Süüria: terroristid, relvad ja vägivald

Syria's flag
Middle East » Syria » South » Damascus
September 18th 2007
Published: September 18th 2007

EI, tegelikult hoopis lahked inimesed ja kaunis kõrbe maastik. Küll aga võib vastupidine mulje jääda järgides rahvusvahelist meediat, mis on sellest "kurjuse telje riigist" loonud ohtliku pildi, kuhu reisimine peaks olema ilmselgelt võُimatu. Mina tunnen end öösel pimedatel Damaskuse laburünt tänavatel kaameraga ringi jalutades kõvasti turvalisemalt kui nt. Tallinnas.

Liibanoni ja Süüria pealinnade vahet sõidavad juba päris bussid. Alguses tundus isegi, et on olemas mingisugune ajagraafik, kuid kuna minu buss väljus lubatust 2.5h hiljem, siis paistab, et kinni sellest niikuinii ei peeta. Kuna Liibanonis olles pidin paar korda päevas oma Iraanis käigu kohta selgitusi jagama, siis ületades piiri Süüriaga üritasin seda inglise keele oskust varjates vältida. Eesti keelt nad seal millegipärast ei osanud ja kuna meie viipe keeles rääkimine kuhugi edasi ei arenenud olid nad sunnitud peagi mind läbi laskma.

Nii Liibanoni kui ka Süüria suurlinnad on küllaltki läänelikud ja ehtsat Lähis Ida tunnetust siin ei teki. Kuna tihtipeale ainsaks eksootikaks on araabia keelsed tänava sildid, siis olen üritanud siin Süürias nii palju kui võimalik suuremaid linnu vältida. Ühistranspordi puudumise tõttu on siinsetes kõrbetes ainsaks võimalikuks ringiliikumse viisiks hääletamine. Samas kohalike külalislahkust arvestades võib alati kindel olla, et esimene mööduja su ka peale korjab (ükskõik kas siis lambakarja vahele taha kasti või 8ndaks inimeseks väikeses sõiduautos). Nii vähehaaval ringi liikudes olen sattunud nii Kesk-Aafrika stiilis mudakivi onnidest külade, kui ka pisikeste kõrbe linnadeni, kus nt ühes neist (Maalula) räägivad kohalikud ainukese kohana maailmas veel aramea keelt (Kristuse keel). Põhja Süürias Aleppo lähedal võib kohata ka Yazidi sekti liikmeid. Yazidid on peamiselt etnilised kurdid. Nende usk on segu iidsetest ja praegu elus olevatest religioonidest, mis toetuvad zoroastrismile ja Mithra kultuse elementidele. Ehk siis kristlastele ja moslemitele on nad saatana kummardajad ja sellepärast jõuab aegajalt ka meie uudistesse nende massimõrvad sunnidi äärmuslaste poolt.

Erinevad raamtud pakuvad Lähis Ida suurimateks vaatamisväärsusteks erinevate Rooma aegsete linnade varemied. Mind jätavad need külmaks ja selleparast pean siinseks tõmbenumbriks araablaste külalislahkust. Põhimõtteliselt võib sellest siin ka äraelada, sest absoluutselt iga päev kohtab inimesi, kes sind oma perega koos sööma paluvad, tasuta küüti pakuvad või enda juurde ööbima kutsuvad...

Tot: 0.061s; Tpl: 0.011s; cc: 8; qc: 48; dbt: 0.036s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb