GELIYORUZ MAINZ


Advertisement
Germany's flag
Europe » Germany » Rhineland-Palatinate » Mainz
March 10th 2011
Published: December 12th 2014
Edit Blog Post

Total Distance: 0 miles / 0 kmMouse: 0,0

LACHEN-MAINZ


Geo: 49.9957, 8.26768

GUN 7 GUNLERDEN PERŞEMBE
Erken uyandık ve derhal bavulları hazırladık .
Bir haftayı geride bırakmışız su gibi geçti zaman.
Kahvaltımız her zaman ki gibi çok güzel.
Franco özenmiş yine.
Otel parasını nakit ödeyince gözlerinde küçük bir kıvılcım yandı söndü...
Bizi daha çok sevdi.
Şaka bir yana Franco adeta çocuğumuz gibi Calabria'dan kopup Almanya 'ya çöken bir Italyan..
çok iyi bir ahçı ve burayı iyi çeviriyor.
Eşi Myra Ukraynalı ve ahçılığı Franco yaparken O da lokantayı yönetiyor..
Birbirimize akdeniz usulu sarıldık ve veda fotoları çektik.
Bu günkü etabımızın ilk durağı Mainz.
Gutenberg Kenti Mainz, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin iç kesimlerinde,
Ren Nehri kıyısında yer alır.
Rheinland-Pfalz eyâletinin başkenti ve eyâletteki en büyük kenttir.
Alman Federal Cumhuriyeti'nin önde gelen eğlence ve kültür merkezlerinden olan Mainz, Karnavalın sayılı kalelerinden bir tanesidir.
Verimli Ren vadisinin ticaret merkezi olan Mainz aynı zamanda Avrupa'nın belli başlı deniz, demir, hava ve karayollarının kesiştiği bir noktadır.
Ren-Main Bölgesi'nin gösterişli ve alımlı incisi bu kentten trenle 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabilen Frankfurt Ren-Main Havaalanı, Avrupa'nın en büyük ve en işlek havaalanlarından biridir.
Çok önemli bir medya merkezi olan Mainz,
İkinci Alman Televizyon Kanalı ZDF ile; SAT1, SAT3 ve SW3 isimli diğer Alman televizyon kanalları ve SWR, RPR1 gibi Radyo İstasyonları'na ev sahipliği yaptığıdan ‘Medien Stadt' (Medya Kenti) olarak da anılır.
Matbaayı icat eden ünlü mucit Johannes Gutenberg'in doğduğu kent olma özelliğine de sahip olan Mainz, bir festivaller ve eğlenceler merkezidir de ayrıca.
Kentin merkezinde ve kenar mahallerinde büyüklü küçüklü ellinin üzerinde festival, şenlik ve kutlamalar düzenlenir.
Seçkin bir hastane ve üniversiteye de sahip olan Mainz, 2 adet Max-Planck Enstitüsü ile ünlü bir Bilim ve Araştırma Metropolü'dür.
Kentteki Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde yaklaşık 35.000 öğrenci öğrenim görmektedir.
Alman şarap ticaretinin en önemli merkezlerinden biri olan Mainz'in Alman 1. Liği'nde top koşturan bir de futbol takımı var. (Mainz 05)
II. Dünya Savaşı sırasında yapılan bonbardımanlar sonucu çok büyük yıkıma uğramış, kent merkezinin neredeyse tümü yerle bir edilmiş olsa da, savaştan hemen sonra başlatılan restorasyon çalışmaları sonucu, kent adeta yeniden yapılandırılmıştır.
Geniş yeşil alanlar ve parklar zengini Mainz, bağrında yaşayan insanlara çok cömert davranıp, dinlendirici ve doğal bir ortam sunar.
Kentin tam göbeğinde ve çevresinde, yabanıl yaşamı ve doğayı koruma alanları olabildiğince geniştir.
Gerek sportif ve yarışma aktiviteleri, gerekse piknik
yapmak için büyük olanaklar sağlayan parkların içinde yüzme havuzları, bisiklet yolları, gezinti kordonları, barlar, kafeteryalar, botanik ve hayvanat bahçeleri mevcuttur.
İnşası şavaş ve kıyımların yaşandığı 1627 yılında Kurfürst Georg Friedrich von Greiffenklau tarafından başlatılan ve o günden bu güne yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen, muhteşemliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olan Kurfürstliches Schloss adlı tarihi yapı, Mainz'in olmazsa olmazıdır adeta. Kentin adeta gözbebeği durumundaki bir diğer muhteşem yapı Dom Kilisesi (Kathedrale und Bischofskirche) inananlara 1000 yıldır ev sahipliği yapmaktadır. İnşasına Bischof Willigis tarafından M.S. 975 yılında başlanan ve romantik bir yapı sitiline sahip olan Dom Kilisesi, Ren Nehri yakınlarında ve kentin tam merkezinde yer almaktadır.
Gutenberg'i, Ren'i, Main'i, Karnavalı, Dom'u, Schloss'u, Theodor Heuss Köprüsü, Volksparkı, festivalleri, tiyatroları, sinemaları, müzeleri, eski evleri, üniversitesi, kütüphaneleri, basını, şarap lokalleri, birahaneleri, lokantaları, dönercileri, pizzacıları, ünlüleri, ünsüzleri, yerlileri, yabancıları, parkları, bahçeleri, bağları, üzümleri, şarapları, türkü ve şarkılarıyla Mainz, yaşamak için ülküsel bir mekân arayanların beklentilerine yanıt verebilecek düzey ve zenginlikte bir kenttir diyorlar ama ben almıyayım.Bir defa gelir görürsün yeter ...
Bana göre buranın önemi Johannes Gutenberg'in doğum yeri olmasıdır.Hazret halkkında biraz bilgi verelim.
Yaptığı çalışmalar ve basım deneyleri için para bulmak zorunda olan Gutenberg 1450'de, Mainzlı bir tüccar olan Johannes Fust'la ortaklık kurdu. 1455'te bastıkları ilk kitap Latince bir İncildi. Gutenberg İncili denen bu yapıt Kırk İki Satırlı İncil ya da Mazarin İncili olarak da bilinir.
1457'de Gutenberg borcunu ödeyemediği için Fust'la olan ortaklıkları bozuldu.
Fust bütün araç ve gereçlerine el koydu.
Daha sonra Konrad Humery adlı bir Alman memurun sağladığı para yardımıyla yeni bir baskı makinesi kuran Gutenberg bir dilbilgisi kitabı, bir sözlük ve başka bazı kitaplar bastı.
Başarıyla yürüttüğü bu çalışmaları sırasında büyük zorluklara katlandı ve hiçbir zaman çok fazla para kazanamadı.
Mainz Başpiskoposu olan Nassau kontu, son yıllarda gözleri giderek bozulan ve yoksulluğa düşen Gutenberg'i sarayına aldı ve geçimini üstlendi.
Burada duruyorum o tarihte biz Istanbul'u fethetmekle meşguluz.Top yapım tekniklerini geliştirme konusunda harikalar yaratan Osmanlı bu işe uyanamamış maalesef.
Bu buluşu kavrasa imiş bence bugün tüm tarihin kaderi değişebilirmiş..
Biliyorum tarih böyle okunmaz ama kendimi tutamıyorum.
Bu olağanüstü buluşun Osmanlı'ya gelişi 270 yıl sürdü.O da Macar asıllı İbrahim Müteferrika vasıtasıyla...Yazık olmuş.
Burada lokantamız : Da Vito adresi
http://www.da-vito-mainz.de/61/Impressum.html


Şu anda hava durumu:
http://weathersticker.wunderground.com/weathersticker/sunandmoon_metric/language/www/global/stations/10633.gif'


Additional photos below
Photos: 5, Displayed: 5


AdvertisementTot: 2.497s; Tpl: 0.074s; cc: 13; qc: 33; dbt: 0.0329s; 2; m:saturn w:www (104.131.125.221); sld: 2; ; mem: 1.4mb