29 Coca (koka) - Bolivijsky narodni symbol a mozna i prokleti

Bolivia's flag
South America » Bolivia
January 29th 2010
Published: January 29th 2010

Bolivie je hlavnim producentem koky na svete. Z prirodni, relativne neskodne drogy (asi jako alkohol) se pak chemickym procesem ziskava kokain. USA financuji v Bolivii program proti zneuzivani koky pro vyrobu kokainu, ale pestitele koky naopak pribyvaji. Zrovna vcera bylo v televizi, ze zatkli dva male farmare, ale to nejspis jen proto, aby ukazali, ze se teda snazi. Podeziram dnesniho prezidenta Evo Moralese - komunistu a byvaleho pestitele koky, ze se mu do kontroly exportu koky moc nechce.

Koka patri k oblasti Bolivie odjakziva a je zde legalni. Indiansti samani ji pouzivaji k magii a lecebnym ucelum a obycejni lide ke zvyseni odolnosti pri praci i k ritualum. Take jsme byli v muzeu koky. Tam se snazi vysvetlit, ze listy koky nejsou droga, ale soucast kultury. Mozna je to pravda, protoze jsme v La Paz nevideli jedineho zfetovaneho. Zato jsme videli nekolik pracovnich cet, ktere se venovaly vic zvykani listu koky nez praci. Ale jinak jsme na verejnosti nevideli skoro nikoho, kdo by ji zvykal. Mozna proto, ze se pohybujeme prevazne ve mestech.

Tot: 0.077s; Tpl: 0.009s; cc: 15; qc: 44; dbt: 0.046s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb