Lato

Published: July 15th 2013

P7130205P7130205P7130205

na promie
Słońce

Jak tylko przyjechałam do Turku, gdy słońce mocno świeciło, a ja chodziłam po mieście z hostem, pomyślałam, jak to by było zabawnie dostać poparzenia słonecznego w pierwszy dzień pobytu w Finlandii. Nikt by nie uwierzył, co innego gdzieś tam na południu Europy, ale w Finlandii? Ale z czasem przestałam uważać to za głupie. Z paru powodów. Po pierwsze, tutaj ludzie całe lato są wystawieni na działanie promieni UV, w każdej chwili, gdy przebywają na dworze słońce pada na ich skórę. Po drugie, warstwa ozonu nad Finlandią jest mniejsza niż nad Polską, czy krajami Europy Południowej, więc szybciej można się poparzyć. Także do Finlandii warto zabrać ze sobą krem z filtrem.

Drogi rowerowe

Ścieżki rowerowe istnieją przy wielu drogach w Turku. Drogi rowerowe trochę rzadziej. Nie występuje znak końca ścieżki rowerowej, co budzi moje spore wątpliwości, czy należy dalej jechać chodnikiem czy jezdnią. Często nawet, gdy ścieżka rowerowa istnieje po dwóch stronach skrzyżowania, nie występuje przejście dla rowerów. Ale niewiele osób zsiada z rowerów, by je przeprowadzać na drugą stronę. Policja nie przejmuje się rowerzystami, dopóki nie powodują wypadków. Samochody są bardzo wyczulona na rowerzystów - hamują na długo przed tym, zanim dojadę do skrzyżowania.

Szlak rowerowy
P7130195P7130195P7130195

tam, gdzie droga się kończy
wiedzie dookoła całego Archipelagu (przy użyciu promów można objechać Archipelag w koło). Ja pokonałam odcinek z Turku do Nauvo. Większość drogi tam stanowi ścieżka dla pieszych i dla rowerów, także Archipelag można też obejść jakby ktoś chciał. Nawet jeśli droga jest prosta, ścieżka rowerowa bogata jest w różnego rodzaju górki. Na drodze z Turku do Parainen bardzo często występują przejazdy podziemne i nigdy nie wiadomo, czy należy przejechać na drugą stronę (bo po tej stronie ścieżka się zaraz skończy na czyjejś posesji) czy nie przejeżdżać (bo to jest tylko tunel dojazdowy z osiedla po drugiej stronie ulicy). Szlak rowerowy często odbiega od głównej drogi, by zahaczyć o drogę dojazdową do baru, stację benzynową, drogę wewnętrzną, drogę dojazdową do posesji itp. To kwestia pieniędzy - po co budować ścieżkę, skoro jakaś mało uczęszczana droga istnieje kawałek dalej. Do Parainen ścieżka rowerowa jest asfaltowana, natomiast za Parainen żużlowa i bardziej wymagająca (większa ilość górek).

Po przedostaniu się promem przez Korfsjarden, nie ma już ani ścieżki ani drogi rowerowej, mimo wciąż istniejącego szlaku rowerowego. Jadąc w stronę Nauvo samochody nie są uciążliwe z tego względu, że duże natężenie ruchu występuje przez ok. 1/5 czasu – cyklicznie w zależności od tego,
P7130207P7130207P7130207

Nauvo (Nagu)
kiedy samochody opuszczą prom.

P7130210P7130210
P7130210

z Nagu wracałam już samochodem
P7130221P7130221
P7130221

a kto zgadnie, co przedstawia to zdjęcie?
P7140223P7140223
P7140223

z hostami przed ich domkiem letniskowym w Parainen (Pargas)
P7140256P7140256
P7140256

Parainen Kotiseutumuseo (Pargas Hembygdsmuseum)
P7140259P7140259
P7140259

na ludowo
P7140260P7140260
P7140260

kopalnia wapienia w Parainen (Pargas)

Tot: 0.046s; Tpl: 0.011s; cc: 6; qc: 24; dbt: 0.0221s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb