Ziua 9 & 10 & 11

Finland's flag
Europe » Finland » Northern Ostrobothnia » Oulu
July 29th 2011
Published: August 2nd 2011

Plecam spre Oulu unde ne asteapta varul Ciprian si Raluca.
Bagam tare pe autorute dar nu foarte (100km/h limita , fortam pe la 140km/h ,dar ne limitam la 120 ca cine stie cat e amenda in tara asta in care o bere costa aproape 6 euro+ nu depasim prea tare de frica camerelor), sosele super late, soferi civilizati.

Ajungem in Oulu: oras de-a dreptul exceptional si mult mai pustiu ca la Helsinki, piste de biciclete (cateva sute de km de piste special amenajate la un orasel de 80.000 de locuitori)
Ii cazam pe Dani si Tania la motel (langa ei era un magazin de board games 😊 ) si noi la neamuri.
Seara gustam toti 6 o super supa de somon proaspat!
A doua zi: plimbat prin oras si luat pranzul cu doar 8 euro/pers (manancai cat puteai ca asa-i la ei la pranz, in schimb seara se schimba treaba...), dupa amiaza am mers la insula Hailuoto (la vreo 45 de km de Oulu + un mic bac care era gratis) unde am facut baie in Marea Baltica 20 de grade apa, afara 22 de grade; si am fript Makkarale un fel de polonezi pe gratar (in locuri speciale amenajate cu gratare si lemne vezi poze)
A treia zi am mers pe malul raului KIMINKI, frumos frumos, peste tot locuri de gratare amenajate, dotate complet si intretiunite pe banii "contribuabilor".
Varul ne-a gatit o super (citam din Varul) - "tocanita de Ren la cuptor in vas de Jena" (poza) . Daniel a gustat si dintr-o specialitate locala : Mykyrokka - galuste facute din sange de vita (poza).
De asemenea am facut o plimbare cu bicicletele pe piste amenajate pana la plaja, intr-un cuvant splendid...
In prima seara am facut o sauna in stil finlandez, doar la o temperatura de 60 grade, apoi iesit pe balcon 😊

1 bere = 7 EUR = 30 RON

Tot: 0.062s; Tpl: 0.015s; cc: 11; qc: 49; dbt: 0.0276s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.2mb