To be or not to be in Kabul

Afghanistan's flag
Asia » Afghanistan » East » Kabul
July 1st 2010
Published: July 1st 2010

Pentru a intra in Afghanistan ai nevoie de viza، cel putin oficial. Viza noastra expira dupa o luna، si tinand cont ca vrem sa revenim in august، odata ajunsi aici am inceput procedura pentru a primi o viza cu intrari multiple، pe 6 luni. Dupa cum era de asteptat، hartiile noastre au stat intr-un sertar cuminti timp de 3 saptamani. Apoi a inceput circul، in fiecare zi auzeam o alta varianta. Prima problema a fost daca sotul meu lucreaza sau nu aici. Pentru ca daca lucreaza، trebuie sa dovedeasca cu acte ca e un specialist de nadejde، numai asa o hartie din Olanda nu-i destul. Se pare ca prea multi au venit aici sa castige un ban usor، pretinzandu-se experti، si s-a dovedit ulterior ca nu aveau nici o calificare. Dupa ce s-a lamurit faptul ca sotul meu ramane angajat in Olanda، si deci nu plateste taxe aici، a ramas intrebarea :pai atunci de ce vrei sa stai aici? Multi experti stau aici mai putin de o luna، ceea ce pe de o parte inseamna discontinuitate in munca، iar cine vrea sa stea mai mult، da o fuga pana in Dubai si mai cere o viza. Mie ideea cu "fuga" nu-mi prea suradea، deci ne-am spus ca plecam acasa. Era intr-o joi، duminica aveam bilete la avion. Dar la amiaza primim un telefon ca exista sanse، persoane importante au scris scrisori de recomandare pentr sotul meu، si sambata dimineata trebuie sa depunem pasapoartele pentru viza. Ceea ce inseamna implicit ca nu mai putem zbura duminica. Si nici nu putem amana zborul de aici، pentru ca soft-ul de la agentiile de turism de aici nu e compatibil cu cel european. Pentru cei care au experienta in ale zborului، stiu ce penalizari se platesc daca iti modifici data zborului ulterior celei rezervate. Sa spunem doar ca ultima saptamana petrecuta aici in kabul echivaleaza cu o saptamana intr-un hotel ****. Duminica era ultima noastra zi de legalitate aici، si am fost chemati la directorul serv.de pasapoarte، sa ne "verifice". Am luat-o pe micuta de la scoala (era urgent، nu?)، am intrat pe strada interzisa circulatiei rutiere، cu ambasade si ministere importante، am fost perchezitionati de 2 ori، chiar si noi، cele de sex feminin (de o femeie، normal، in timp ce vorbea la celular) si am patruns، umili، in biroul directorului. O sceneta care mi-a amintit de trompa elefantului، Caragiu cu Diaconu. Copiile noastre de pe pasaport erau alb-negru، si trebuiau color، dar totusi am iesit de acolo cu promisiunea ca vom "fi ajutati". Ajutorul s-a amanat cateva zile، ne-am revazut pasapoartele abia miercuri، deci am trait trei zile in ilegalitate. Si azi de dimineata، impachetand tot ceea ce ramane in ap. in pungi de plastic (chiar si in dulap se acopera totul de praf)، am realizat ca existenta mea afghana imi aminteste mult de anii comunismului. "Dusmanul" e mereu prezent، si simti nevoia sa te uiti peste umar، de parca un ochi invizibil te-ar urmari peste tot، prostul nu-i prost destul daca nu-i si fudul، dar oamenii din jurul tau sunt calzi si cu inima buna، ceea ce face ca totul sa devina suportabil.

Tot: 0.068s; Tpl: 0.01s; cc: 5; qc: 45; dbt: 0.0476s; 1; m:domysql w:travelblog (10.17.0.13); sld: 1; ; mem: 1.1mb