Cholula a Puebla

North America » Mexico » Puebla » Cholula
October 30th 2008
Published: November 25th 2008

V Pueble v parkuV Pueble v parkuV Pueble v parku

V parku je rusno,nejvice frci nafukovaci balony ve tvaru tuzky, ktere litaji do vysky a do dalky :)
Mexico City nechavame napospas jeho smogu a pocetnemu obyvatelstvu a vyjizdime smerem na jihovychod a tesime se na nove vyhledy a nase touha se naplnuje hned kousek za mestem, kde cestou do kopce jedeme kolem Popocatepetlu a Iztacihuatlu, dvou vulkanu, ktere jsou videt uz z mesta. Popo, jak mu rikaji mistni, je vulkanem aktivnim a lezt se na nej nemuze, Izta je neaktivni a kdo chce zdolat 1 z jeho 4 vrcholku, ma moznost. Vyhledy na Popo se nam skytaji i nasledujici den, protoze Popo dominuje cele Puebelske kotline. Krajina je prekvapive zelena, porostla borovicemi, pozdeji barevna pole plna afrikanu a jinych kytek, zeleniny, kukurice atd. Vsude se cile pracuje, cim nize sjizdime z kopce, ktery jsme kolem vulkanu museli prekonat, tim osidlenejsi kotlinou projizdime. Po par desitkach minut jizdy se zastavujeme v nadherne a poklidne Cholule, ktera lezi nedaleko Puebly, asi milionoveho spravniho mesta stejnojmenneho statu.
Cholula sla v minulosti na ruku Aztekum a obyvatele tohoto maleho mesta upredli na Cortesovce lecku, ktera vsak byla vcas vyzrazena a proto tu Cortesovi vojaci mnoho mistnich obyvatel pobili a nechali na kazdem rohu postavit kostely uaaaaaaa. Jeden z tech nejhlavnejsich posadili, jak byvalo u Cortese zvykem, rovnou na vrchol pyramidy. Kdyz se dnes do Choluly vypravite, vidite tento pocin na vlastni oci a kdyz ke kosteliku na vrcholu pyramidy vysplhate, nabizi se vam neskutecny rozhled po kraji a hlavne vyhled na Cholulu a jeji desitky kostelu. Pyramida je vicemene cela pokryta zeminou a zarostla porostem, ale z casti je mozne se podivat na jeji odkryte casti nebo se projit katakombami uvnitr. Cholula je mesto, ktere ma sve poklidne tempo a ze ktereho se vam nechce odjizdet. Ke svacince ochutnavame chapulines, tedy smazene kobylky lehce posypane chili, jak lahodne a krupave.

Prejedete-li do sousedni Puebly, populacne velike skoro jako Praha, pozdravi vas nejdrive nemala nakupni zona plna americkych supermarketu a velkych parkovist-globalizaci nezastavis, amerikanizaci uz vubec ne. Stred mesta je vsak nadherny a asi proto je take chranen Unescem. Puebla se pysni svoji katedralou na kterou jsou poblanos (jak se nezyva mistni obyvatelstvo) patricne hrdi a sami se mi predstavuji a ptaji se odkud sem. Nuti sve deti, aby si se mnou procvicili anglictinu, protoze kazdy turista je prece gringo alias american. Poblanos jsou pry strasni patrioti a konzervativci, po mexicke nezavislosti se pry jeste dlouho povazovali vice za spanely nez za mexicany. Maji mj. i vynikajici pochutinu jmenem molote coz je stredne velka kapsa z testa plnena dle chuti a osmazena v oleji. Rikaji mi, ze pokud jsem v Pueble a neochutnam molote, je to jako bych tam vubec nezavital. Mrskam tedy ke stankum v male ulicce pobliz katedraly, kde je narvano. Trochu mastne, pravda, ale jinak velmi chutne, kdyz si nevezmete dost ubrousku, jste umasteni az za usima.
Samotne Zocalo zije svatkem Dia de Muertos, koncertuje tu byvaly mariachi Jorge Reyes, ktery svym hudebnim stylem mistni obyvatelstvo spise vyrazne sokuje nez bavi. Na podiu je v azteckem prevleku, sekunduji mu 2 nebo tri zpevacky, ktere jsou take v indianskem, na pozadi hraje neco ve stylu esotericko-tanecnim a zpevacky pridavaji stale se opakujici fraze, my jsme slyseli napriklad “donde esta la dualidad” tedy “kde je dvojjakost”? Do toho jedou bubny a coudi se z podia. Kdyby na podium nastoupili mistni umelci obleceni do tradicnich muzikantskych odevu a spustili cajdaky na trubky, asi by to mistni potesilo vice. Divaci spise obdivuji vystoupeni mistniho divadelniho spolku pobihajiciho v prevlecich za kostry parkem a strasiciho prihlizejici. Puebla ma i svoji “shopping street”, ktera je poseta obchody s oblecenim. Je to smeska mezi sortimentem veitnamskeho stanku a oblecenim bezne k dostani v nasich nakupnich centrech. Jedina nevyhoda navstevy techto obchodu je, ze musite pokazde u vchodu do obchodu odevzdavat batoh, coz je ve vestsine obchodu, samoobsluhy nevyjimaje, v Mexiku bezne.
Utahani prejezdem, krasnou Cholulou a Puebelskym vecernim zivotem padame do malych posteli naseho utulneho barevneho hotelu. Buenas noches Puebla.

12th July 2010
Molote poblano

Por favor, le ruego me mande la receta de este DELICIOSO MOLOTE
CUANDO VI LA FOTO DE ESTE DELICIOSO MOLOTE, CREAMELO SENTI QUE LO TENIA YA EN MI PALADAR DISFRUTANDOLO, PERO LA REALIDAD ES CRUDA Y ME ENCUENTRO A CIENTOS, DE MILES DE KILOMETROS DE MI AMADA PUEBLA, POR FAVOR, LE RUEGO, LE SUPLICO SEA TAN AMABLE DE ENVIARME SI FUERA POSIBLE SU RECETA MUCHISIMAS GRACIAS. GRACIAS NUEVAMENTE.

Tot: 0.079s; Tpl: 0.01s; cc: 7; qc: 46; dbt: 0.0458s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb