Obecne poznamky a rady


Advertisement
Morocco's flag
Africa » Morocco
October 29th 2016
Published: November 18th 2016
Edit Blog Post

Co urcite videt
Saharu - fakt uplne nejlepcejsi zazitek z nasi cesty
Udoli Dades - hezky rozmanite, moznost pesich vychazek
Fes - aby clovek pochopil, co to je vlastne ta medina
Ouzoud - krasne vodopady

Co bylo OK
Chefchaouen - ano, je to modre, ale to je vlastne vsechno
Essaouira - hezky pristav, arganove orechy, kam se podivas
Ait Ben Haddou - prekvapive male, ne moc odlisne od klasickych subsaharskych vesnicek
Todra - samotna souteska impozantni, ale je jen cca 500 metru dlouha
Filmove muzeum Ouarzazate - hezke kulisy, nizke vstupne. U atelieru pak kulisy Jeruzalema, ty jsou velkolepe.

Kam uz nemusime
Marrakesh - takove spinave mesto, plne mopedu, smogu a vlastne nenabizelo nic, co bychom neznali uz odjinud.

Termin
Konec rijna byl super. Pocasi bylo trochu promenlive, ale turistu bylo vsude relativne malo, zadnou velkou tlacenici jsme nezazili.
Teploty byly pro nas stredoevropske krysy vetsinou letni. Na par dni se zatahlo a bylo nejakych 18-20 stupnu, dva dny prselo.



Nakupovani
Ve velkych mestech jsou klasicke super/hypermarkety. Ceny zakladnich potravin zhruba na nasi urovni
V mensich pak jsou male prodejny bez cenovek. Nebojte se lezt do chladicich pultu a lednicek. Chleba byva prikryty nejakou dekou/ubrusem.
Ceny vetsinou nizsi nez u nas, prodavaci podle nasich zkusenosti nesidi.

Pri kupovani suvenyru smlouvejte, realne je dostat se na cca pulku prvni ceny. Satky jsme koupili za 100 i 50 dh, kvalita stejna. Opasky jsem usmlouval z 200 na 100-110 dh.
U kozeneho zbozi je myslim realne koupit veci za pulku nez u nas.
Samozrejme neodhadnu kvalitu, ale kdyz clovek vidi, ze ve vedlejsi mistnosti je brasnar, tak snad to neni import z Ciny.




Doprava
Pujcovny aut funguji standardne
Velka mesta jsou o nervy, oprostete se od evropske slusnosti a jedte trochu jak prasata (=jako mistni) - nebojte se prejet z pruhu do pruhu, nepoustejte chodce.
Nejezdete do mediny. Opravdu ne. Bud se tam vubec neda nebo je to pro mensi auta se zkusenymi ridici. Hranice medin poznate podle hradeb a uzkych vstupnich bran. Navigace nas tam obcas vedla, takze pozor.
Rizeni mimo velka mesta je v pohode. Vetsinou to je ve stylu "40km rovne a pak na kruhaci rovne". Ve vesnicich zpomalte. K veceru centra obci vyrazne ozivaji, lide chodi pres silnici, zastavuji na krajnici a zuzi silnici treba jen na jeden pruh.

Caste policejni kontroly. Podle prenosnych znacek bud musite zpomalit nebo uplne zastavit a pockat na mavnuti. Predstirejte, ze umite jen anglicky, mnohdy umi jen par frazi.
Casto meri rychlost a neboji se dat pokutu turistovi (vyzkouseno za vas)

Rizeni v noci mimo mesta je dobrodruzna zalezitost, snazte se tomu pokud mozno vyhnout. Vetsinou nemaji patniky, na krajnici casto chodi neosvetleni lide, semtam po ni v protismeru jede moped apod.

Nafta stala 9-9.17 dh na litr podle oblasti. V Marrakeshi byla nejlevnejsi.
K navigaci jsme pouzivali appku maps.me a spokojenost.



Ubytovani
Booking.com fungoval super. Nabidka byla dostatecna.
3-luzkovy pokoj se snidani jsme meli vetsinou okolo 40€
Cistota vzdy dobra. Meli jsme pro jistotu s sebou spacaky, ale vubec jsme je nevytahli.



Penize
Bankomaty jsou ve vetsich mestech, nektere nam nefungovaly. Asi zalezi na konkterni bance.
Kartou se da platit ve velkych obchodech, semtam i mensich kramcich se suvenyry. Ubytovani chteji platit hotove, protoze z transakce plati nejaka procenta bance.
Skoro vsude slo platit i eury, pripadne kombinaci dirrhamu a eur.



Jidlo
3-chodove menu v rerstauraci stoji do 100 dh. Samotne jidlo 50-70.
Doporucujeme zkusit kefta tajine (dusene mlete masove kulicky). U ostatnich tajinu vzdy zalezelo, jake maso pouzili. Nekdy to bylo super, jindy si clovek musel maso obrat z kosti a bylo toho ve vysledku mene.
Doporucuji i bruchette - kousky masa nabodnute na jehle a ogrilovane.
Priloha je vetsinou chleba (resp. Chlebove placky). Chleba v obchode stoji 1-2dh.
Dejte si pomerancovy dzus, je to proste liny level oproti nasemu. Cca 4 dh za 2 deci.
Povinnosti je zkusit matovy caj. Je to vlastne jemny cerny caj, do ktereho daji snitku cerstve maty a (pokud je nezastavite) i spoustu cukru. Pak to efektne nalevaji z konvicky do sklenicek. I kdyz se to
nezda, tak teply matovy caj osvezi i v horku.

Bezpecnost

Pred objezdem jsme ze vsech moznych stran slychali, ze si mame davat pozor. Az jsme se skoro bali. Az jsme kvuli tomu malem upravovali plan cesty. To jsme nakonec neudelali a jak se ukazalo, tak jsme nakonec udelali dobre. V podstate jsme na zadny problem nenarazili - vsichni byli ochotni a slusni. Kdyz clovek nedela nejake vylomeniny, ktere by treba doma neudelal, tak podle me pohoda. Samozrejme je lepsi si davat pozor na penezenku a nechodit po meste v boratkach.
Celkem dvakrat jsme zacinali mit spatny pocit, ze by situace nemusela skoncit dobre (ze nas domorodec zavede kamsi, kde nas uz nikdo nikdy nenajde, leda pri archeologickem pruzkumu za 250 let), ale oboje byly spis nase predsudky, domorodci chteli opravdu jen pomoct (a dostat za to baksis).
Holky docela resily obleceni, oblekaly se relativne konzervativne a nekdy si braly satek. Jestli meli mistni nejake poznamky, tak jsme jim nastesti nerozumeli. Mely tusim dva incidenty, kdy je nejaky mistni santusak placnul po zadecku, coz jsme vyresili pokracovanim v rychle chuzi dale - v obou pripadech bylo jasne, ze neslo o zadneho prislusnika mistni honorace a v Cechach bychom asi pred nekym takovym presli na druhy chodnik. To zde neslo, protoze ulicky jsou treba 2 metry siroke. A nez vyvolavat konflikt, tak jsme radeji odesli.
Trikrat mi nabizeli koupi hasise - vzdycky nejaky mlady typek, vetsinou kdyz jsem cekal, nez holky prozkoumaji nejaky kramek. Samozrejme jsem slusne vychovany, tak jsem vzdy odmitl. Stejne bych nevedel, co si s tim pocit, a googlit "jak na hasis" se mi fakt nechtelo.

Advertisement



Tot: 0.063s; Tpl: 0.008s; cc: 10; qc: 46; dbt: 0.0341s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb