Regebben tortent - Belfast

Published: August 16th 2009

Nos, kis kesessel, de gondoltam, roviden beszamolok a belfasti kirandulasomrol, ami meg majus vegen tortent.

Az otlet tesomtol jott, aki par baratjaval kitalalta, hogy valami nem tul draga helyen kene tolteni majus utolso hetvegejet (ami a hetfoi bank holiday miatt 3 napos), es az Expedia-nak (ez itt a reklam helye) volt egy kedvezo csomagja repjeggyel es 3*-os szallassal. En is csatlakoztam a kirandulashoz, es egesz jol sikerult, bar elore nem sok mindent tudtunk a helyrol.

Pentek este repultunk be, es a Holiday Inn egyik szallodajaban telepedtunk le. Mivel ez egy lanc, egyaltalan nem meglepo, hogy a szoba nagyon hasonlo volt ahhoz, amiben Brusszelben szalltam meg egyszer, mikor uzleti uton voltunk ott meg az Exxon-nal.
Este bementunk a varosba, kerestunk egy jo pizzeriat, es jokat ettunk-ittunk, jo volt a kedvunk. Az ejszaka sajnos mar nem volt ilyen jo, mert a szomszed szobakban 15-17 koruli angol nyelvu fiatalok voltak, es ugy hajnal 2-3-ig rohangaltak a folyoson, csapkodtak az ajtokat, kiabaltak. En sajnos eleg eber alvo vagyok, igy igen nehez volt elaludnom.

Az elozo ejszakan okulva a masnapi programba mindenkeppen folvettem egy fuldugo megvasarlasat, amit altalaban magammal szoktam vinni, csak most elfelejtettem. Szerencsere lehetett kapni, igy a szombat es vasarnap ejszaka
Titanic-dokkTitanic-dokkTitanic-dokk

Jobbrol lathato a White Star epulete, olyan magas volt a Titanic, ami a kep bal szelen lathato szarazdokkban allt, ahol az ember is lathato - jo viszonyitasi alap a meretekre vonatkozoan
mar lenyegesen jobb volt 😊

Szombat reggel a kontinentalis es angol szabadszedos reggeli utan varosnezo buszra ultunk, es elsosorban kapaszkodtunk, mert igen eros szel fujt. A belvarosban elhaladtunk az Albert Memorial Clock mellett, amit Victoria kiralyno ferje (ha jol tudom), Albert tiszteletere emeltek (mivel Belfast Eszak-Irorszag fovarosa, es igy az Egyesult Kiralysaghoz tartozik). A Lagan folyon athajtva elhaladtunk az Odyssey csarnok mellett, ami egy plaza-szeru letesitmeny mozival, ettermekkel.

Kicsit tovabb haladva elerkeztunk ahhoz a szarazdokkhoz, ahol a Titanicot epitettek. Innen indult utjara 1912-ben Southamptonba, ahonnan utasokkal a fedelzeten Amerika fele vette az iranyt, de sosem ert oda. Bar a busz nem allt meg hosszu idore ennel a dokknal, de amikor a kirandulas es az ebed utan visszaertunk a belvarosba, en visszatertem ide, mivel nagyon erdekelt ez a hely. Van ott egy szivattyuhaz, ami atalakitas miatt zarva volt sajnos, de az informacios tablak alapjan el lehetett kepzelni azt a hatalmas gepezetet, ami a szarazdokkot volt hivatott kiszaritani. A hatalmas, 13 m mely, 29 meter szeles es 259 m hosszu dokknal allva azt sem volt nehez elkepzelni, hogy a Titanic mekkora lehetett, mivel egy informacios tabla arra hivta fol a figyelmet, hogy a dokkal szemben levo White Star epulet (az a ceg, aki a Titanicot uzemeltette) pontosan olyan magas, mint a Titanic volt a szarazdokkban allva. Van errol egy foto is, beillesztem ide valahova, es bar nem tudom a pontos magassagot, ugy 12 m biztos lehet a foldfelszintol, mivel az epulet 3 vagy 4 emeletes.
Erdekes volt korbesetalni a dokkot, vegigmenni azon a vonatsinen, ami a dokkon beluli aruszallitasban volt hasznalatos - kulonleges hangulatu hely.

Visszaterve a buszozashoz, az utunk eszak-eszakkelet fele vitt, kihaladtunk a varosbol, bal kez felol egy hegy oldalaban a kastelyt lattuk meg, majd tovabbmentunk eszakkelet fele, ki az autopalyara, ahol aztan igazan fujt a szel, sok latnivalo sem volt. Visszakanyarodtunk egy helyen, es megerkeztunk Stormontba, ahol a parlament epulete talalhato. Ez egy nagy, feher szinu haz gorogos homlokzattal, az autopalyatol joval beljebb, egy nagy zold park kozepen, a dombon. Nagyjabol eleg is volt a buszbol megnezni.

Tovabbhaladva beertunk a varosba, es atmentunk azon a teruleten, ahol a kb 1969-tol a keso 90-es evekig tarto vallasi-politikai osszetuzesek zome tortent sok emberaldozattal. Ez egy kulvarosias resz, es a borus eg miatt eleg baljoslatu volt a hangulata, amibe belejatszott a sok haz teglakeritesenek tetejen elhelyezett szogesdrot is. Ugy sejtettuk, hogy a kozbiztonsag olyan rossz arrafele, hogy igy lattak jonak.
Sok haz falan nagy falfestmenyek is voltak, rajtuk IRA-fegyveresek es fontos katolikus vagy protestans alakok portreja.

A varosba visszaterve be akartunk menni a Liquor Salon nevu regi etterembe, amiben helyi jellegu kajakat szolgalnak fol, es a berendezes szep, regi, de kicsit tele volt, igy amig a tobbiek ott maradtak beszelgetni, es kivarni az asztalt (nagyjabol fel ora), addig tesommal atugrottunk egy szomszed kavezoba, ahol lepesmezzel keszitett forro csokit ittunk. Igen finom volt, nem volt szerencsere nagyon edes, de a lepesmez miatt igen kulonleges ize volt 😊

A regi etteremben elkoltott hangulatos ebedet kovetoen en elmentem a Titanic bolcsojehez, a tobbieket ez annyira nem erdekelte, ezert ok valahol a varoskozpontban maradtak, majd kesobb osszetalalkoztunk, es rovid egyezkedest kovetoen egy argentin etterem mellett dontottunk. En egy mozzarellaval, kapribogyoval es mogyorohagymaval toltott csirkeroladot ettem, ami mennyisegre nem volt nagyon nagy, de igen finom volt, elotte ettunk eloetelt is, utana desszertet, igy jol ki lehetett birni.
Meg kicsit maszkaltunk, kerestunk volna valami jo pubot helyi zenevel, de miutan nem nagyon talaltunk, inkabb hazasetaltunk (kozben azert megalltunk 1-2 helyen).

Vasarnap Cultra-ban kezdtuk a napot, ami egy nagyjabol fel oras vonatozas Belfastbol, es azert erdemes oda elmenni, mert van egy falumuzeum es egy kozlekedesi muzeum. A falumuzeumban van katolikus es protestans templom, regi whisky-uzlet, bank (ahova termeszetesen betertem), fenykepesz es nyomda. A protestans templom belulrol teljesen disztelen volt, kozepen volt egy kalyha, oldalt pedig fabol kialakitott boxok voltak kisebb es nagyobb csoportok reszere. Erdekes volt, meg nem lattam ilyet.

A fenykepesz szalonjaban volt egy regi fenykepezogep, egy hatter, ami elott regen a csaladi fotokat csinaltak es egy sotetkamra - no meg egy fenykepesz. Tesom, mivel elegge otthon van a fenykepeszetben, probalt megtudni par dolgot az illetotol, de az nem bizonyult nagyon kozlekenynek.

Nem igy a nyomdasz! Egy alacsony, kopcos ficko megmutatta, hogyan nyomtattak regen a hirdetmenyeket, es mivel tesom a dekor- es nyomdaiparban is valamelyest otthon van (eleg sokoldalu 😊, itt is voltak kerdesei, es jo reszletes valaszokat is kapott. Megkerdezte egyszer tesomtol, hogy nem Welsh-e (sokszor olyan a hanghordozasa), es mikor megtudta, hogy magyarok vagyunk, hirtelen nagyon megorult, mert nem sokkal kesobb ment Mo-ra egy focicsapattal, valahova Pesttol nem messze, probalta kimondani a hely nevet, amire rakerdezve megerositette, hogy Szolnok. Van-e ott latnivalo? Nos, elnezest minden szolnokitol, de ugy talaltuk, nem nagyon. Viszont nagy orommel javasoltuk Eger es Miskolc tajekat, Szegedet es Budapestet, a porkoltet, az Egri Bikavert es a palinkat 😊) Mondhatjuk, kolcsonosen hasznos beszelgetest folytattunk vele 😊

A kovetkezo jelenet nem kevesbe volt szamomra meglepo, ugyanis bementunk a kavezoba, ahol kertem egy kavet es egy fankot. Egy fiatal pincerno/pultoslany volt ott, es mikor mondtam, hogy espresso, akkor csak nezett. Aztan kezmozdulatokkal megerositve ujrafogalmaztam, hogy a rovid kave az, amit szeretnek. Megkaptam meg egy fankot is, de aztan nem tudta, hogyan usse be a penztargepbe. Jott egy tapasztaltabb kolleganoje, o sem jott ra, mig vegul a fonokno jott, es megoldotta a helyzetet. Nem is ez volt a meglepo, hanem megkerdezte, hogy ez az en kavem-e, mert ugy latja, hogy a penztargepes problema megoldasa kozben az mar jol elhult, inkabb ad egy frisset. Nos, nem tudom, ki hogy gondolja, de nem hiszem, hogy ez nagyon surun elofordulna otthon.

Ekkor kettevalt a csoport, mert tesom baratnoje, egy masik lany es egy par ugy dontottek, hogy korabban visszaternek Belfastba, hogy a mar emlitett, korabban problemas teruleten politikai setat tegyenek idegenvezetovel (egyebkent a protestans-katolikus villongasokat ugy is hivjak, hogy The Trouble). Bennunket viszont tesommal nem nagyon erdekelt egy 3-4 oras politikai seta, igy inkabb atmentunk a kozlekedesi muzeumba. Rengeteg gozmozdony, bicikli, motor, emeletes busz es trolibusz es regi es ujabb autok kozott ott volt a Delorean is, a Vissza a jovobe filmek autoja, egyike a nagyon keves, Irorszagban gyartott autonak (itt most osszemosva Irorszagot es Eszak-Irorszagot), amibol sajnos gazdasagi okokbol nem keszult sok.

A vasuti es kozuti kozlekedes mellett a vizi es legi kozlekedesnek is kulon helyet letesitettek, ahol tobbek kozott a Titanicrol van egy nagyon reszletes kiallitas, amiben eredeti tervrajzokat lehet latni, a hajotorzson beluli nagy vizzaro lemezek egyikenek elethu modelljet, valamint az elsullyedessel kapcsolatos korabeli ujsagokat es egy muanyagbol es uvegbol keszitett modellt, ahol teljes a sotetseg, csak a hajo kornyeke van gyengen megvilagitva, ahogy annak idejen ez lehetett kint az oceanon...

A legikozlekedesi reszben tobbek kozott mini leghajo, repulogep-szimulator es egy, a repulesben hasznalt anyagokat bemutato kiallitas kapott helyet, de szamomra kulonosen erdekes volt az a video, amit a Top Gear cimu autos musorbol vettek at, es amelyben egy Boeing 747-es jaro motorja moge bekuldtek egy Mini-t. Dobbenetes volt latni, ahogy a kiaramlo levego elsodorta, felboritotta, majd darabokra tepte az autot!

(Hetfon visszatertunk a kozlekedesi muzeumba, mivel vasarnap nem sikerult annyira reszletesen megnezni.)

A kozlekedesi muzeum utan visszatertunk Belfastba, ahol egy hirdetmeny szerint modern utcai szinhaz volt, gondoltuk, megnezzuk. Hat tulzottan is
Megy a gozos...Megy a gozos...Megy a gozos...

Ezt a mozdonyt a dublini Guinness-gyarban hasznaltak aruszallitasra
modern volt, leginkabb egy bohoc-zsonglor musoranak lehetne mondani, ami szamunkra nem igazan volt erdekes. Inkabb ettunk egy jot, majd megneztuk a Szt Anna katolikus es Szt Patrik protestans szekesegyhazakat kivulrol, mert belul epp mise volt.

Nagyot setaltunk a varosban, kozben jol eltelt az ido, es probaltunk tovabbra is ir elo zenes helyet talalni. Miutan ez nem sikerult (minden ilyen hely tele volt), egy korabban elokelonek es draganak tuno helyet neztunk meg kozelebbrol, ami nem volt sem nagyon elokelo, sem tul draga, igy aztan ott talalkoztunk egy kis vacsorara es pihenore.

Viszont a kocsmakeresesunket siker koronazta, mert megtalaltuk Belfast legregebbi helyet, ami 1630. ota mukodik, es volt benne elo zene is (egy gitaros fazon, igaz, nem ir, de hangulatos), meg volt zenegep is, igy eliszogattunk ott vagy 1-ig.

Hetfon ismet szetvaltunk, mert a tobbiek meg valamit akartak vasarolni, aztan kimentek a kozlekedesi muzeumba, hogy jo reszletesen megnezzek a dolgokat, en pedig inkabb a kastelyt neztem volna meg. Ki is mentem a busszal eszaknyugatra, folmasztam egy nem tul magas hegyoldalon, es gyonyorkodtem a kilatasban a tenger fele, de a kastely is igen szepen nez ki. Leginkabb kivulrol, mert belulrol konferenciakhoz es talalkozokhoz alakitottak at, igy nincs benne tul sok tortenelmi hangulat.

A kertet tekintve nagyon erdekes a kulso lepcso, ami csigalepcso-szeru csavarral indul, majd kettevalik, es ugy csatlakozik az epulet oldalahoz - ilyet sem lattam meg korabban. Mint ahogy a macskaszobrok is meglepoek voltak a kertben. Osszesen 9 macskaszobor van elhelyezve (az egyik sovenybol van kimetszve), arra a legendara emlekezve, hogy mindaddig, amig van egy ott lako feher macska a kertben, minden odalatogatonak szerencseje lesz. Nos en nem lattam feher macskat, ettol fuggetlenul szerencsesnek erzem magam 😊

A kastelybol visszatertem a varosba, kozben elkezdett esni, de szerencsere elallt, majd en is kimentem a kozlekedesi muzeumba, ahonnan tovabbi nezelodest kovetoen a nem tul messzi repter fele vonatoztunk - na ekkor mar szakadt az eso. De osszessegeben azert jo idonk volt, es bar nem sokat tudtunk elore a latnivalokrol, azert kellemesen eltoltottuk az idot 😊

Tot: 0.099s; Tpl: 0.012s; cc: 13; qc: 30; dbt: 0.0587s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 2; ; mem: 1.1mb