Phnom Penh

Cambodia's flag
Asia » Cambodia » South
November 24th 2013
Published: November 24th 2013

Dalsie mesto je za nami. Tentoraz Phnom Penh, hlavne mesto Kambodze. Prisli sme vcera skoro rano a po malom oddychu vyrazili do ulic a ako prve zacali hladat pobocku naseho milovaneho Chatime. Samozrejme sme zabludili do viac ako zvlastnej stvrte, kde jednu ulicu tvorili len a len lekarne ale cajovna kde nic tu nic. Sklamani sme to vzdali a vybrali sa ku krasnej pagode na severe mesta. Bola naozaj nadherna a aj ked sme tam nestretli slubovane opice tak sme tam nasli aspon obrovsku kobru spletenu zo susenych palmovych listov. Cestou od nej sa stal maly zazrak a nasli sme inu pobocku Chatime, takze sme mohli vyrazit na prehliadku kralovskeho palaca posilneni dalsou davkou Matcha Mousse. Areal kde sa nachadza kralovsky palac a prilahle budovy je jedna z najkrajsich veci co sme mali zatial moznost vidiet. Neskutocne nadherne upravene budovy a park a ako bonus dychvyrazajuca tronna miestnost. Skoda ze ta sa nesmela fotit. Milym spestrenim bol aj starucky budhisticky mnich ktory stuchal palickou do korytnacky vo fontanke a smial sa na tom ako schovava hlavu. Evka hned vyhlasila ze tak nejak si predstavuje mna s Kostom za 50 rokov. Mnichov tam bolo inak celkom vela a vytvarali svojou pritomnostou prijemnu pokojnu atmosferu. Jeden z nich sa pri nas aj pristavil len tak sa porozpravat. Stravili sme v celom komplexe asi dve hodiny kym sme to vsetko presli. Mimochodom kral je tu velmi oblubeny a ku pamatniku jeho otca ktory zomrel minuly rok sa chodia ludia klanat a modlit. Po tom co tu narobili cerveni kmeri je pre nich novy panovnik viditelnym pozehnanim.

Na dnes sme si nechali tu emocionalne narocnejsiu cast prehliadky mesta. Pred necelymi 40 rokmi sa v Kambodzi dostali k moci cerveni kmeri. V mene komunistickej revolucie vysidlili mesta, zlikvidovali infrastrukturu, zatvorili fabriky, skoly aj nemocnice. Behom skoro styroch rokov kym ich zastavila Vietnamska invazia vyvrazdili tri miliony obyvatelov. Dve z miest kde sa tato genocida odohravala su aj v Phnom Penh. Killing Fields a muzeum vo vaznici S-21. Len sme chodili, pocuvali skvely audio guide a so zdesenim spoznavali tuto velmi temnu cast Kambodzskej historie. Nefotili sme nic, nebolo co. Nikto z nas nechcel mat na fotkach z dovolenky steny zo stoviek lebiek a kosti alebo miesta kde kmeri mucili a popravovali ludi. Obzvlast v S-21 bolo desive vidiet ich pedantnost ked kazdeho vezna ocislovali a odfotili predtym ako ho popravili. Vsetky tie fotky su teraz vystavene v muzeu ako mementum tej hrozy. Cele to bolo o to desivejsie ze na mnohych tych fotkach boli iba male deti. Nehovoriac uz o tom ako tych ludi vrazdili - macetami, palicami, najmensie deti uderom o strom. Do toho hrala budovatelska hudba aby nikto nepocul krik. Bolo drsne to vsetko vidiet..

Trochu emocionalne rozbiti sme sa vydali vzpruzit sa dalsou davkou caju do Chatime a cestou spat sa presli krasnym nabrezim pri rieke. Centrum Phnom Penh je naozaj nadherne a je prijemne pozorovat ludi co v parku hromadne cvicia aerobic alebo inak sportuju. Proste to tu zije. S vynimkou centra je tu ale ovela vacsia chudoba ako vo Vietname a dost zle cesty. Prachu sme sa len za dnes nadychali na rok dopredu. Evka sa uz stava expertom na zjednavanie cien za tuk-tuk a viditelne ju to bavi, ale aj tak sa uz spat do Vietnamu celkom tesime. Vyrazame zajtra skoro rano a az do dalsej soboty uz mame v plane len lezat na plazi na ostrove Phu Quoc.

Zlate kuraZlate kura
Zlate kura

To tu maju snad na kazdom rohu
Vojnovy pamatnik..Vojnovy pamatnik..
Vojnovy pamatnik..

..a nadsena nova generacia

Tot: 0.189s; Tpl: 0.023s; cc: 13; qc: 65; dbt: 0.0809s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb