Abu Dhabi - 1

United Arab Emirates' flag
Middle East » United Arab Emirates » Abu Dhabi
October 15th 2013
Published: October 15th 2013

"A fost odata ca niciodata, un rege care a construit cea mai minunata moschee din lume. Toata lumea musulmana isi dorea sa viziteze moschea si deci regele a devenit foarte bogat, dar si lacom in acelasi timp, si-si trata slujitorii ca pe niste sclavi. Legenda spune ca oamenii se temeau insa ce ceva rau se va intampla, si intr-adevar, un metorit a cazut exact peste moschee. Din toate curtile doar curtea servitorilor a ramas nedistrusa, si doar un singur baiat a ramas in viata, cel care fusese cel mai rau tratat de catre rege. Oamenii erau convinsi ca baiatul a fost protejat de catre D-zeu, deci el a devenit noul rege." "Dar e numai o legenda mami". O legende frumoasa, as spune. "Si ce ai zice mami daca ti-as spune ca am inventat povestea chiar acum pe loc?" As spune ca legenda ramane la fel de frumoasa, mai ales daca s-a nascut in timp ce ne plimbam prin marea moschee din Abu Dhabi. Pentru mine, vizita la marea moschee a fost un moment magic, care mi-a umplu inima de bucurie si ochii de lacrimi. Iar faptul ca s-a nimerit sa fim acolo in lunea dinaintea marii sarbatori a lumii musulmane, Eid, a fost pentru mine si un mod de a-mi arata respectul pentru o religie pe care o respect.

Am sosit in Abu Dhabi duminica seara. Dupa ce ne-am cazat la hotelul Yas Rotana (intr-o camera cu vederea spre circuitul de formul 1), am iesit la cumparaturi cu sotul meu. Sa fiu sincera, vroiam sa ajung la un magazin unde stiam ca avem sanse sa gasim sunca (de porc), dar soferul de taxi ne-a explicat ca sunca noastra va fi foarte scumpa, daca numai drumul dus - intors ne va costa cam 50 de euro😊 Deci ne-am multumit cu primul mall iesit in cale, Al Raha. Cu trei plase de plastic in mana, doar sucuri, alune si ceva fructe, am dat sa ma asez pe bancheta din spate a unui taxi. Soferuld de taxi, foarte suparat, mi-a explicat ca plasele trebuie sa stea in portbagaj."De ce?"" intreb eu nelamurita? " Ca sa nu-mi murdariti tapiseria". L-am privit cu ochi mari, mirati, si am inceput sa rad. "Domnule, noi venim din Riad, mii de scuze, dar suntem obisnuiti cu taxi-uri care sunt atat de murdare ca nici nu se pune problema de facut mizerie". Si abia in acel moment am reusit sa privim cu adevarat in jurul nostru, iar la lumina becurilor sa observam cat e de curat totul. Nici o urma de plastic, de hartie pe jos, nimic in bataia vantului pe strada. Fruntea soferului s-a descretit cand a auzit de Riad, scuza noastra era aparent foarte buna😊

A doua zi am decis sa mergem la strand, si chiar daca eram inconjurati de hoteluri de ... stele, cu autobuze la scara, ne-am decis sa mergem pe jos. Alegerea noastra nu a fost apreciata de Miriam, care a incercat sa ne explice ce inseamna "lux" - adica oamenii "normali", intr-un hotel de ... stele, nu vor alege sa mearga pe jos cand autobuzul e la scara. Pentru noi, faptul ca am "descoperit" plaja pana la urma a fost un fel de aventura, pentru Miriam doar o cazna😊 Dar s-a relaxat destul de repede intr-un sezlong la umbra😊 Pentru oameni rasfatati ca noi, care au acces zilnic la piscina, marea nu-si pierde insa farmecul. Am ramas pe plaja pana spre seara, cand am decis sa vizitam marea moschee.

Ne-am incheiat ziua cu o cina indiana, chiar daca meniul spunea "mediu picant", ar fi trebuit sa fim mai vigilenta😊 Dar faptul ca puteam privi de pe terasa luminile orasului si valurile golfului, fara sa port o abaya, a balansat "picantul" din farfurie😊

Azi de dimineata ne-am trezit plin de planuri, cel putin eu si Miriam, care vrea la Ferrari parc si la Yas water world. Dar dupa o ora petrecuta la piscina, si mai ales la barul din piscina, cu un pahar de bere, planurile noastre s-au evaporat😊 Poate maine...

15th October 2013

Minunat, Corina; multumesc pt poze si povesti; ma bucur pt tine ca poti vedea aceste minunatii.

Tot: 0.051s; Tpl: 0.013s; cc: 7; qc: 24; dbt: 0.0304s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1mb