2013
Published: May 19th 2013

Cred ca toata lumea a auzit de ABBA, mai putini stiu ca exista si ABHA. Normal ca "h"-ul se pronunta intr-un anumit fel😊

Weekend-ul trecut am petrecut doua zile interesante in Abha si in imprejurimi. Am urcat la munte, cum s-ar spune😊 E impresionat sa uiti de desert pentru doua zile, si sa fii totusi in KSA.

Pornim la drum dimineata devreme, la ora 5, din Riyadh, si dupa un mic dejun copios in avion, respiram aerul curat din Abha in jur de ora 9. De la inceput ma incanta verdele din jur si copacii cu flori de culoare lila. Miriam se straduieste sa gaseasca seminte, sperand sa putem planta un astfel de copac si in gradina noastra in Olanda. Cautand pe Internet am descoprit si numele, Jacaranda Mimosifolia, cred ca unul dintre cei mai frumosi copaci cand e in floare. In inima mea il voi asocia mereu cu Abha, soare si culoare.

Intr-o tara in care turismul nu este o prioritate (exceptand Mecca), Haya Tour e o agentie de turism care face minuni, in special Salwa, prima femei care a primit oficial dreptul de a conduce o agentie de turism. Nu poate fi si ghid oficial, cel putin nu inca, dar e un ghid exceptional. Pentru noi, cei din exterior, amintirile se leaga de tara, nu de o provincie sau un anumit clan. Din pacate, pe oriunde am calatorit cu ea, baricadele care trebuie sa le depaseasca sunt si cele legate de mandria locala.

Palatul Shada a fost casa guvernatorului local, azi muzeu. Noul guvernator a construit o cladire "impozanta" cu piscina alaturi de vechiul palat. Avem noroc ca paznicul s-a trezit si e dispus sa deschida usile muzeului pentru noi😊 Doua pasari ne ofera un concert de bun-venit. Intoarcem pagini de istorie, unelte agricole, arme, uniforme, costume traditionale, manuscrise vechi (neprotejate), bijuterii, si preferatul meu, arborele genealogic al regelui (cu mere si pere, pentru barbati si femei, si culori diferite, pentru cei cu scoala, cei fara scoala, si cei deveniti persoane importante).

Urmatorul popas a fost Muftaha, un centru cultural din inima orasului, dar despre asta mai povestim maine...

13th June 2013

...
In ce lumi frumoase ne transporti!

Tot: 0.092s; Tpl: 0.013s; cc: 12; qc: 44; dbt: 0.0608s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 2; ; mem: 1.1mb