3den - Stavanger a Lysebotn

Norway's flag
Europe » Norway » Western Norway » Stavanger
July 11th 2011
Published: July 25th 2011

Rano jsme vstali driv, abychom chytili trajekt v devet hodin do Merkjaviku. Cesta trvala neco malo pres hodinu a zatimco ja si uzivala vyhledy a fotila, Peto jeste lehce dospaval. Po vylodeni jsme zamirili primo do Stavangeru. Prohledli jsme si mistni katedralu, centrum mesta, koupili bombu s plynem, takze konecne si budeme moci neco uvarit, prosli se kolem pristavu, kde parkovali dva zamorske lode, prohledli si zvenci budovu muzea oleje a historicke mestecko. Bohuzel mi zacala dochazet baterka na fotaku, tak jsem toho moc nenafotila. Jaka skoda. V informacich nam bylo doporuceno zabukovat si trajekt skrz Lysefjord do Lysebotnu predem, a tak jsme bezeli do kancelare Tide. Tam nam pani zarezervovala mistecko na tri hodiny odpoledne z Lauvika a doporucila nam, abychom necestovali trajektem obe cesty, ale udelali si projizdku kolem. Rozhodli jsme se, ze tak ucinime. Rychle jsme si doprohlidli mesto a spechali do Lauvika. Cesta nam nakonec trvala mnohem min nez predpovezenou hodinu a tak jsme si stihli v posledni vesnicce pred pristavem jeste nakoupit potraviny. Omylem jsme misto mlika koupili podmasli a museli se jeste jednou vracet. Nakonec jsme se ale velmi tesili, protoze podmasli nam naramne chutnalo. V Anglii neco takoveho nedostanete a ja ho od ty doby co jsem odesla z domu nepila. Cestou se pocasi zacalo mracit a kdyz jsme dojeli k pristavu, bylo vsude sedo, mlha a lilo jako z konve. Chvili jsme premysleli co udelat a nakonec jsme se rozhodli vyrazit na cestu autem a nechat trajekt az na zpatecni cestu. Pozdeji jsme zjistili, ze to bylo velmi dobre rozhodnuti. V tu chvili nas trochu mrzelo, ze jsme to rozhodnuti neudelali uz ve Stavangeru, protoze jsme si mohli mestecko prohlidnout a vychutnat vic. Rozhodne bylo krasne.
Cesta na druhy konec fjordu trvala asi tri hodiny. Nevzali jsme to po hlavni silnici, kterou nas navadelo GPS, ale po mensich cestickach, uzivali si vyhledu, koz a ovci u silnice, domu s rostouci travou na strese, chat svycarskeho stylu, par sjezdovek, jezer a pak nakonec velke spousty klikatych cest, kdyz jsme vyjizdeli a sjizdely hory fjordu. Zastavili jsme se take na parkovisti, odkud budeme zitra vyrazet na turu a kde byl nadherny vyhled na fjord a udoli ve kterem jsme stanovali. Kemp jsme nasli velmi rychle. Nachazi ze primo u fjordu a pristaviste. Je od nej krasny vyhled na fjord a hned vedle nej je nadherny vodopad, jehoz sumeni nas vecer uspavalo. Postavili jsme si stan, uvarili veceri a rozhodli jsme se jit jeste na prochazku. Jeste pred tim jsme vsak obdivovali odvazlivce, kteri skakali z vrcholu fjordu a pak si plachtili vzduchem a pristavali kousek od naseho stanu. Jenom jsme vyrazili, zacalo prset. A protoze dest houstl a houstl, museli jsme se vratit a zalizt do spacacku, i kdyz bylo teprve deset hodin. Bylo to celkem zvlastni, protoze venku bylo stale velke svetlo, ale nakonec se nam podarilo usnout.

Tot: 0.068s; Tpl: 0.011s; cc: 8; qc: 46; dbt: 0.0354s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb