16.den - presun albansko (potapanie)

Macedonia's flag
Europe » Macedonia
June 18th 2021
Published: July 4th 2021

Rano vyplacame recepcneho v dinaroch.

Z neho sa nakonec vyklul, neaky vzdelavaci pracovnik v ropnom priemysle. Vdaka praci navstivil takmer vsetky staty sveta.

Teraz planuje ist spat na ukrajinu ci do iraku.

Na ranajky davam polystyrenovy chleba, ceresne pred potapanim riskovat nechcem.

Smer minibus st naum.

Ten prisiel na zastavku uz o 805, odchod ma 825.

Tentoraz platime hned pri nastupe po 60d smer gradiste.

Postupne sa minibus naplnil, niektory ludia platili, niektory nie.

Vyskakujeme pri muzeu bay of bones. Vodic sa rozculoval, ze sme mali vystupit v gradisti t.j. asi 300m skor.

No ale kto by v takom teple slapal do kopca.

Muzeum otvaraju az o 900, tak cakame.

Nakonec prichadza straznik o 910, zistuje co chceme, potapanie. Pusta nas a branu opat zatvara.

Inak mili chlapik.

Potapanie ma zacat o 1000.

Dopisovanie denniku.

Prichadza inostranec z belgicka, ide tiez potapat.

Ten sa vracia po 2rokoch v paraguai domov. Dovod, pandemia. Da sa zaockavat a nazad do juznej ameriky.

Prichadzaju instruktory. Balkan, takze meskanie 10min.

Ideme hned na vec, fasujem flasu, bcd, jacket, neopren (7mm bo zima), topanky.

Trochu som zazmatkoval s nasadzanim jacketu na flasu ale pohodicka.

Briefing na lavicke s vyhladom na muzeum.

Fakt podrobna instruktaz.

Pobavilo cast o tom ako si nas preklepnu ci mame ozaj certifikat na potapanie. Pri tom nevedia ani moje meno.

Ujima sa nas vodny guide. Skuska ci mam dost zavazia, trochu vela ale sak dofuknem sa.

Zanorenie sa a ide sa.

Hned na zaciatku stretavame hada.

Plavame smer muzeum.

Pomedzi nosne drevenne pilony sa dostavame na druhu stranu.

Vdaka slnecnym lucom a pilonom to vyzera super.

Guide nas postupne foti.

Zastavka pri podvodnych crepoch z doby bronzovej.

Gombik, ulomok hrnca, kost.

Viditelnost nic moc ale zas tu neni ani nic zaujimave.

Par malych rybyciek.

Klesame cca 15m, tu uz dobra zima.

Nazad k brehu, opat had a neskor dalsi.

Dostavame sa k travnatemu dnu, hlbka asi 5m.

Belgicana to uz vytiahlo hore, mna to tiez taha hore.

Mala hlbka, tepla voda, prazdna flasa.

Neskor sa este zanarame ale neni tu nic na pozeranie.

Ponor cca 45min. Nic speci ale ako refresh po cca 8mesiacoch dobre.

Ukladame veci, vyplacam v €,vydavok v dinaroch. Rychla rozlucka a chytro na parkovisko, 1150 ide bus smer st.naum.

Hore priatelska biznis tetula co predava veci z auta.

Prichadza belgican, ten chcel povodne dva ponory ale rozmyslel si to, bo by videl to iste, teda nist super.

Ide smer ohrid, tak nas nebere ale dava mi mail. Neskor mi posle foto z potapania.

Bus prichadza full ale dve miesta sa nasli.

Julii stale nieco vravi stary dedko, len prikyvuje i ked vacsine nerozumie.

V kapse mame este 630d.

Navstevujeme cuba libre. Berieme menu a pocitame.

Koktejli tu maju lacnejsie ako v cuba libre ohrid.

Vyhlad na jazero super, len vsetky dobre stoly obsadene ale i tak pohoda.

Ta je obcas narusena kropicom vody v restike. Teda je to taky ovlazovac ludi ked je super teplo.

Platime a smer zachody, kde je poplatok 20d. V restike nemali.

Prichadzaju vyletne lode z ohridu, tak sa to tu hemzi ludmi.

Niektory sa aj kupu, no na mna voda studena.

Plaz sa pomalicky zaplna.

My pokracujeme naucnym chodnikom, z ktoreho sa neskor odpajame a vyliezame na hlavnu cestu smer albansko.

Po par metroch vidime v strede cesty korytnacku, julia ju berie a odnasa do travy.

Fakt dost velky kus.

Pokracujeme dalej, zastavuje sa pri nas auto. Za 5€ nas zoberie az do pogradec. To odmietame, sak to je len 11km.

Neskor banujeme, bo mega teplo.

Macedonska strana, colnik skenuje pas, tuka do pocitaca a som vybaveny. Vystupnu peciatku nedostavam.

Ideme cestou nikoho az k albanskej hranici.

Opat sken pasu a uz som u albancov.

Tu colnici nemali masky. Macedonci mali ale pod bradu. My sme si ich radsej nasadili normalne.

Vyhlad na jazero super.

Na hraniciach nas privital cyklo gang deti.

Pochodujeme cez prvu dedinku, nenormalne teplo.

V dedinke samy hotel a restika.

Co ma prekvapilo, tak tato strana ohridskeho jazera ma piesocne plaze a co este viac, su ciste.

To tu ludia upratuju. Dost velky sok, bo albanci su v mojich ociach bordelari.

Miname podobne spring ako v sv.naum. tu na jazierku tiez kopa peknych restik, no voda spinavsia.

Z druheho brehu sa pomalicky priblizuje burka.

Cesta do pogradec fajn popri jazeru s piesocnou dlhou plazou.

Sem tam neaky kemp ci ubytko. Vsetko pekne upravene.

Popri ceste bunker hadam kazdych 200m. Jeden bol premalovany na lienku. Moc som ich vsak neskumal, takychto bunkrov je v albansku kopa, kuknem neskor.

Na plazi kon, no toto neni hlavny dopr.prostriedok albancov. Oni sa vyvazaju na mercedesoch. Z 10 aut sme stretli 9.5auta mercedes. Rozne rocniky a rozne typi.

Cca 500m pred ubytkom zacina dazd.

Trochu premoceny prichadzame do gh pogradec.

Branka zamknuta ale druha otvorena, no ta neni spravna. Tetula nas naviguje o poschodie vyssie.

3posch dom, dole asi byvaji stary rodicia, v strede deti a vrch prenajimaju.

Apartman s kuchynkou pre trpazlikov je fajn.

Hned zhavim tv a kukam svk vs swe.

Futbal nahovno ale to nevadi, hlavne, ze uz neprsi.

Vidavame sa na prieskum nabrezia.

Tu opat sok. Vsade sama pekne upravena restika aj s terasou. Ohrid sa moze strcit do prdele.

Sokova terapia pokracuje dalej. V uliciach zvacsa dochodci, male deti alebo rodiny s detmi. Nic medzi tim.

Piesocna plaz je i tu pekne upravena, obcas vidiet cloveka co ju cisty ak je niekde odpad.

Nechybaju slapadla, clnky na prenajom. Dva tobogany ale tie su rozbite.

Na promenade pri jazere sa daju prenajat bicykle, auticka pre deti, zahrat stolny futbal, previest sa na mini kolotoci.

Babky predavaju slnecnicove jadierka, dokonca i cukrova vata sa tu da kupit.

Promenada je rozdelena parkom, tam su terasy.

Na chodniku stary ludia predavaju svoje dopestovane ovozel. Ceresne tu prevladaju tak ako v macedonsku. No papriky je tu pomenej.

Dostavame sa k paradnemu parku, kde je vysadenych kopa ruzi roznych farieb. Obrovske kvety rozvoniavaju nadaleko.

Vecera vybavena v zgara familjare.

Tu mensi problem, casnik moc ang nevedel a menu bolo dost zmatocne.

Nakonec sme si nechali poradit.

Julia povodne chcela z lokalneho jedla okusit vsetko. Si myslela, ze to je ako tapas. Co pravda nebola.

Testujem prve albanske pivo elbar, lepsie ako macedonske.

Casnik nam najskor priniesol dobre opeceny chleba a cibulovu pomazanku. Neskor hranolky a nakoniec piskavicu. To je podobne ako pleskavica inak povedane mlete grilovane maso.

Chutovo to bolo skvele.

Ucet moc nepotesil ak to porovnam s macedonskom. Cena za maso rovnaka avsak bolo si treba doobjednat hranolky, v macedonsku boli v cene a maso vacsie. Tiez pomazanka bola predrazena 250l cca 2€, tak isto stalo maso.

Bohuzial karty nebrali, no julia pred tym vytiahla z atm 12k l.

Casnik ked zbadal 5k tak ho skoro prekotilo.

Nakonec si vsak vysluzil velke sprepitne 200l, bo niekto cital, ze tu sprepitne ocakavaju.

Sprepitne sa davalo aj v macedonsku.

Najedeny nazad na ubytko.

Tu potesil mail od belgicana, poslal fotky z potapania aj z pod hladiny. Tie mu poslalo dive centrum, mne nie. Kurvy.

Zajtra len relax na plazi.

Naklady

2x bus ohrid-bay of bones - 120d
Potapanie, 1ponor - 45€
2x bus bay of bones - st.naum - 120d
Hostel sunny lake, 4dorm,share kupelka - 550d + 20€ (2os)
2x obed - 620d
Zachod 20d
2x vecera - 1650l (albansky lek)

Foto

Tot: 0.542s; Tpl: 0.01s; cc: 11; qc: 45; dbt: 0.2976s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb