Kerala Legfurcsabb Embere 2010

Asia » India » Kerala » Varkala
February 2nd 2010
Published: February 3rd 2010

Es 2010 ben is megrendezesre kerult a magas presztizsu Kerala Legfurcsabb Embere kiirasu versenges, melyen barmilyen erdekes ember, freak, furamano, tortenes vagy egyszeruen bolond verseng a fodijert... Ime az idei mezony, nem semmi a sracok eronlete 2010ben...

10. A Nagy Ablakzsirmegeteto:

Iden is emlitest kell tennunk Amma ashramjanak egyik legfurcsabb lakosarol, a Nagy Ablakzsirmegetetorol. Permanens lakosnak tunik, hiszen tavaly es iden is talalkoztunk vele. Valojaban a talvalyi sztori erejen kerult be az idei valogatasba: az ashram szevam (felajanlasbol vegzett munka) az volt, hogy bezsirozzam az ablakok reteszeit, mert veszelyesen berozsdalltak. A munkat egy honappal erkezesem elott mar elkezdte a karbantarto csoport, ezert mire elkezdtem, a "nehez esetek" maradtak csak szamomra: akik 3 probalkozas es irasbeli felszolitas ellenere sem engedtek be az ablakzsirozokat. A feladatom tehat nem volt konnyu, es a legnehezebbbnek a nagy Ablakzsirmegeteto bizonyult. Termeszetesen ugy tett mint aki nincs otthon, dehat rutinosan fuleltem, es kozoltem vele, hogy hallottam, es hogy addig ott maradok amig be nem enged. Innen kenyszerult kiszolni hogy "takarodj, nem engedlek be!". A szokasos szoveg, gondoltam ez ennyivel nem raz le, kozoltem vele hogy Amma keresere vagyok ott, es hogy be kell engedjen. Erre valamit motyogott, kertem hogy nyisson ajtot, hadd beszeljunk. Tobb lakat zorren, egy lanc azert maradt, es a resen at megjelent egy remego kezu felenk tekintetu oszvenember, es kovetelte, hgoy menjek el. Mondom neki, sajnos felhatalmazasom van szetcsavarozni az ajtot. Erre megenyhult a szive, megkerdezte mit akarok, mondom bezsirozni az ablakot. Ereztem, hogy nemi engedmenyt kell tennem, hozzatettem hogy minimalis ideig leszek, es minimalis mennyiseget fogok hasznalni. Ez volt a nagy horog az Ablakzsirmegeteto szamara: egy olyan kerdesaradatot engedett el az ablakzsir tekinteteben, mely majdhogynem orvosi felkeszultsegrol tett tanubizonysagot: mibol van, mivel kevertek, vegetarianus volt e aki keverte, egy 5 perces eloadas a mereganyagokrol, ... lattam, hogy nagy itt a felenkseg, paranoia, retteges a mereganyagoktol... a vege az volt, hogy felajanlotta: beenged ha a szeme elott megeszem az Ablakzsirt. ezen a ponton ereztem ugy, hogy megerdemel egy mindenkori helyezest az oreg. Iden ujra osszefutottunk, en a Western Canteen etkezde konyhaban asszisztaltam reggel, o meg a sorban allt, varva hogy kinyissunk es reggelihez jusson. Egyszercsak egy orosz termett mellette, es egyutt nezegettek a keszulodest, amikor az orosz haverkodva megszolitotta a Nagy ablakzsiretetot: " tudtad hogy mergezo a paradicsom heja?" s ezzel egy gyonyoru baratsag vette kezdetet....

9. Iqbal a Shiva Garden rezidens nyaralo orvosa

egy angol konyvesboltban dolgozik eladokent, delutan ayurvedikus konzultaciokat ad ingyenesen, es jelenleg keralaban, a shiva gardenben "rezidens": beatles frizuraja van, liverpool rajongo, a legnagyobb hindu filozofusokat megszegyenito tudasa van a vilag es az orvostudomanyrol, es addig beszel neked az ayurvedikus konstituciodrol amig ellatod chaial es friss gyumolccsel- nagyon jo baratunk, Iqbal az elfekvo, nyaralo orvos ily modon erdemeli ki elokelo helyezeset a listankon.

8. Szerelem India es Portugalia kozott

Sonjaval mar talalkoztatok az utazasunk soran: Bombaytol Varanasin at, Nagpuron keresztul Pondicherrying egyutt utaztunk, majd jott az info, hogy egy kicsit meg nyaral Atullal, es hazautazik Portugaliaba, ahol meg kell jelennie a munkanelkuli hivatalban felvenni a penzet. Egyszercsak email erkezik, hogy megvaltoztatta a jegyet, es jonne a kezdo tanfolyamra, es mar Varkallaban van, a Shiva Gardenben. Es egyszercsak elkezd tanulni, es egyre tobbet kesik, egyre tobbet beszel a Shiva Gardenrol, es a nyalank lungivitezrol, Jayanrol, hogy igy meg ugy, es egyszercsak azt latni, hogy mar nem csak a kajat szervezi a helyre, hanem takarit is, es utana Jayan motorjan terem... Jayant megkerdezve, o a horoszkopot emlegeti, meg valami asztrologus baratot aki megjosolta hogy iden a tengeren tulrol jon az igazi szerelem... Sonya elete tehat 180 fokot perdult mint a l"amour kerek, lemondott a hazautazasarol, kiadta a hazat interneten, es letelepedett indiaban. A boldog part Varkallaban hagytuk, Sonja es Jayan nagy egyetertesben vezetik a hazat...a talakozas szepsege miatt mindenkepp heyezest erdemel a 2 ember, sok boldogsagot nekik!!!

7. Dikesh az autorikshak 2 kiralya

Macko termetu autorikshas, mindig ott log a kornyekunkon, fuvart keresve. Egyik nap elvisz a varosba, szol hogy hivjuk fel es ertunk jon ha vissza akarunk menni. Massal beszel. Visszaterve lebaszom, hogy miert nem veszi fel a kagylot, elozekenyen mosolyog. Masik nap bevisz, megbeszeljuk hogy ekkor es ekkor ertunk jon, ott varunk, vegul elmegyunk massal. Hazaerve mintha nem tudna mirol beszelek. Akkor ertettem meg a tortenetet, es hataroztam el, hgoy Dikesh es ikertestvere felkerulnek a listara, amikor lattam a ket mackot egyutt, 2 rikshaban, beszelgetve. Leesett, de meg mindig nem tom hogy hogyan es miyen bonyolult rendszer szerint osztjak fel maguk kozott a kifele es a befele fuvarokat 😊

6. Kasztrendszerhiba

Egyik legjobb baratunk egy angolul alig par szot beszelo felszolgalo volt a kavezonkban, akivel egyre tobb idot toltottunk, kedvessege, jo humora es termeszetes pozitiv energiaja miatt. Megtanitottuk backgammonozni, sokat dumaltunk a tanfolyamok utani esteken, es lepesrol lepesre kialakult a szomoru kep a baratunkrol: Magas kasztbeli (brahmin) edesapja "szerelemhazassagot " kotott egy alacsonyabb kasztbeli aszonnyal, szuletett egy gyermekunk (a baratunk), majd 2 ev utan elhagyta oket. Uj csalaldja lett, es elment az andaman szigetekre allami tisztviselonek. Ennel talan erdekesebb a mama es a baratunk sorsa: a brahmin csalad mar a 2 ev egyuttlet alatt sem fogadta el a frigyet, egy csaladi unnepre, szuletesnapra sem jottek el amikor a mama csaladja is jelen volt. Tehat a gyerek tulajdonkeppen egy fel csaladban kezdett felnoni. A valas utan a mama helyzete viszont meg kritikusabba valt. Az egesz varos kitagadta, olyannyira, hogy sem a csaladja, sem a baratai nem latogatjak, boltokban megvetett erinthetetlenkent nem szolgaltak ki, az utcan jarokelok bantalmaztak es gyulolkodve ocsaroltak. A mama elete ma a haza 4 fala kozott folyik, nem igazan megy templomba se, es varja, hogy vege legyen. Aki nem hitt a kasztrendszer erejeben, az ebbol tortenetbol megertheti, hogy nagyjabol hogy mukodik India. Egy tarsadalmi felrelepes sem megbocsajthato a kasztrendszerben eloknek.

5. Kashmir es Krikett

Nagy filozofus-forradalmar-haditudosito baratunk Rojas irt egy cikket a hindustani Timesba egyik evben, mely ezzel a cimmel rendelkezett. a lenyege az volt, hogy India siralmas helyzereert 2 dolog felelos: Kashmir es Krikett. Kashmirrol hallottunk eleget, hasonlo a Palesztin-Izraeli vagy az Eszakir konfliktushoz, egyik fel sem akar engedni, kisebbsegek mindenhol, robbantgatasopk, politikai acsarkodas, ideges status quo. A Krikettre, mely az angol gyarmatositok altal otthagyott bugyuta, tobb napon at tarto, teaszunetekkel tarkitott utos jatek viszont felkaptam a fejem, hiszen imadjak mint mi a focit. Erre Rojas elkezdte a kovetkezo hihetetlen okfejtest: az indiai krikett valogatott evente 20 nemzetkozi tesztmeccset jatszik, egyenkent 3 naposakat. Ezen kivul jatszik meg 30 nemzeti jellegu meccset, es szamtalan megyei, jarasi merkozest is kozvetit a tv. Az indiai csaladok 70 szazaleka megtekinti a nemzetkozi es a nemzeti tesztmeccseket, melynek eredmenyekepp a lakossag javaresze atlagosan 90 napon keresztul kivonbja magat a munkabol, termelesbol, es a tv elott ul. A kotelezo unnepekkel egyutt ez azt jelenti, hogy a munkanapok szama altalaban alig eri el a 180 at evente. Ez mar onmagaban is igen silany gazdasagi mutatokat eredmenyezne, de ez meg semmi: a fo baj azzal van, amit a krikettkozvetitesek kozben becsempesznekl a nezok fejebe a tv tarsasagok, hirdetocsikok es szunetek formajaban. Rojas egyenesen az indiai kisgazdasagok kihalasat is a krikettnek tulajdonitja, es ha igaz, lehet hogy nehezebb feladat ez a krikett dolog mint kashmir...

4. Elvisz a Remmosolyu

Amma ashramjaban aki a divatos "western canteen" azaz nyugati izlesnek fozo, igen draga etteremben vetelezi a betevo falatjait, nem ritkan szembesult az eteles konderok soraban allva azzal, hogy egyik vagy masik fo fogast egy elvis barkoju, csapzott rasztas fiatalember meri ki a sorbanallo tanyerjaba. Ezzel semmi baj sem lenne, ha ezt nem az Amma-i szereto kedvessegben elfatyolosodott szemmel es egy tomeggyilkos veres kessel lecsapasa elotti kejes vigyor keverekevel tenne. Utanozhatatlan arcmimikaja miatt kuszik fel 4. helyre a Remmosolyu, a dobogorol azert marad le, mert valojaban semmilyen akcioval nem erdemel ermet.

3. Legyolo Galoca

Ennel inkabb a Legyolo Galoca, aki messzirol felismerheto az ashramban Gandalfkent koborolva, csontra lesovanyodva, bicajt tolva, sokevnyi heroinos kinezettel. Az uriember csupa csont es bor es szor, csapzott rasztak diszitik gyonge homlokat, gondterhelt arckifejezes ul lesovanyodott jaromcsontjan, mindig teljes menetfelszerelesben, jogamatraccal es kozepes meretu hatizsakkal siet az ashram egyik pontjarol a amsikra, sok tekercs wc papirral. Az okooziban csendesen uldogelve volt szerencsenk kozvetlenul megismerkedni ermesunkkel. A filmet ugy neztuk, hogy a tv elott egy kis nezoteret alakitottunk ki muanyag szekekbol, amin helyet is foglaltunk. Galoca ajogamatracan a szekek es a tv kozott ult, megbabonazva, neha kiveve egy kis wc papirt a taskajabol, kifujva orrat, majd nagy csindadrattaval elhajitva a taskat tovabbnezte a filmet. A koncentracioja nem volt a legszilajabb, mert ahogy azt egy parszor tanui lehettunk, az arra szallo lepkek igen gyorsan hatralmukba keritettek erdeklodeset. Mint a megbabonazott gyerek allt fel a majd 2 meteres csontkollekcio, es boldog susukent kovette a pillangot kozvetlen kozelrol a kertben. A Legyolo nevet azzal erdemelte ki, ahogy ult a tv elott, es hosszu masodpercekig meredten koncentralva egy testreszere, egyszercsak vehemens csapkodassal hadat viselt a raszallo legyek ellen. Szuperfreak, melton ermes iden!!!

Tot: 0.051s; Tpl: 0.01s; cc: 7; qc: 24; dbt: 0.03s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb