Nazca 17.10.2005

October 17th 2005
Published: October 18th 2005

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

Lima - Nazca - Arequipa

Traseul primei parti a calatoriei: Lima(verde) - Nazca(galben) - Arequipa(rosu) Le trajet de la premiere partie du voyage : Lima(vert) - Nazca(jaune) - Arequipa(rouge)

Biserica la Ica - in drum spre NazcaBiserica la Ica - in drum spre NazcaBiserica la Ica - in drum spre Nazca

Eglise a Ica en chemin vers Nazca

Nazca 17.10.2005

Version francaise plus loin..

Traseul Lima-Nazca-Arequipa

Nazca ora 18:33 (Franta +7h, Romania +8h) dar cred c-ati invatat deja.

Ola! ¿que tal? (Salut! Ce mai faci?)

Sa stiti ca am primit si citit toate mesajele voastre. Multumim pentru incurajari si "descurajari" sugestii si viitoare reclamatii. :o))

Sutem la sarsitul sederii noastre in Nazca. Am ajuns ieri seara pe la 8 seara (cu bine si cu toate bagajele) dupa 6 ore de autobuz.
Nazca e un orasel mult mai linistit decat Lima, situat intr-o zona desertica intre ocean si munte.

Ne-am cazat la un hotel familial simplut, dar simpatic si foarte primitor.
Am progresat la capitolul spaniola, pentru ca gazda nu vorbeam deloc engleza si ne-am bucurat foarte tare ca romana e o limba e origine latina. Gazda s-a ocupt de toate rezervarile de care am avut nevoie.

Nu va faceti griji pentru noi, am mancat foarte bine la restaurantul hotelului (ca acasa: supe si altele) si dormim in general bine(ne trezim inca o data pe noapte, probabil ca nu ne-am obisnuit inca cu decalajul orar).
Hotelul are dus cu apa calda in ciuda peisajelor pe care o sa le vedeti.

Aici
Mic dejun la Nazca - el desayunoMic dejun la Nazca - el desayunoMic dejun la Nazca - el desayuno

Petit dejeuner a Nazca - el desayuno
este primavara, ceea ce pentru Nazca inseamna maxime de 32 de grade (iarna 30, vara 35-40). Ploua doar doua luni pe an (dec-ian).

Activitatile zilei:
- Senzatii tari deasupra liniilor Nazca cu un avion de 3 locuri (lui Costel i s-a urcat un pic stomacul la gat, iar mie mi-a fost foarte frica, mai ales la aterizare).

- vizitarea cimitirului Chauchilla (- a se citi ceaucia) cu momii datand de acum 1000 de ani in aer liber. Cimitirul a fost intors pe dos de hotii de morminte si momiile distruse in mare parte la soare. Am avut un ghid de limba engleza, care ne-a luat de la hotel

Acum tocmai ne-am rezervat biletul de autobuz pentru Arequipa (plecare in seara asta ora 22.30 - 11 ore de drum).

Am profitat de timpul ramas sa va scriem aceste randuri si sa punem cateva poze ( am adaugat si pentru Lima cateva).

Internet cafe-uri sunt la fiecare 50m dar nu avem la toate posibilitatea de a pune poze.
Oricum nu cred ca contactul sa ne lipseasca pe viitor.

Va pupam caci avem si o versiune franceza de scris,
Cristina si Costel

--------------------------------
In orasIn orasIn oras

En ville

Trajet Lima-Nazca-Arequipa

Nazca 18:33 (France +7h, Roumanie +8h)
Ola! ¿que tal? (Salut! Comment ca va?)

Nous sommes a la fin de notre court passage a Nazca. Nous sommes arrives hier soir, a 8 heures (avec tous les bagages) apres 6 heures de route.
Nazca est une petite ville (25 000 hab.) beacoup plus tranquille que Lima situee dans une zone desertique entre l´ocean et la montagne.

Nous nous sommes arretes dans un hotel familial simple, mais sympa et tres accueillant.
Nous avons fait des progresses en espagnol parce que notre hote ne parle pas un mot d'anglais ( heureusement que le roumain et le francais sont des langues latines).

Ne vous inquietez pas pour nous, nous avons bien mange, bien dormi (on se reveille juste une fois par nuit a cause du decalaje horaire).

Ici c'est le printemps, ce qui veut dire 32 degrees a Nazca (30 en hiver et 35-40 en ete). il pleut que deux mois par an.

Les activites du jour:
- des sensations fortes au dessus des lignes des Nazca dans un mono-moteur de trois places

- la visite du cimitiere de Chauchilla (tchaoutchya) ou les momies
Liniile Nazca, El CondorLiniile Nazca, El CondorLiniile Nazca, El Condor

LEs lignes Nazca, El Condor
vieilles de mille ans sont deposes en air libre(les pillards des tombes se sont bien servis) . Nous avons eu un guide de langue anglaise.

Nous allons partir vers Arequipa cette nuit, en bus a 22h30.

A+
Costel et Cristina

Cristina in Cimitirul ChauchillaCristina in Cimitirul Chauchilla
Cristina in Cimitirul Chauchilla

Cristina dans le cimetiere Chauchilla
Mumii (a nu se confunda cu precedenta) in Cimitirul ChauchillaMumii (a nu se confunda cu precedenta) in Cimitirul Chauchilla
Mumii (a nu se confunda cu precedenta) in Cimitirul Chauchilla

Mumies (ne pas confondre avec la precedente) dans le cimetiere Chauchilla
Pofta buna!Pofta buna!
Pofta buna!

Bon appetit!

18th October 2005

El Condor Pasa!
I rather be traveling than working, Yes I would, If I only could, I surely would.... Se pare ca va distrati pe cinste. Am apucat sa vorbesc un pic cu colegii tai, Costel, la masa. Se intrebau daca versiunea franceza este o traducere fidela a celei romanesti :)) nu sunt prosti. Le-am spus sa stea linistiti, fondul e acelasi. Ne bucuram sa aflam ca ati demarat vizitele site-urilor turistice cu brio, inclusiv din avion. Imi aduc aminte de "Stefan, eu nu sar cu parasuta!!!". Bon courage in continuare si sa auzim de bine. Suntem pe metereze si asteptam urmatorul episod, ca niste copii mici care stiu ca sambata dupa amiaza sunt desene animate :) Va pupam cu drag, Adriana si Stefan

Tot: 0.123s; Tpl: 0.011s; cc: 10; qc: 61; dbt: 0.0523s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb