Tidbinbilla naravni park

Published: December 28th 2009

Vreme se je izboljsalo in hitro segrelo. Po zajtrku smo se odpeljale v Tidbinbillo, naravni park. Med potjo smo se ustavile ob reki Cotter, ki se skupaj z Paddy’s River zduzita v reko Murrumbidgee, ki tece skozi Canberro. Reka se umirja v sirokih tolmunih in vabi kopalce. Med rackami je plaval mlad par. Mikalo me je, da bi ju slikala.

Pravzaprav nismo imele posebnega cilja, da v gozdu morda najdemo kaksno koalco. Vendar do gozda nismo prispele. Ustavile smo se v Nassa centru, v Australia Telescope Narrabri in pogledale dva filma, pripravljenega za obiskovalce, o raziskovanju vesolja in o Ameriskem podvigu na luno. Na ogled so nam ponudili vesoljsko obleko, hrano in opisali kako so se vesoljci v kapsuli tusirali. V posebni stekleni komori smo videle en majhen delcek lune. Kamen je bil siv in se je svetil, bil je vulkanskega izvora. Luna, ki jo gledamo z zemlje pa se tako lepo rumeno sveti.

S seboj smo imele malico in votlo se je oglasala praznina mojega zelodca, zato sem predlagala, da sendvice nemudoma unicimo. Izbrale smo prostor na posestvu kmetovalca Andrewa Cunninghama. Njegovo posestvo je bilo zgrajeno 1859. leta in je sedaj kulturni spomenik. Zanimiva je gospodarjeva hisa, zgrajena v znacilnem kolonialnem stilu z dolgo leseno verando, park, locena hisa s kuhinjo, konjski hlev in kovacnica. Leta 1887 je imel 60.000 ovc.

Na dvoriscu sem se zagledala v mogocno drevo Araucaria Bidwillii (Bunya-Bunya). Nekaj dreves se je ze zlomilo pod stoletno tezo ali susnimi poletji, ki so iz leta v leto daljsa.

Tot: 0.125s; Tpl: 0.011s; cc: 5; qc: 45; dbt: 0.0967s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb