Byc obcokrajowcem, nie imigrantem!

Taiwan's flag
Asia » Taiwan » Taoyuan
December 25th 2008
Published: December 25th 2008

Co lubie w mojej uczelni, to fakt, ze tutejsze towarzystwo jest bardzo miedzynarodowe. Ale miedzynarodowe w inny sposob, niz to zazwyczaj bywa. tutaj miedzynarodowy kolektyw pochodzi z najdziwniejszych krajow, takich jak Swaziland, Malawi, Palu, wysp Marshala, Fidzi etc. Polowe z tych krajow musialam zgooglowac, bo nie mialam pojecia, gdzie one leza. Ha! tym razem ja sie wykazalam ignorancja!
pytanie zatem: skad oni wszyscy znalezli sie na Tajwanie. Polityka, bo niby co? Tawjan to kraj nie uznany przez ONZ, ale za to uznany przez wiele malych krajow. Zatem w podziekowaniu rzad tajwanski rozdaje stypendia dla studentow pochodzacych z tych krajow (1000USD miesiecznie!) A zeby nie wchodzic w lokalna polityke, to daje po rowno kazdej wazniejszej partii w danym kraju. I tak, np w Nikaragui jest 8 stypendiow dla socjalistow i 8 dla partii prawicowej. Ktokolwiek jest przy wladzy, jest przyjacielem Tajwanu. Przyznanie stypendiow nie ma nic wspolnego z tym, kto jest dobrym studentem, wazne sa uklady. dobrze,ze nie maja PiS'u 😊

A takie towarzystwo uczy pozbywania sie stereotypow, choc latwo nie bylo. Jak weszlam pierwszy raz do klasy i zobaczylam latynosow ze sluchawkami na uszach, kaptury na glowie, rozlozeni na krzeslach, to przez pierwsze 2 tygodnie czekalam na Michael Pfeiffer, zeby zrobila porzadek. ale pozniej sie okazalo, ze to bardzo fajni ludzie, z ktorymi swietnie sie zartuje, rozmawia i oczywiscie imprezuje. I wow! jak ludzie z wysp, czy to pacyfiku czy karaibow, czy tez z Ameryki poludniowej i Afryki tez, potrafia tanczyc! jak oni wchodza na parkiet, kazdy jest pod wielkim wrazeniem! karnawal co weekend i trzeba im przyznac, biali nie potrafia tanczyc.
a na imprezach porusza sie wszystkie tematy. Jedni pija alkohol, czesc muzulmanow nie pije, za to czesc z nich je wieprzowine, co laczy ich z chrzescijanami, inni unikaja wieprzowiny, co laczy ich przy stole z zydami. Dziewczyny z Ameryki Poludniowej maja chlopakow w swoich krajach do ktorych wroca, rodzice meskiej czesci latynosow nie chca, aby ich synowie wracali do kraju. dziewczyny z Gambii pisza listy do swoich 4 mam, a po powrocie zostana 3 zona. Spotkanie z tymi ludzmi uczy jeszcze mocniej,ze swiat jest roznorodny i to bardziej niz nam sie wydaje.
A czy oni chca kiedys mieszkac w Europie, USA? Nie, bo tam beda traktowani, jak imigranci, na Tajwanie sa takimi samymi obcokrajowcami jak Niemcy, czy Francuzi.

a na koniec: wszystkiego najlepszego z okazji swiat Bozego Narodzenia. Prosze doceniac, ze jestescie z rodzina i prosze doceniac polskie jedzenie! 😊
My tutaj postanowilismy, ze skoro rodzinnych i tradycyjnych swiad nit ma szans zorganizowac, to nie bedziemy robic czego a'la tradycyjna kolacja. zatem zorganizowalismy impreze na ponad 30osob w pokoju z basenem i jacuzzi, i oczywiscie karaoke, zatem:
Merry Christmas!

bbg, ze swiatecznym tlembbg, ze swiatecznym tlem
bbg, ze swiatecznym tlem

kraje: nikaragua, gwatemala, swaziland, malawi, korea, gambia, indonezja i polska :) religie: muzulmanie, chrzescijanie, zydzi i buddyzm
koncert swiatecznykoncert swiateczny
koncert swiateczny

rosja, panama, tajwan i jakas wyspa karaibska
nasza "wigilie"nasza "wigilie"
nasza "wigilie"

zaczyna sie grzecznie!

Tot: 0.056s; Tpl: 0.011s; cc: 12; qc: 23; dbt: 0.0339s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb